• PODSUMOWANIE JUBILEUSZOWEJ XXV EDYCJI PILSKICH CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

          • W  dniu 21.10.2021 w MDK Iskra w Pile podsumowano jubileuszową XXV edycję Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych. Nagrodzono najlepsze szkoły, które brały udział w tej rywalizacji.

            Puchary i dyplomy dyrektorom i nauczycielom najlepszych szkół wręczyli: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Leszek Zieliński, prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile, organizator „Czwartków”, Włodzimierz Bystrzycki, radny Rady Miasta Piły.W uroczystości uczestniczyli także pomysłodawca Czwartków Lekkoatletycznych, znakomity polski sprinter Marian Woronin, były rekordzista Europy w biegu na 100 m, wicemistrz olimpijski i mistrz Europy w sztafecie 4x100 m, dzisiaj reprezentuje Stowarzyszenie Sportu Dziecii Młodzieży. Towarzyszyli mu Tadeusz Sajur i Bartłomiej Olesiński, który wręczył okolicznościowe dyplomy w imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

            Z okazji podsumowania jubileuszowej XXV edycji Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych zorganizowano wystawę unikatowych, historycznych zdjęć z pobytów reprezentacji Regionu Pilskiego w Warszawie na stadionie X-lecia oraz na stadionie AWF Warszawa i stadionie Orła, a od 2012 r. na stadionie AZS AWF w Łodzi. Wystawa dokumentuje wydarzenia z 242 meetingów la, także tych odbywających się w Pile.

            Klasyfikacja najlepszych szkół:

            - I miejsce dla SP nr 1 w Pile,

            - II miejsce dla SP nr 7 w Pile,

            - III miejsce dla SP nr 3 w Pile.

             (M. Mankiewicz)

          • WYSTAWA FOTOGRAFII „JEDYNKA WCZORAJ I DZIŚ”

          • Od 15 października 2021 r. przed frontem budynku naszej szkoły jest prezentowana wystawa fotografii „Jedynka wczoraj i dziś”. Jest to działanie związane z rewitalizacją budynku szkoły zakończoną latem tego roku.

            Celem wystawy jest wzmocnienie poczucia przynależności uczniów, absolwentów i rodziców do społeczności  naszej szkoły.  Przybliża  wszystkim  mieszkańcom  Piły,  a  szczególnie  dzielnicy Śródmieście, historię szkoły na fotografiach, a także jej dzień dzisiejszy. Można ją oglądać do 29 października  2021 r.  w  dni  powszednie  w godzinach 8.00 - 17.00.

          • OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dzień 14 października od lat wiąże nasze myśli i uczucia z ogólnopolskimi obchodami Dnia Nauczyciela.

            To wyjątkowa chwila, w jakiej mogą wybrzmieć głośno słowa wdzięczności, podziękowań i szacunku należne tym, co na co dzień realizują trudną misję nauczania młodego pokolenia. Z tej okazji, zgodnie z tradycją, w pięknie odnowionej auli naszej szkoły zorganizowano uroczyste spotkanie, w którym udział wzięli wszyscy członkowie szkolnej społeczności: Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy administracji i obsługi, a także Uczniowie i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Oczywiście nie obyło się bez pięknych, wypowiedzianych i wyśpiewanych życzeń podkreślających sens i wymowę dzisiejszego święta.

            W specjalnym programie z wierszem i piosenką zaprezentowali się uczniowie z koła teatralno-recytatorskiego kl. VIII prowadzonego przez p. Ryszarda Mostka oraz koła wokalnego kl. IV-VII prowadzonego przez p. Beatę Smulską. Prawdziwe owacje na stojąco zebrała jednak Oliwia Wieczorek, uczennica kl. V a i podopieczna p. Beaty Smulskiej, która w zachwycający sposób wykonała jeszcze dwie piosenki ludowe z repertuaru Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".

            Pani dyrektor Marzenna Urbaniak w gorących słowach podziękowała młodym artystom za ich występ oraz pogratulowała im przedstawionego na scenie zaangażowania i talentu. W dalszej części swojego wystąpienia pani dyrektor równie serdecznie złożyła osobne podziękowania i gratulacje wyróżnionym w tym roku nagrodą Dyrektora Szkoły: Nauczycielom i Pracownikom administracji i obsługi. Czas spędzony w takiej formie po raz kolejny okazał się czasem nie tylko pełnym radości i wzruszeń, ale i przekonania obecnych, że razem tworzymy naprawdę wyjątkową wspólnotę.

            (R. Mostek)

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”

          • Uczniowie klasy 3c w roku szkolnym 2021/2022 realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja.” Celem projektu jest rozbudzanie wiary dzieci we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności.

            W październiku 2021r. zakończyliśmy realizację zadań z I modułu – Kreatywność.

            Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy od zorganizowania w naszej klasie kącika emocji. Na drzwiach sali umieściliśmy plakaty, informujące, iż nasza klasa bierze udział w projekcie.

            15 września obchodziliśmy „Dzień Kropki.” Przed rozpoczęciem zajęć zaznaczyliśmy na termometrze uczuć swoje samopoczucie. Następnie poznaliśmy historię Vasthi, bohaterki bajki „The Dot.” Dowiedzieliśmy się, co to jest Dzień Kropki. Rozmawialiśmy na temat swoich talentów, umiejętności. Wykonaliśmy pracę w 3D    z aplikacją Quiver. Dzięki tej aplikacji nasze kropki zamieniły się w trójwymiarowy obiekt, który nie tylko posiadał barwy użytych przez nas kredek, ale także potrafił się animować. Wysłuchaliśmy opowiadanie I. Gromady pt. „Blok rysunkowy.” Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, każdy ma jakiś talent, każdy jest mistrzem w jakiejś dziedzinie. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Jestem mistrzem w…”. Zorganizowaliśmy wystawę naszych prac. Przygotowaliśmy plakat ukazujący znaczenie słowa Kreatywność. Rozmawialiśmy na temat niepełnosprawności i empatii. Dowiedzieliśmy się czym jest język migowy. Uczyliśmy się grzecznościowych słów w polskim języku migowym (PJM).

            Zajęcia były dla uczniów nie tylko nauką, ale także wspaniałą, kreatywną zabawą.

            (Dominika Ruc)

          • II OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY IM. STANISŁAWA JOPKA

          • Dnia 9 października 2021roku w Poznaniu odbył się II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka zorganizowany przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Mazowsze’’, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Państwową Szkołę Muzyczną w Poznaniu.                           

            Celem konkursu było: ukazanie bogactwa polskiej muzyki ludowej, rozbudzenie zainteresowań tą muzyką, włączanie młodego pokolenia w jej popularyzowanie oraz rozśpiewanie Polski pięknymi, choć niełatwymi piosenkami ,,Mazowsza’’.

            Uczennica naszej szkoły Oliwia Wieczorek z klasy Va zaśpiewała dwie piosenki ludowe z repertuaru ,,Mazowsza’’: ,,Kukułeczkę’’ i ,,Wyszłabym za dziada’’. Oliwia zaprezentowała wysoki poziom przygotowania i duże umiejętności wokalne. Dziękuję Rodzicom Oliwii za zaangażowanie oraz obecność na konkursie.

             Gratuluję udanego występu i życzę wielu sukcesów wokalnych.

            Beata Smulska  

          • AKCJA "POMIGAJMY RAZEM"

          • 26 września br. w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego.

            Nie od dzisiaj wiadomo, że w szkole są nauczyciele, którzy są mocno zaangażowani w nauce polskiego języka migowego. Posługują się nim osoby głuche i ich bliscy, tłumacze, a coraz częściej lekarze, urzędnicy i nauczyciele, którzy wiedzą, jak ważna jest umiejętność i możliwość komunikacji z osobami Głuchymi.

            Solidaryzując się z osobami głuchymi i słabosłyszącymi społeczność szkolna pilskiej Jedynki wzięła udział w wyzwaniu "Pomigajmy razem". Akcja polegała na wykonaniu i nagraniu w formie filmu znaku migowego "Dzień dobry". Inicjatywa ta miała na celu podniesienie świadomości na temat osiągnięć i problemów osób głuchych lub niedosłyszących.

            Tą świadomość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka przepięknie dostrzegli i zrozumieli również uczniowie z klas 3, ucząc się śpiewająco piosenkę z elementami języka migowego pt. "Piosenka na dzień dobry z językiem migowym".

            To pierwszy krok, a zarazem początek pięknej przygody z oswajaniem się z kulturą ludzi Głuchych oraz elementami polskiego języka migowego. Nigdy nie wiemy, kogo spotkamy na swojej drodze, a często uśmiech i zwykłe dzień dobry w języku, którym na co dzień posługuje się nasz rozmówca, może odmienić czyjeś życie albo przynajmniej otworzyć drzwi, które do tej pory były zamknięte.

            Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej akcji.

            20211012_095633000_iOS.mov

            20211012_095324000_iOS.mov

            (M. Bachmatiuk)

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Dnia 29.09.2021r. odbyła się uroczystość dla nowych uczniów. 

            Tego dnia pierwszoklasiści mogli o sobie z dumą powiedzieć - Jestem uczniem Szkoły Podstawowej nr 1, ponieważ złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. 

            Życzymy im wiele wytrwałości i powodzenia. 

            (N. Gruenke)

          • XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym, już kolejny raz brała udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Hasło przewodnie akcji to: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Głównym celem tej inicjatywy jest przypomnienie uczniom tabliczki mnożenia, której znajomość umknęła gdzieś podczas zdalnego nauczania czy też została zagubiona w wakacyjnych swawolach.

            W tygodniu od 27.09 do 01.10.2021 r. odbył się cykl działań związanych ze znajomością tabliczki mnożenia.
            I tak:

            - od poniedziałku 27.09.2021 r. do środy 29.09.2021 r. uczniowie przechadzając się korytarzami mogli ćwiczyć tabliczkę mnożenia odgadując brakujące cyfry na plakatach rozwieszonych w oknach. Mogli również odpytywać się wzajemnie w parach ze znajomości tabliczki mnożenia korzystając z „Hasła dnia i Odzewu” – wywieszonego na tablicy naprzeciwko pokoju nauczycielskiego. Brak poprawnej odpowiedzi skutkował wykonaniem prostego ćwiczenia np. przysiadów czy pajacyków!
            - we wtorek 28.09.2021 r.  i środę 29.09.2021 r. na lekcji w-f chętni uczniowie mogli przystąpić do zabaw z wykorzystaniem znajomości tabliczki mnożenia. Niektórzy skakali przez sznura, niektórzy wrzucali piłkę do kosza, a inni strzelali gole do bramki jednocześnie odpowiadając na zadawane przykłady z tabliczki mnożenia.
            - w czwartek 30.09.2021 r. został przeprowadzony w szkole konkurs dla przedstawicieli klas VI-VIII na Arcymistrza Tabliczki Mnożenia! Tytuł ten otrzymali:
            Jakub Myszczyszyn z klasy 8c, Nikodem Pastuszek z klasy 7a i Iga Michniewicz z klasy 6b. Gratulujemy!
            Tytuł Arcymistrza Tabliczki Mnożenia otrzymali Ci uczniowie, którzy w najkrótszym czasie rozwiązali bezbłędnie przykłady z tabliczki mnożenia.

            - w piątek 01.10.2021 r. o godz. 12.30 – 12.50 na długiej przerwie 20-minutowej na boisku szkolnym odbyły się  egzaminy na Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczeń po wylosowaniu karteczki z 5 przykładami z zakresu tabliczki mnożenia, na które odpowiedział bezbłędnie, otrzymał imienny certyfikat!

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i bawili się razem z nami!


            Przypominamy, że został ogłoszony również konkurs dla uczniów klas IV – VIII plastyczno-fotograficzno-muzyczno-filmowo-techniczno-poetycki pt.: „Bawię się tabliczką mnożenia”. Wzorem roku ubiegłego prosimy o przygotowanie różnorodnych prac np.: plakatu, lub piosenki, lub wiersza, lub filmu, lub zdjęcia, lub gry, za pomocą których zaprezentujecie jak uczycie się tabliczki mnożenia lub jak bawicie się tabliczką mnożenia. Prace należy oddać do swoich wychowawców lub nauczycieli matematyki lub przesłać na adres swistak.matematyka@gmail.com do dnia 11.10.2021r.

            (A. Świstak)

          • DZIEŃ CHŁOPCA w IIIa

          • Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy też w życiu szkoły.

            Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. 

            Z tej okazji klasa III a wybrała się do Bowlingu w Pile, aby razem pograć, pogadać i poświętować. 

            To był bardzo udany dzień, pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. 

            (N. Gruenke)

          • INTEGRACYJNE WYJŚCIE KLASY 3c Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

          • Dnia 30 września 2021r. klasa 3c uczciła Dzień Chłopaka wyjściem do JUMP EXTREME – Pilskiego Parku Rozrywki.

            Wspólna wycieczka stała się wspaniałą okazją do integracji oraz aktywnego i miłego spędzenia czasu. Podczas zabawy panowała radosna atmosfera, gdyż wszystkim dopisywał doskonały humor!

            Z okazji dnia niezwykłego,

            Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,

            Humoru radosnego

            I aby codziennie spotykało Was coś zaskakującego.

            I uśmiechu pogodnego

            Na każdy moment życia.

            Dominika Ruc

          • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          • Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłosiło hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

            Październikowe obchody będą przebiegać pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”.

            Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza konkursy dla uczniów!

             

            1.  Konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VIII pt. „Moja rodzina i książki” . Uczestnik konkursu przygotowuje plakat (format A 3), zapisuje na nim tytuły ulubionych książek swoich rodziców, dziadków, rodzeństwa, ozdabia plakat rysunkami. Prace należy złożyć w bibliotece do dnia 25 października.

             

            2. Konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VIII pt. „Ilustracja do ulubionej baśni lub legendy”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice, w formacie A4, zgodnej z tematem konkursu. Podpisane na odwrocie prace wraz z tytułem baśni lub legendy należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 25 października.

             

            3. Konkurs – „Czytelnika Miesiąca Października” (dla każdego chętnego ucznia).

            Ocenie konkursowej podlegać będzie liczba wypożyczonych książekterminowość     oddawania książek, dbałość czytelnika o wypożyczone książki oraz kultura zachowania w bibliotece.

            Ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 4 listopada 2021 r.. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę książkową.

             

            Oprócz konkursów biblioteka szkolna ogłasza również AKCJĘ PT..”BIBLIOTECZNA LISTA PRZEBOJÓW TOP 5 – TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!!!”

            Zapraszam do udziału w głosowaniu na książki, które warto przeczytać i polecić innym czytelnikom. Książki wybrane przez uczniów utworzą listę 5-ciu bestsellerów bibliotecznych.

            Głosowanie będzie odbywało się w bibliotece. Na kartce należy zapisać imię i nazwisko autoratytuł książki oraz swoje imię i nazwisko i wrzucić do skrzynki. Spośród uczniów biorących udział w głosowaniu, wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę.

            Czas trwania akcji – październik 2021.
             

            Zachęcam do udziału w konkursach i głosowaniu! Nagrody czekają!

            W. Tobolska – biblioteka szkolna

          • POMIGAJMY RAZEM

          • Większość młodych Polaków jest w stanie powiedzieć „dzień dobry” w obcym języku, np. angielskim. Ale czy potrafią ten sam zwrot zamigać w polskim języku migowym (PJM), którym posługuje się część rodaków?

            Odpowiedź nasuwa się sama. 26 września tego roku obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Dlatego z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi naszej szkoły do wzięcia udziału w wyzwaniu. Zadanie polega na nagraniu filmiku w domu lub w szkole ze znakiem „dzień dobry” w Polskim Języku Migowym. Jak zamigać go? Zajrzyj tu: https://youtu.be/JVfZ_ZSxycc (Youtube - „Migam Dzień dobry”). Końcowy efekt wyzwania w formie teledysku zamieścimy na stronie szkoły.Więcej szczegółów – u pani Magdaleny Bachmatiuk w świetlicy szkolnej lub drogą elektroniczną (e-dziennik, Teams).M. Bachmatiuk

          • UCZNIOWIE PROWADZĄ LEKCJE W II a

          • Zajęcia „Ja tu prowadzę” to metoda odwróconej lekcji, w której to uczeń staje po drugiej stronie biurka i ma możliwość zaprezentowania siebie. Klasa II a uczestniczyła w ostatnim tygodniu w bloku tematycznym „Nasze ulubione tematy”. Codziennie to uczniowie przygotowywali lekcje, które dotyczyły tematów jakie sami zaproponowali.

            W poniedziałek został zaprezentowany temat „Ekipa”. Prowadzące zajęcia to Karolina Marlewska oraz Lena Pawlak. Tego dnia poznaliśmy zespół ekipy, zobaczyliśmy jak wyglądają, dowiedzieliśmy się co robią. Następnie odbył się quiz na temat zapamiętanych informacji a na koniec odsłuchaliśmy dwie piosenki zespołu.

            We wtorek „Harry Poter” przygotowany przez Gabriela Grabowskiego. Poznaliśmy postać Harrego Potera na podstawie powieści J.K.Rowling „Harrt Potter i Kamień Filozoficzny”. Uczniowie zostali przydzieleni do poszczególnych Domów: Slytherin, Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw a następnie musieli wykonać krawat zgodny z herbem danego domu. Odczytaliśmy również list z Hogwartu a na lekcji informatyki rozwiązaliśmy quizy na temat Harrego Pottera.

             Natomiast w środę gościł w naszej klasie temat „Zwierzęta”. Podczas tego dnia jeden z uczniów Patryk Półtorak opowiedział o różnych ptakach takich jak sokół, jastrząb, myszołów, kormoran, turkawka, jerzyk, drop,kszyk,cyraneczka oraz gadach : gawiale gangesowe, gekon toke, hatteria, krokodyl różańcowy, moloch straszliwy, kameleon zwyczajny i wzorzysty, żółw grecki, żararaki rogate. Uczniowie słuchali tych wiadomości a następnie odpowiadali na zadawane pytania przez Partyka. Kolejne lekcje w tym samym dniu przygotowały dziewczynki Julia Bukowska, Lena Rutkowska, Zofia Brączkowska. Uczennice opowiadały o koniach przedstawiając ciekawostki, różne rasy koni, nazwy, umaszczenie oraz chody koni. Odbył się także quiz na temat usłyszanych informacji oraz uczniowie na podsumowanie i zakończenie lekcji musieli wykonać konia dowolną techniką. W nagrodę otrzymali kolorowankę konika.

            Natomiast ostatni dzień lekcji należał do naszych klasowych piłkarzy Pawła Krogulec, Kazimierza Siwek, Stanisława Hoffmanna oraz Miłosza Zdunka. Temat w tym dniu to oczywiście „Piłka nożna”. Uczniowie przedstawili różnych piłkarzy: Ronaldo, Lewandowski, Messi, Mane, De Bruyne, Carvajal, Glik, Kazik, Azpilicueta, Neuer. Był także quiz na temat piłki nożnej i kolorowanie wybranych piłkarzy. Matematyka była pełna kodów zakryta różnymi piłkarzami. Uczniowie odsłuchali także piosenkę piłkarską oraz różne hymny narodowe. Na koniec odbył się duży test, który opracował Miłosz na kartce A3.

            Jestem dumna z umiejętności i zaangażowania tych uczniów. Wielka brawa dla tygodniowych nauczycieli. Miłych i przyjemnych wakacji dla nich!

            N.Gruenke

          • Konkurs “ Lesen gehen...”

          • Z przyjemnością przedstawiamy wyniki  Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen...” organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Poznaniu oraz Biblioteka Filologiczna NOVUM UAM w Poznaniu.

            W etapie szkolnym nagrania pięknych wierszy przygotowało 6 uczniów, z klas 4a i 5a, objętych Miejskim Programem Hallo Deutsch. 

            Oto uczestnicy etapu szkolnego:

            Kl.4a     I miejsce – Hanna Michniewicz

                          II miejsce – Joanna Kubas i Oliwia Wieczorek

            Kl. 5a    I miejsce –  Anita Wieczorek

                          II miejsce – Dominik Klockiewicz, Weronika Bogdańska

            W etapie wojewódzkim szkołę reprezentowały Anita i Hania.

            Obie dziewczynki spisały się fantastycznie!

            Z radością informujemy, że Anita wygrała konkurs!

            Oto link do nagrań wierszy: http://bfn-www.home.amu.edu.pl/?cat=6

            Dzieci do konkursu przygotowywała Hannah Schubert, praktykantka z Niemiec.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniałe interpretacje wierszy i liczymy na Was w kolejnej edycji konkursu!

          • XXVII OGÓLNOPOLSKI FINAŁ CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

          • W dniach 18-20.06.2021 r. w Łodzi odbył się XXVII Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych. Z naszej szkoły na mistrzostwa zakwalifikowała się Weronika Bogdańska z kl. 5A w biegu na 300m. Po zaciętej rywalizacji w iście afrykańskich upałach Weronika zastał Mistrzynią Polski z wynikiem 46,44 s.

            Gratulujemy i życzymy następnych sukcesów !!!

            M. Mankiewicz

          • OTWARCIE WYSTAWY „JEDYNKA WE WSPOMNIENIACH BABCI I DZIADKA”

          • Gmina Piła w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podjęła starania, których efektem jest modernizacja auli szkolnej wraz z wyposażeniem oraz odnowienie elewacji budynku naszej szkoły. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu JESSICA 2 w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

            Poza pracami typowo budowlanymi wpływającymi na poprawę stanu technicznego zaplanowano również działania społeczne mające za zadanie wzmocnienie i uzupełnienie pozytywnych efektów tej inwestycji. Jednym z tych działań jest zorganizowanie wystawy pn. „Jedynka we wspomnieniach babci i dziadka”, ukierunkowanej na integrację środowiska seniorów i dzieci z obszaru Śródmieścia. W ramach tego projektu uczniowie klas 7 przygotowali i przeprowadzili wywiady z dawnymi absolwentami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile, uczęszczającymi do Jedynki w następujących latach:

            Pani Maria Roślicka  - lata 1953 - 1960

            Pani Teresa Piątek – lata 1961 - 1969

            Pani Wanda Kołyszko - lata 1963 – 1971

            Pan Franciszek Waloch – lata 1965 - 1973

            Pan Mirosław Truszkowski – lata 1970 - 1978

            Pani Irena Adamczyk – lata 1970 - 1972

                   Do wzruszającego spotkania pokoleń dziadków, rodziców, dzieci i wnuków doszło 14 czerwca 2021 r. w godzinach popołudniowych w pięknie odnowionej auli naszej szkoły. Ze względu na otwarcie wystawy wystrój  auli został ubogacony o nawiązujące do wspomnień z tamtych lat zdjęcia, przedstawiające wygląd i historię pilskiej Jedynki oraz teksty wywiadów zaproszonych na uroczystość absolwentów, a także dawne kroniki ilustrujące najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.

                   Tę piękną uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, Szkoły Podstawowej nr 1, instytucji kulturalnych oraz miłośnicy dziejów Piły:

            • Pani Beata Dudzińska zastępca prezydenta miasta Piły,
            • Pani Marzenna Urbaniak dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile wraz z wicedyrektorami: Panią Mirosławą Piątkowską i Panią Bogusławą Klec,
            • Pani Joanna Rychlik Łukasiewicz - dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile,
            • Pani Jolanta Sobieszczyk Dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Pile,
            • Pan Rafał Wojciński przedstawiciel Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Pile.
            • Pan Robert Kolasa historyk, regionalista zajmujący się historią powojennej Piły.

                   Po dokonanym przez prowadzącą spotkanie panią Sylwię Dzikowską przedstawieniu głównych bohaterów wystawy i ich rodzin oraz głośnej prezentacji fragmentów spisanych wspomnień, wręczono im przygotowane na tę okazję podziękowania, kwiaty i pamiątkowe wydruki udzielonych przez nich wywiadów. Następnie głos zabrały Panie: Beata Dudzińska i Jolanta Sobieszczyk, które podkreśliły w swoich wystąpieniach wyjątkowy charakter przeprowadzanej rewitalizacji budynku szkoły i znaczenie efektów tego przedsięwzięcia dla całej lokalnej społeczności, zamieszkującej centrum Piły. Ostatnim akcentem uroczystości było obejrzenie prezentowanej wystawy i podzielenie się przez uczestników swoimi wrażeniami, emocjami i przemyśleniami, które na niejednej twarzy mogły wywołać uśmiech, a nawet łzę wzruszenia. Wszak lata dzieciństwa i młodości spędzone w szkolnych murach budzą w każdym z nas wiele bliskich sercu wspomnień.

            (S. Dzikowska, A. Rajter, I. Towgin, R. Mostek)

             

          • PODSUMOWANIE LIGI GIER EDUKACYJNYCH ONLINE

          • W roku szkolnym 2020/2021 w ramach współpracy Samorządu Uczniowskiego SP1 Piła z Samorzadem Uczniowskim SP5 Piła, uczniowie brali udział w rozgrywkach Ligi Gier Edukacyjnych Online. Oto podsumowanie:

            I Wojewódzkie Mistrzostwa w Warcabach Online
            4. miejsce - Bartosz Tadych

            9. miejsce – Krzysztof Grela

             

            I Wojewódzkie Mistrzostwa w Szachach Online
            3. miejsce – Bartosz Tadych

            5. miejsce – Alan Nowak

             

            I Wojewódzkie Mistrzostwa w Scrabble-Literaki Online

            2. miejsce – Weronika Bogdańska

            9. miejsce – Bartosz Tadych

            10. miejsce – Oskar Kubik

             

            I Wojewódzkie Mistrzostwa w Chińczyka Online

            6. miejsce – Tymoteusz Fabis

             

            I Mistrzostwa Polski w Warcabach online
            3. miejsce – Krzysztof Grela

            5. miejsce – Bartosz Tadych

             

            I Mistrzostwa Polski w Szachach online

            4. miejsce – Bartosz Tadych

             

            I Mistrzostwa Polski w Domino online
            5. miejsce – Maja Grela

            8. miejsce – Bartosz Tadych

             

            I Mistrzostwa Polski w Scrabble-Literaki online

            9. miejsce – Krzysztof Grela

             

            OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI W WARCABACH Z UDZIAŁEM SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

            7. miejsce – Maja Grela

             

            OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI W SZACHACH Z UDZIAŁEM SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

            3. miejsce – Bartosz Tadych

            Gratuluję i dziękuję za udział w zabawie.

            (D. Zubowicz - opiekun SU)