• STOŁÓWKA zaprasza na smaczne obiadki od 11.30 do 14.00

        JADŁOSPIS menu.pdf

        ODPŁATNOŚĆ ZA OBIADY KWIECIEŃ 2024 r.

        Dla uczniów 20 dni x 7,00 zł = 140 zł

        Dla nauczycieli 20 dni x 17,00 = 340 zł

        Opłaty należy dokonać przelewem na konto szkoły od 27.03.2024r. do 04.04.2024r.

        UWAGA
        Prosimy o przestrzeganie terminu płatności.

         KONTO SZKOŁY: 69 1020 3844 0000 1302 0139 1861
         

        W tytule przelewu powinno znaleźć się imię i nazwisko, klasa  korzystającego z posiłku oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata NP. JAN KOWALSKI, KLASA II a, OBIADY KWIECIEŃ 2024 r.

        Rezygnację z posiłku można zgłaszać tylko do godziny 9.00 danego dnia roboczego telefonicznie do intendentki pod numerem tel. 67 212-31-10 wew. 28  przy zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko ucznia, klasę i datę nieobecności.
         

        Przerwy obiadowe:
        11.30 - 11.45
        12.30 - 12.50
        13.35 - 13.45

        Dieta dla dziecka w wieku szkolnym
        – piramida żywienia dzieci

        Dobre odżywianie to dostarczenie organizmowi takich składników, których nie wytwarza sam, a których potrzebuje do tego, by prawidłowo funkcjonować. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które w tym czasie intensywnie się rozwijają.

        Dzieci w wieku szkolnym rosną, przybierają na wadze, zmieniają się fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie. Muszą mieć spore rezerwy energii nie tylko do budowania rozwijających się tkanek, ale też do nauki i zabawy. Zasady żywienia dzieci chodzących do szkoły podstawowej są takie same zarówno dla uczniów klas pierwszych, jak i ósmych. Zmienność dotyczy jedynie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wytyczną do prawidłowego żywienia dziecka w wieku szkolnym jest piramida żywieniowa przygotowana przez Instytut Żywności i Żywienia

        AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA RÓWNIE WAŻNA JAK DIETA I RÓŻNORODNOŚĆ POSIŁKÓW

        Najlepiej by było gdyby dieta dziecka nie była dietą wykluczającą którykolwiek z głównych składników odżywczych – białka, tłuszcze czy węglowodany. Tłuszcze to zapas energii. Do tego witaminy i minerały zawarte w owocach i warzywach, które kształtują odporność. Dziecko nie powinno rezygnować z jedzenia pieczywa, makaronów oraz różnego rodzaju kasz i ziaren. Mleko i jego przetwory to najważniejsze źródło wapnia niezbędnego do budowy zębów i kości. Chude mięso, ryby, jaja to źródło białka, żelaza, cynku i witamin z grupy B. W żywieniu dzieci ogromną rolę odgrywa picie odpowiedniej ilości płynów. Optymalnie, by była to czysta woda lub własnoręcznie robione soki.

        Codzienna dawka ruchu w formie zabawy na świeżym powietrzu, korzystnie wpływa na sprawność fizyczną, ale też intelektualną. Zauważmy, że od jakiegoś czasu aktywność fizyczna stanowi bazę piramidy żywieniowej dla dzieci.

        PROGRAM DLA SZKÓŁ

        Nasza szkoła uczestniczy też w europejskim programie dopłat do spożycia mleka, warzyw i owoców w szkołach pod hasłem ,,Cała szkoła pije mleko’’ i ,,Owoce i warzywa w szkole’’. Pobyt większości uczniów poza domem, w szkole wynosi często około 5-6 godzin czasem i więcej. Zbyt długa przerwa między posiłkami powoduje uczucie głodu, które obniża zdolność do koncentracji uwagi, pogarsza jego nastrój i samopoczucie, a tym samym wpływa ujemnie na przyswajanie wiedzy. Dlatego ważna jest dodatkowa porcja kalorii.

        Zachęcamy dzieci naszej szkoły do spożywania obiadów w stołówce szkolnej. Należy tu także wspomnieć o wysokim poziomie wyposażenia kuchni w piec konwekcyjny, organizacji pracy, higienie i estetyce. Pamiętajmy również o dużym doświadczeniu, miłej obsłudze naszego personelu.

        INTENDENTKA
        Anna Pilarczyk

        wykorzystano materiały ze strony:
        https://synergiczni.pl/dieta-sport/dieta-dla-dziecka-w-wieku-szkolnym-piramida-zywienia-dzieci