• eTwinning

                                              „Childhood  - smile, play, joy”

    Projekt „Childhood – smile, play, joy” - „Dzień Dziecka – święto wszystkich dzieci” propagował 

    idee aktywnego, zdrowego i szczęśliwego dzieciństwa.
    Koordynatorem projektu była pani Nicoleta Oprea, nauczycielka z Tepu w Rumunii.

    Główne cele projektu to:

    • integrowanie środowiska rówieśniczego dzieci ze szkół partnerskich

    • nauka życzliwości i dobrego koleżeństwa

    • propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej i zasad zdrowego stylu życia

    • pogłębianie wiedzy na temat znajomości praw dziecka

    • uświetnienie Dnia Dziecka

    Jednym z elementów projektu była wymiana kartkami, zawierającymi życzenia wakacyjne w języku angielskim. Kartki zostały wysłane do uczestników projektu drogą tradycyjną. W projekcie uczestniczyły szkoły partnerskie z Grecji, Turcji, Gruzji, Albanii, Serbii oraz Włoch.
     

                                                             Dzieci

         Wszystkie dzieci

         na całym świecie

         są takie same – 

         lubią skakać na jednej nodze

         i lubią zanudzać mamę.
     

         Wszystkie dzieci

         na całym świecie

         śpiewają wesołe piosenki

         i byle kamyk,

         i byle szkiełko

         biorą jak skarb

         do ręki.
     

         Podobno dzieci

         na całym świecie

         bywają niegrzeczne czasem,

         lecz to nie u nas,

         nie w naszym mieście – 

         to gdzieś za górą, za lasem.

                                           (autor – Danuta Gellnerowa)


    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA

    Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Podobno korzenie Dnia Dziecka sięgają 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka. Jedno jest pewne – ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziecka było rzeczą konieczną, a jego obchody co roku kojarzone są z czasem szczęścia i zabawy, nie tylko wśród najmłodszych.
    W obliczu zbliżającego się święta w maju tego roku nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Gruzji. Zaproponowano nam realizację projektu p.t.,,International Children's Day” (Międzynarodowy Dzień Dziecka). Koordynatorem projektu była pani Tatia Mardaleishvili, nauczycielka z Gruzji. Głównym celem projektu było propagowanie idei szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Projekt miał za zadanie uświadomić dzieciom, że mają prawo do wolności, miłości i szacunku, do zabawy i odpoczynku, do życia bez przemocy, do prywatności i własnego zdania, do rozwijania swoich zainteresowań. Jednym z elementów projektu była wymiana informacji na temat obchodów Dnia Dziecka w szkołach partnerskich. Projekt realizowała klasa Ib pod opieką szkolnego koordynatora projektu pani T.Rerek oraz wychowawcy klasy Ib pani J.Polasik. Dzięki pracy nad projektem dzieci uzmysłowiły sobie wagę i międzynarodowy charakter święta.
    Z okazji Dnia Dziecka zespół eTwinning życzy wszystkim dzieciom wielu powodów do radości i uśmiechu, marzeń, które się spełniają, prawdziwych przyjaciół i kochającej rodziny.

    ,,Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.
    (Jan Paweł II)

    My dzieci
    My dzieci, my chcemy śmiać się,
    my, dzieci, lubimy słońce,
    my, dzieci, kochamy ptaki,
    wesoły, perlisty koncert.

    My, dzieci, chcemy wybiegać
    z domów w złociste poranki,
    my chcemy, by nam nad głową
    furczały barwne skakanki.

    My chcemy kochać motyle,
    po łąkach biegać i gonić,
    a w sadach głaskać śnieżyste,
    lecz ciepłe kwiaty jabłoni.

    My chcemy, by nasze mamy
    wciąż uśmiechały się do nas,
    by nasi dobrzy ojcowie
    brali nas w czułe ramiona.

    My, dzieci, my chcemy kochać
    ptaki, obłoki i drzewa,
    my chcemy bawić się w słońcu,
    zmierzchem – kołysanki śpiewać.
    Tadeusz Kubiak (autor)

    (T. Rerek)

    CHRISTMAS CARDS EXCHANGE
     

    Kiedy za oknem spadają pierwsze płatki śniegu, a mróz zaczyna łapać nas za nos, to znaczy, że zbliża się najpiękniejsze święto: Boże Narodzenie. Skrzaty pakują już prezenty, a dzieci wycinają kolorowe ozdoby z bibułek – śnieżynki i choinki, gwiazdeczki i dzwoneczki.
    W grudniu tego roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji projektu pt.”Christmas cards exchange”. Koordynatorem projektu jest pani Helen Kaila, nauczycielka z Olhavy w Finlandii. Olhava to fińska mekka dla osób wspinających się po skałach. Ciekawostką jest to, że 150 km na północ od Olhavy znajduje się słynne Rovaniemi z wioską Świętego Mikołaja.
    Do udziału w projekcie zgłosiły się też szkoły partnerskie z Estonii, Francji, Słowenii, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Włoch oraz Niemiec.
    Tym razem w pracę nad projektem zaangażowali się uczniowie koła języka angielskiego dla klas III pod opieką pani T.Rerek oraz uczniowie klasy Ib pod opieką pani J. Polasik. Dzieci własnoręcznie wykonywały kartki świąteczne dla naszych przyjaciół z UE.
    Wraz z życzeniami kartki zdobiły choinki i gwiazdki, aniołki i piernikowe ludziki. Wysłaliśmy nasze prace do uczestników projektu i czekamy na życzenia od nich.
    A tym czasem zespół eTwinning życzy wszystkim Wesołych Świąt! Merry Christmas!
    (T. Rerek)

    EGGCITING EASTER

    Wraz z partnerami z Chorwacji, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec, będziemy dzielić się wiedzą o zwyczajach Wielkanocnych, wymienimy się własnoręcznie wykonanymi kartkami wielkanocnymi wraz z życzeniami świątecznymi w języku polskim i angielskim.
    Zobacz jak wyglądała realizacja zadań!!!!
    Zadania projektowe:
    1. Przygotować kartki wielkanocne, wykorzystując swoją ulubioną technikę i napisać ładnie życzenia, zarówno w języku angielskim oraz polskim. Pod życzeniami wpisać swoje imię i nazwisko.
    2. Narysować pisankę, umieszczając na niej symbole wielkanocne i polskie tradycje wielkanocne. Krótko opisać.
    3. Wykonać zdjęcie pisanki i wstawić ją na platformę TwinSpace. Napisać adres szkoły.
    4. Wysłać najładniejszą pisankę oraz kartki wielkanocne z życzeniami pocztą do swoich partnerów.
    5. Zorganizować wystawę pocztówek w każdej szkole uczestniczącej w projekcie.

    MOC ŚWIĄTECZNYCH ŻYCZEŃ
    W październiku tego roku udało nam się nawiązać nową znajomość z hiszpańską szkołą z miasta Guadalajara. Zaproponowano nam realizację projektu pt. "Christmas cards exchange" (Moc świątecznych życzeń). Projekt skierowany jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Koordynatorem projektu jest pani Maria de la Fuente, nauczycielka z Hiszpanii. Do udziału zgłosiły się też szkoły partnerskie z Rumunii, Francji, Grecji, Turcji oraz Włoch.
    Głównym celem projektu jest składanie życzeń świątecznych w języku angielskim naszym przyjaciołom z UE. Praca nad projektem ruszyła na początku listopada. Najpierw był etap przygotowania niezbędnych materiałów oraz poszukiwania ciekawych pomysłów. Teraz nadeszła pora na realizację postawionych celów. Uczniowie klasy III d, pod opieką wychowawczyni klasy, pani Janiny Polasik oraz nauczycielki języka angielskiego, pani Tatiany Rerek, wykonują kartki świąteczne zawierające życzenia bożonarodzeniowe w języku angielskim, m.in. "Merry Christmas". Ciekawostką jest to, że każda kartka jest imienna, czyli uczeń naszej szkoły wymieni się życzeniami z wybranym uczniem szkoły partnerskiej.
    Tematyka projektu jest bliska dzieciom, więc na brak pomysłów nie można narzekać. Nasi uczniowie pracują z dużym zaangażowaniem. Na przełomie listopada i grudnia wyślemy gotowe kartki do partnerów projektu i z niecierpliwością będziemy czekać na życzenia od nich. Cieszymy się na myśl, że uda nam się wspólnie poczuć magię świąt!
    zobacz>

    Pomocą przy realizacji projektu służą nauczyciele naszej szkoły: p.p.S. Dzikowska, A. Kacza, W. Wiśniewska.

    PAINTING FRIENDS, czyli SIŁA PRZYJAŹNI
    W kwietniu tego roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnego projektu w ramach inicjatywy programu eTwinning. Tym razem tematem współpracy był temat „Painting friends, czyli „Siła przyjaźni”. Projekt skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomysłodawczynią projektu była nauczycielka z Turcji. Głównym celem projektu było propagowanie idei przyjaźni. W ramach współpracy uczniowie naszej szkoły rysowali portrety swoich przyjaciół. Praca przebiegała w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i kreatywnością. Projekt uzmysłowił dzieciom, że przyjaciół mogą mieć na całym świecie, że można wspierać się i wymieniać doświadczeniami niezależnie od miejsca zamieszkania. Dzieci przekonały się, że przyjaźń nie zna granic. Pod koniec pracy nad projektem dzieci własnoręcznie wykonały „serduszka przyjaźni”, które zawierały napisy w języku angielskim, m.in. „Best friends”, „Friends forever”.
    Prace naszych uczniów można podziwiać w zakładce „Galeria” (zobacz). Wysłaliśmy je już do uczestników projektu i z niecierpliwością czekamy na prace dzieci z Turcji. Projekt realizowała klasa II d pod opieką pań: Tatiany Rerek, nauczycieli języka angielskiego oraz Janiny Polasik, wychowawczyni klasy. W skład szkolnego zespołu projektu wchodzą również panie: Sylwia Dzikowska, Agnieszka Kacza i Wanda Wiśniewska.
    Przypominamy, że zbliża się Dzień Przyjaciela. To nieoficjalne święto, które zyskuje na świecie coraz większą popularność. Obchodzone jest 9 czerwca. Idea święta zrodziła się z pomysłu, aby, niezależnie od życiowych okoliczności, przypominać swoim przyjaciołom, jak ważną rolę pełnią oni w naszym życiu.

    „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” (Antoine de Saint-Exupery).

    CHRISTMAS MEANS TOGETHER BOŻE NARODZENIE TO BYĆ RAZEM

    Koordynatorem całego projektu jest partner z Albanii – p. Almida Cercizaj, a szkolnym koordynatorem p. Wanda Wiśniewska. W skład szkolnej drużyny wchodzą także nauczyciele: Agnieszka Kacza, Sylwia Dzikowska, Tatiana Rerek, Janina Polasik i Ewa Frankowska.
    Projekt dotyczy obchodów świąt Bożego Narodzenia wspólnie z partnerami z krajów europejskich: Francji, Albanii, Portugalii, Włoch, Niemiec, Grecji, Rumunii, Bułgarii i Polski, poprzez tworzenie własnoręcznie robionych kartek i wysłanie ich drogą mailową i tradycyjną. Komunikacja z partnerami będzie odbywać się za pomocą narzędzi informatycznych, co poszerzy znajomość języka angielskiego wśród uczniów.

    Link do strony projektu http://ldht20.wix.com/sp1etwinning

    NA FALI DOBRA

    W październiku nasza szkoła przystąpiła do jednego z projektów w ramach inicjatywy eTwinning. Program polega na współpracy szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych.
    Nawiązaliśmy kontakt z chorwacką nauczycielką, pomysłodawczynią projektu. Do udziału zgłosiło się 15 szkół partnerskich, m.in.: z Turcji, Estonii, Grecji, Mołdawii, Słowenii, Rumunii oraz Polski.
    Projekt nosi nazwę Wave of goodness (Na fali dobra). W ramach projektu, na przełomie listopada i grudnia, uczniowie będą wykonywać plakietki zawierające pozytywne przesłania w języku angielskim i polskim. W grudniu materiały zostaną wysłane do uczestników projektu. W styczniu przygotujemy prezentację przedstawiającą pracę naszych uczniów nad projektem i zaprezentujemy plakietki otrzymane od uczniów ze szkół partnerskich.
    zobacz>

    Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Tatiana Rerek. W projekcie uczestniczyć będzie klasa II d pod opieką pani Janiny Polasik. Oprawą informatyczną zajmą się panie: Wanda Wiśniewska i Agnieszka Kacza, natomiast informacje na stronę internetową szkoły będzie przygotowywać pani Sylwia Dzikowska.
    W listopadzie 2011 r. nasza szkoła przystąpiła do programu eTwinning.
    Akcja eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno - komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko - i długoterminowe partnerstwa.

    Projekty realizowali uczniowie z koła języka angielskiego dla klas III z panią Magdą Pankanin.

    Zrealizowane projekty:

    WINTER AT OUR SCHOOLS. Projekt dotyczył wydarzeń w szkole, które mają miejsce w okresie zimowym. Współpracowaliśmy ze szkołą z Ostrawy w Czechach. Koordynatorem projektu w czeskiej szkole była Pani Jana Vahalikova. Zadania nad którymi pracowaliśmy dotyczyły wymiany informacji na temat szkoły, Mikołajek, Świąt Bożego Narodzenia oraz karnawału.

    TOBY THE TRAVELLING BEAR. Został założony przez panią Filippę Magor z Wielkiej Brytanii. W projekcie wzięło udział 8 szkół między innymi z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegii. Bohaterem akcji był miś Toby, który podróżował do szkół biorących udział w projekcie. W każdej szkole spędził około tygodnia. Wszystkie przygody misia w danej szkole zostały przez uczniów opisane na blogu.
    http://www.tobythetravellingbear.primaryblogger.co.uk

    SCHOOL LIFE. Naszym partnerem była szkoła z Litwy na czele z koordynatorką, panią Jurgitą Arbutavičienė. Uczestnicy projektu wymieniali się informacjami na temat ulubionych lekcji, zdrowego żywienia, sportu, sposobów spędzania wolnego czasu, zainteresowań oraz prezentowali swoje kolekcje.

    MONTHLY ENGLISH ACTIVITIES. W roku szkolnym 2013/14 realizowaliśmy projekt Monthly English Activities. Alara Koleji - tak nazywa się szkoła z miasta Antalya w Turcji, z której uczniami mieliśmy okazję współpracować. Koordynatorką projektu po stronie tureckiej była pani Gözde Kalaycı. Projekt trwał od września do marca. (zobacz)
    Poniżej przedstawiamy kilka zadań, które udało nam się zrealizować.