• LEKCJA KALIGRAFII UCZNIÓW KLAS TRZECICH

          • Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Lekcja kaligrafii to prawdziwa podróż w czasie.

            W poniedziałek 28 lutego uczniowie z klas trzecich mieli możliwość pisania gęsim piórem i stalówką, rysowali patykiem lipowym maczanym w atramencie. Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory o czym mogli przekonać się uczniowie sami.

             (W. Tobolska, J. Czarnecka)

          • XIII edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka” Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów

          • W miesiącu lutym nasi uczniowie z klas I wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa.

            Test ten obejmował 12 pytań z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w Internecie, pierwszej pomocy i bezpiecznych relacji z rówieśnikami. Jego głównym celem było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy pierwszoklasistów, zdobytej podczas zajęć realizowanych w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Wszystkim pierwszoklasistą gratulujemy.

            Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji udało nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa. 

            (J. Czarnecka, B. Mikołajewska)

          • MOC SŁÓW

          • Uczniowie klasy 3c zrealizowali moduł 3 „Moc Słów” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja.” Celem modułu było zwiększenie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych, poszanowania dla inności.

            Realizacja modułu 3 rozpoczęła się od określenia przez uczniów na termometrze uczuć swojego samopoczucia oraz od udziału w zabawie „Dla każdego miłe słowo”, podczas której podając woreczek gimnastyczny dzieci mówiły sobie komplementy. Następnie uczniowie wysłuchali „Bajki o ciepłym i puchatym” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej. Po uważnym odsłuchaniu bajki rozmawialiśmy na temat jej treści, rozwiązaliśmy quiz on-line. Wyszukiwaliśmy słów „kolczastych”, które mogą ranić oraz słów „puchatych”, które są dla nas miłe. Słowa te symbolizowała kolczasta piłeczka oraz pluszowy woreczek. Uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką mają moc „puchate słowa” oraz ile krzywdy mogą wyrządzić drugiej osobie „słowa kolczaste.” Wiele emocji i zaciekawienia wzbudził w dzieciach „Worek dobrych słów”, w którym znajdowały się wyrazy o pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Miłe słowa zostały umieszczone na tablicy, a złe wyrzucone do kosza na śmieci. Stworzyliśmy z serduszek „Drzewko dobrych słów.” Każde dziecko napisało na serduszku miłe słowa dla swoich koleżanek i kolegów z klasy.

            Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne próbując namalować „puchate i ciepłe.” Z przygotowanych prac utworzyliśmy wystawę klasową. Zajęcia były dla dzieci wspaniałą i kreatywną zabawą.

            Dominika Ruc

          • XI MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PILE „MATEMATYCZNE REBUSY” 2021/2022

          • Dnia 14 lutego odbył się XI Miejski Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III Szkół Podstawowych w Pile „Matematyczne Rebusy”.

            Reprezentantami naszej szkoły byli Gabriel Grabowski z klasy 3 a oraz Patryk Uchman z klasy 3 b. Zmagania konkursowe odbywały się w SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika. Przedmiotem oceny była poprawność wykonania 7 zadań konkursowych (m.in. zadań typu „KAKURO”, „SUDOKU”, działań „zapałczanych”, rebusów i krzyżówek matematycznych oraz zadań z treścią). Rywalizacja była zacięta. Zmagania matematyczne trwały ponad 80 minut. Mimo tego, nasi reprezentanci z zapałem przystąpili do dogrywki z trzema szkołami o 3 miejsce. Walcząc dzielnie do samego końca, ostatecznie zdobyli 4 miejsce na 9 szkół biorących udział w konkursie. Cóż za wytrwałość i upór!

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Karina Pilarczyk

          • PIŁA - MOJE MIASTO

          • Z okazji 77. rocznicy powrotu Piły do Macierzy, uczniowie klas V - VIII przygotowali plakaty ukazujące piękno naszego miasta.

            (D. Zubowicz)

          • SZKOLNE OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

            DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Tradycyjnie jak co roku, nasza szkoła przyłączyła się do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022 roku.

            Wychowawcy we wszystkich klasach I-III poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy, których głównymi celami było: poznanie przez uczniów najważniejszych zastosowań Internetu, przybliżenie informacji o dobrych i złych stronach Internetu, uwrażliwienie uczniów na konieczność poszukiwania pomocy u dorosłych w sytuacji zetknięcia się z zagrożeniem w sieci, zapoznanie z stronami Sieciaki.pl oraz Cyfrowobezpieczni.pl.

            Uczniowie zdobytą wiedzę i swoje rozważania na temat „Bezpieczeństwa w sieci” zaprezentowali tworząc plakaty, które można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

            Na korytarzu szkolnym powstała gazetka podkreślająca, że Internet jest pożyteczny, ale nie zawsze bezpieczny!

            „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” - podkreśla, że wszyscy powinniśmy angażować się w inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

            W załączonym dokumencie prezentujemy opracowane rady dla Rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu.

            Rady_dla_Rodzicow_dotyczace_bezpiecznego_korzystania_przez_dzieci_z_Internetu.docx

            Karina Pilarczyk

          • POWRÓT PIŁY DO MACIERZY

          • Po raz kolejny Poczet Sztandarowy naszej Szkoły uczestniczył w uroczystości miejskiej, tym razem z okazji powrotu Piły w granice Polski.

            Uroczystości te odbyły się 14 lutego w 77. rocznicę wyzwolenia Piły spod okupacji niemieckiej.

            R. Tałanda

          • PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA W KLASACH I – III w roku szkolnym 2021/2022

          • Dnia 10 lutego w naszej szkole,odbyły się spotkania, podsumowujące I półrocze roku szkolnego 2021/2022.

            W klasach I – III podsumowanie tego okresu odbyło się podczas uroczystości wręczenia odznak "Wzorowego Ucznia". Pani wicedyrektor Bogusława Klec wręczyła tę ważną odznakę 45 najlepszym uczniom. Podziękowała im również za aktywny udział w szkolnych konkursach i godne reprezentowanie szkoły w konkursach poza szkolnych. Podziękowała, także nauczycielom za zaangażowanie w różne projekty realizowane w szkole. Spotkania zakończono pamiątkowymi zdjęciami.

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów niesamowitych pomysłów oraz zapału do pracy w II półroczu.

            Nauczycielom i rodzicom ślemy podziękowania za włożony trud w edukację wczesnoszkolną dzieci.

            B. Mikołajewska, J. Polasik, zdjęcia: W. Tobolska

          • WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

          • Zachęcamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej „Wszystkie Kolory Świata”, organizowanej przez  UNICEF Polska.

            Projekt polega na przygotowaniu szmacianych laleczek UNICEF.

            Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda lalka będzie miała swoją tożsamość. Dzieci wybierają kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, określają jej kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczają w „akcie urodzenia”.

            W marcu w naszej szkole odbędzie się wystawa laleczek przygotowanych przez uczniów - Dzień Wszystkich Kolorów Świata. Podczas tego dnia będzie można zaopiekować się wybraną laleczką, przekazując jednocześnie darowiznę dla UNICEF Polska.
            Zebrane środki UNICEF przeznacza na rzecz ratowania życia dzieci, na zakup szczepionek dla dzieci z najuboższych krajów na świecie.

            Jak przygotować laleczkę?

            Laleczki przygotowujemy w oparciu o wykrój udostępniony przez UNICEF. Dzieci tworzą swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wybrały.

            Należy także uzupełnić „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument, w którym umieszcza się fotografię swojej laleczki, bądź rysuje jej portret oraz wpisuje dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania/hobby.

            Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy narysować wzór na materiale, a po wycięciu wypchać miękkim wypełnieniem i obszyć. Później można już przystępować do upiększania!

            W załączniku dostępny jest wykrój laleczki oraz „akt urodzenia”

             

            ZACHĘCAMY DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO TEJ AKCJI.

            LALECZKI MOŻNA PRZYNOSIĆ DO SZKOŁY DO KOŃCA LUTEGO B.R. DO GABINETU PSYCHOLOGA/PEDAGOGA SZKOLNEGO.

            Wystawa laleczek - Dzień Wszystkich Kolorów Świata odbędzie się w marcu, w podanym później terminie.

            Laleczka_wykroj.pdf

            Akt_urodzenia_laleczki.pdf

            (A. Soroczyńska)

             

             

             

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych.

            Na spotkaniu uczniowie wykazali się znajomością bajek, baśni i bohaterów książek. Pierwszoklasiści  obejrzeli także film na temat powstania książki, złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników.

            „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
            (Wisława Szymborska).

            Do zobaczenia w bibliotece szkolnej!

            W. Tobolska

          • SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY KLAS III

          • Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w  szkolnym konkursie „Mistrz kaligrafii”. Zadaniem konkursowym było kaligraficzne przepisanie fragmentu tekstu. Oceniano: estetykę zapisu, kształt i sposób łączenia liter, oraz poprawność, ortograficzną i interpunkcyjną tekstu.

            Mistrzem kaligrafii I półrocza roku szkolnego 2021/2022

            klas trzecich został – Patryk Półtorak z klasy III a.

            II miejsce i tytuł wicemistrza uzyskała Lena Pawlak z kl. III a.

            III miejsce –  Nikodem Speyer z kl. III c

            Wyróżnienie –  Julia Bukowska z klasy III a

             

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

            (W. Tobolska, J. Czarnecka)

             

          • KANGUR MATEMATYCZNY 2022

          • Dnia 17 marca 2022 r. (czwartek) odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".

            Celem konkursu jest rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, poprzez połączenie nauki z zabawą oraz upowszechnienie wiedzy matematycznej.

            W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy chęć uczestnictwa potwierdzą wpłatą w wysokości 12 zł u swojego wychowawcy (w klasach I - III) lub nauczyciela matematyki (w klasach IV - VIII). Ostateczny termin wpłaty pieniędzy to 17 stycznia 2022 r. (poniedziałek) I JEST TO TERMIN OSTATECZNY I NIEPRZEKRACZALNY.

            Każdy uczestnik w dniu konkursu otrzyma mały upominek – zabawkę logiczną – ZAPLĄTANY KANGUREK.
            https://www.kangur-mat.pl/image/nagroda_uczestnictwa_2022-film.mp4

            Wzorem lat ubiegłych każdy uczeń wpłacając pieniądze, musi przekazać szkolnemu koordynatorowi podpisane oświadczenie rodziców/opiekunów o wyrażeniu zgody na udział w konkursie i na przetwarzanie danych osobowych oraz potwierdzenie zapoznania się z regulaminem i akceptacją jego zapisów.

            Każdy z uczniów otrzyma wzór takiego oświadczenia od wychowawcy lub nauczyciela matematyki.
            https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/rodo/zgoda_uczestnika_konkursu.pdf

            Zasady, cel, regulamin oraz finanse konkursu znajdują się na stronie
            https://www.kangur-mat.pl/zasady.php#regulamin

            Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w KANGURZE!

            Anna Świstak - szkolny koordynator konkursu

          • Podziękowanie

          • Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej na rzecz "Fundacji Małych Stópek" w ramach akcji "Paczuszka dla maluszka". Zebrane dary zostały przekazane do Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych "Uśmiech" w Wałczu.

            Ich ilość przerosła nasze oczekiwania!

            Dziękujemy za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

            (A. Soroczyńska)

          • POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

          • W  tym roku, 27 grudnia obchodziliśmy 103. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy było to święto o randze państwowej.

            Poczet Sztandarowy naszej Szkoły uczestniczył w uroczystościach związanych z tym jakże ważnym Powstaniem dla Polski i dla ziemi pilskiej. Uroczystości miały miejsce przy skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w Pile.

            Rozalia Tałanda

          • HEJ, KOLĘDY TO CZAS….

          • Czas spokoju, radości, nadziei, miłości… czas inny niż pozostałe dni w roku – czas Świąt Bożego Narodzenia.

            Polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Stanowią cenny skarb w dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia radują nasze serca. W taki magiczny klimat zabiorą nas uczniowie, którzy śpiewają kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne.

            Wykonawcy:

            1. Oliwia Wieczorek kl.Va

            2. Maja Grela kl.VIIc

            3. Hanna Michniewicz kl.Va

                https://photos.app.goo.gl/1y9rQRNFJVp7vV4S8

            4. Joanna Kubas kl.Va

                                                      Beata Smulska

          • FESTIWAL REKREACJI W JEDYNCE

          • Nasza szkoła przystąpiła do zorganizowanego i finansowanego przez Gminę Piła programu profilaktycznego ,,Festiwal Rekreacji”. W ramach tego programu zrealizowane zostały trzy projekty: „Aktywna Szkoła”, „Niech wyjdą z cienia podwórkowe wspomnienia” oraz „Grajmy w zielone”.

            Projekt „Aktywna Szkoła” trwał od 18 października do 26 listopada br. Szkoła otrzymała sprzęt sportowy, dzięki któremu zostały przeprowadzone gry integracyjne, podwórkowe, zespołowe oraz konkurencje indywidualne i w parach. Ten projekt  miał na celu rozbudzanie wśród uczestników aktywności fizycznej oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych. Uczniowie nauczyli się gier i zabaw z dawnych lat, nierealizowanych na lekcjach wychowania fizycznego. Aktywnie i przyjemnie spędzili czas. Było to potrzebne w szczególności po długim okresie nauki zdalnej spowodowanej sytuacją epidemiczną. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Magdalena Bachmatiuk.

            Z kolei projekt ,,Niech wyjdą z cienia podwórkowe wspomnienia”, który koordynowała pani Marzena Kuczmyło,  realizowany był od 16  listopada do 10 grudnia br. W szkole pojawiły się naklejki gier planszowych: ,,Chińczyk”, ,,Hopla” i ,,Potrójna gra w klasy”. Gry tak wspaniałe, a jednak zapomniane. Projekt ,,Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” miał na celu stworzenie miejsca zabaw służącego dzieciom i dorosłym do bezpiecznej zabawy i integracji. W zajęciach rekreacyjnych brali udział uczniowie klas I - IV. To unikatowe przedsięwzięcie przypomniało dawne gry i zabaw podwórkowe, zachęciło uczniów do wspólnego spędzania czasu i aktywności ruchowej.

            Trzeci projekt „Grajmy w zielone”  miał na celu  uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody i wyrabianie nawyku dbania o rośliny. W ramach projektu założono  ogródek pełen kwiatów, traw i krzwów, którym opiekują się uczniowie z klasy II a z wychowawczynią, panią Janiną Polasik. W czasie cyklu lekcji dzieci zgłębiły wiedzę na temat roślin, poznały rodzaje ogrodów na świecie, zaprojektowały ogrody marzeń. Teraz będą czekać na wiosnę, aby móc obserwować i pielęgnować posadzone krzewy i rośliny.

            Mimo, iż czas realizacji programu minął, to tak naprawdę trwa on nadal, bo nadal uczniowie w wolnym czasie będą grywać w gry planszowe, wykorzystywać do rekreacji otrzymany sprzęt sportowy, opiekować się szkolną zielenią.

            Koordynatorki programu: Magdalena Bachmatiuk, Marzena, Kuczmyło, Janina Polasik                                                             

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”

          • W naszej szkole realizowany jest Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja.” Uczniowie klasy 3c zrealizowali już 2 moduł projektu pt. „Wyobraźnia.” Celem tego modułu było pobudzenie wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności. Moduł „Wyobraźnia” realizowany był przez kilka dni.

            Nasza przygoda z wyobraźnią rozpoczęła się od określenia na termometrze uczuć swojego samopoczucia. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadanie „Żółty balonik”, gdzie musieli użyć swojej wyobraźni i zmienić zakończenie opowiadania. Powstało mnóstwo pozytywnych i ciekawych zakończeń opowiadania. Kolejnym zadaniem było wykonanie przez uczniów swojego balonika marzeń. Wyobraźnia tutaj zadziałała. Baloniki stały się różnymi zwierzątkami, postaciami z bajek, a nawet postaciami z obrazów. Nasze balony zostały zaanimowane, dzięki aplikacji Quiver i ożyły. Obejrzeliśmy wspólnie film pt. „Czarownica na miotle.” Dzieci miały za zadanie uruchomić wyobraźnię i podać pomysły, kogo by zabrały na swoją miotłę. Świetną zabawą okazało się magiczne pudełko, które w środku było puste, ale dzieci o tym nie wiedziały. Uczniowie mieli różne pomysły na to, co mogło się w nim znajdować. Jakże wielkim zaskoczeniem dla dzieci było to, że pudełko jest puste. Uczniowie jednak doszli do wniosku, że wszyscy mają wyobraźnię i dlatego każdy miał innym pomysł na zawartość pudełka. Wykonaliśmy także mapę myśli, na której opisywaliśmy czym jest wyobraźnia. A na klasowym Drzewku Wyobraźni zawiesiliśmy płatki śniegu i pierniczki z rysunkami oraz opisami największych marzeń.

            Na zakończenie zajęć była relaksacji i ewaluacja. Podczas realizacji modułu było wiele pozytywnych emocji i wspólnej, wspaniałej zabawy.

            Dominika Ruc

          • ZABAWY Z GAMĄ C-DUR

          • W grudniu uczniowie klas siódmych na lekcji muzyki śpiewali, rysowali, wykonywali graficzny projekt gamy C-dur.

            Nazwy nut śpiewali solmizacyjnie i literowo. Każdy uczeń zagrał gamę na pianinie, ksylofonie oraz dzwonkach chromatycznych. Muzyczne zabawy z gamą C-dur sprawiły uczniom wiele radości.

            Beata Smulska

          • SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY KLAS II

          • We wtorek 14 grudnia uczniowie klas drugich uczestniczyli w  szkolnym konkursie „Mistrz kaligrafii”.

            Zadaniem konkursowym było kaligraficzne przepisanie fragmentu tekstu. Uczniowie przepisywali fragment baśni Ch. H. Andersena pt. „Calineczka”.

            Oceniano: estetykę zapisu, kształt i sposób łączenia liter, oraz poprawność, ortograficzną i interpunkcyjną tekstu.

            Mistrzem kaligrafii I semestru roku szkolnego 2021/2022

            klas drugich została – Martyna Wyrwicka z klasy II a.

            II miejsce i tytuł wicemistrza uzyskała Julia Woźniak z kl. II a.

            III miejsce –      Maciej Ochlik z kl. II a

            Wyróżnienia –  Wiktoria Sobacka z klasy II a

                                       Justyna Kin z klasy II a

                                       Michalina Tomczak z klasy II a

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

            (W. Tobolska, J. Czarnecka)