• „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka” Jan Paweł II

Psycholog szkolny

Agnieszka Soroczyńska
        Telefon kontaktowy: (67) 212 31 10 w. 25
        Gabinet nr 3A

Godziny pracy psychologa:

Poniedziałek: 13.00 – 16.30
        Wtorek: 8.00 – 11.30
        Środa: 9.45 – 12.45

Czwartek: 14.30 – 16.30

Kim jest psycholog w szkole?
        Psycholog szkolny to:

- osoba, której można powierzyć swoje osobiste problemy,
        - osoba, która robi wszystko, aby pomóc w rozwiązaniu wszelkich konfliktów,
        - osoba, która wspiera ucznia, jego rodzinę i nauczyciela,
        - osoba, która pomaga dziecku odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej,
        - osoba, która określa trudności dziecka i ustala ich przyczyny,
        - osoba, która diagnozuje problemy w grupie, klasie, pomiędzy nauczycielami i uczniami    lub między rodzicami i ich dziećmi,
        - osoba, która w razie potrzeby kieruje dziecko lub jego rodzinę do odpowiednich specjalistów.

Drogi Uczniu!

Przyjdź do mnie, jeśli chciałbyś/chciałabyś ze mną porozmawiać
        lub mogłabym Ci w czymś pomóc.
        Do Twojej dyspozycji jestem w pokoju 3B.

Mogę Ci pomóc, jeżeli:

- chciałbyś z kimś porozmawiać albo komuś się zwierzyć,
        - potrzebujesz pomocy i rady,
        - chciałbyś wspólnie ze mną zastanowić się nad rozwiązaniem problemu,
        - nie układają Ci się kontakty z kolegami i koleżankami,
        - ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc,
        - nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem, wychowawcą klasy,
        - czujesz się samotny, masz wrażanie, że nikt Cię nie rozumie,
        - masz różne wątpliwości i pytania, np. zastanawiasz się: co jest dobre, a co złe?, jak należy postąpić w określonej sytuacji?, jak pokonać lęk czy nieśmiałość?,
        - masz problemy w nauce,
        - chcesz pochwalić się swoim sukcesem, podzielić swoją radością,
        - chcesz wyciszyć się i odreagować napięcie.

Drodzy Rodzice!

Służę swoją pomocą, gdy:

- szukacie pomocy,
        - chcecie porozmawiać o Waszym dziecku oraz chcielibyście lepiej je poznać i zrozumieć,
        - niepokoi Was zachowanie Waszego dziecka,
        - pojawiają się konflikty dziecka z innymi osobami,
        - odczuwacie potrzebę przedyskutowania jakiegoś problemu i opracowania wspólnego planu działania,
        - pojawiają się trudne uczucia w stosunku do dziecka, np.: zniecierpliwienie, bezradność, smutek czy złość,
        - pojawia się chęć „wygadania się”, wyżalenia, uzyskania porady lub wsparcia w trudnych chwilach.

Głównym zadaniem psychologa jest opieka psychologiczna nad uczniami poprzez wsparcie, pomoc psychologiczną oraz poradnictwo.
        Uczniowie i rodzice mogą liczyć na pomoc w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i konfliktów, uzyskać fachową poradę lub informacje o innych instytucjach i organizacjach pomagających dzieciom i rodzinie.

Zadania psychologa szkolnego:

1. Prowadzenie działań diagnostycznych dotyczących uczniów, w tym diagnozowanie aktualnych problemów psychologicznych, potencjalnych możliwości oraz wspieranie mocnych stron ucznia.
        2. Udzielanie porad uczniom w rozwiązywaniu trudności w kontaktach rodzinnych, rówieśniczych i środowiskowych.
        3. Wywiady z rodzicami oraz obserwacja uczniów w celu rozpoznania indywidualnych potrzeb.
        4. Pomoc w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, kryzysów rozwojowych oraz trudności adaptacyjnych.
        5. Konsultacje z wychowawcami i nauczycielami polegające na wspólnym analizowaniu i omawianiu przyczyn niepowodzeń szkolnych.
        6. Działania ukierunkowane na wszechstronny rozwój na miarę indywidualnych możliwości dziecka (warsztaty, zajęcia terapeutyczne, zajęcia psychoedukacyjne, terapia indywidualna).

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?:
        - Tam mogą Ci pomóc dokument20.pdf

Do poczytania:
        - Jak rozmawiać z nastolatkiem na temat zagrożeń tekst1.pdf

- Jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z obcymi osobami  tekst2.pdf

- Wpływ mediów tekst3.pdf