• kwadrat 70 lat szkoły (D. Zubowicz, czyt. M. Grąbczewska) zobacz film>

    kwadrat Gratulacje zobacz>

    kwadrat Zdjęcia (D. Ślusarczyk) zobacz>

    JUBILEUSZ 70-LECIA NASZEJ SZKOŁY

    Ile razem dróg przebytych, ileż wspomnień, śladów, rozstań... a każde z nich wyjątkowe i niepowtarzalne, warte tego, by je ocalić od zapomnienia. Tak, tak, to już 70 lat jak w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile przy ulicy Buczka 11 rozbrzmiewa szkolny dzwonek. I właśnie z okazji przypadającego w tym roku pięknego Jubileuszu 70-lecia naszej szkoły 13 maja 2015 r. w Teatrze Miejskim przy Placu Staszica odbył się niezwykły i wzruszający koncert. W uroczystej gali w RCK na specjalne zaproszenie wzięło udział wielu znamienitych Gości, których obecność podkreśliła nie tylko wysoką rangę całej uroczystości, lecz także uświetniła jej przebieg. Wśród przybyłych znaleźli się więc: Pan Piotr Głowski - Prezydent Miasta Piły, Pan Rafał Zdzierela - Przewodniczący Rady Miasta, Pani Teresa Kasior - radna Rady Miasta, Pan Zbigniew Pyziak - radny Rady Miasta, a jednocześnie emerytowany nauczyciel SP 1, Pan Mirosław Dzieniszewski - dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu - Delegatura w Pile, Pan Sebastian Dzikowski - dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Piły, mł. insp. Pan Sylwester Urbaniak - reprezentujący Komendanta Szkoły Policji w Pile, ks. Zbigniew Hul - proboszcz parafii pod wezwaniem św. Rodziny, Pani Ewa Czopek - Prezes Oddziału ZNP w Pile, dyrektorzy pilskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i zespołów szkół, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele instytucji wspierających szkołę, a wśród nich Pan Stanisław Dąbek - gospodarz obiektu, w którym gościliśmy. Nie zabrakło również całej społeczności pilskiej Jedynki, a w tym obecnych jej nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów, rodziców, a także byłych absolwentów naszej placówki. To było naprawdę magiczne i pełne chwytających za serce chwil, ale i niespodzianek popołudnie. W ramach krótkich, a jakże wymownych wystąpień Pani Dyrektor Marzenny Urbaniak oraz zaproszonych specjalnie na tę okazję Gości czy twórczych prezentacji poszczególnych wykonawców jubileuszowego koncertu życzeń, ze sceny w kierunku wszystkich widzów popłynęły serdeczne, pełne uśmiechu i wdzięczności słowa, budzące radość dźwięki, sugestywne gesty, znajome obrazy. Jednym słowem jak zapadający głęboko w serce bukiet tego wszystkiego co najpiękniejsze i najlepsze, co by w tym uroczystym momencie chciało się wypowiedzieć głośno, całym sobą, ale i po cichu, ocierając spływającą po policzku łzę...

    W programie jubileuszowego koncertu życzeń, prowadzonego z klasą przez p.Małgorzatę Chwiłkowską-Kępczyńską, mogliśmy w tym dniu podziwiać różnorodność talentów pojawiających się na scenie "małych" i "dużych" artystów, którzy wspierani przez swych nauczycieli i rodziców dali prawdziwy popis swych wokalnych, tanecznych i improwizacyjnych umiejętności. Wśród nich warto wymienić w kolejności ich występów: uczennice z koła taneczno-wokalnego kl.I-III p.Jolanty Nuszczyńskiej w piosence pt."W Jedynce", szkolną "niby" kameralną orkiestrę p.Justyny Czarneckiej i p.Wiesławy Tobolskiej w utworze "Marsz Radeckiego", pokaz "orkiestry kuchareczek" z kl.Id pod kierunkiem p.Janiny Polasik, koło wokalne kl.IV-VI p.Beaty Smulskiej-Kosiackiej z piosenką i choreografią do utworu pt. "Profesor Robert", tańczących sześciolatków z kl.Ic p.Sylwii Górskiej i śpiewające uczennice z kl. Ib p.Beaty Mikołajewskiej w piosence pt."Pierwszoklasista", Daniela z kl.IIa razem ze swoim tatą Łukaszem Siwiakiem w utworze zespołu Kombi pt."Pokolenie", duet naszych absolwentek, czyli Aleksandrę Wiśniewską i Katarzynę Dróbkę w piosence pt."Radość najpiękniejszych lat", drugi pokaz koła taneczno-wokalnego kl.I-III p.Jolanty Nuszczyńskiej utrzymany w choreografii i klimacie rock and rolla, solowy śpiew nauczycielki naszej szkoły p.Aleksandry Moszyk w utworze pt."Preludium", specjalny pokaz par tanecznych ze Szkoły Tańca Towarzyskiego przy MDK w Pile przygotowany przez absolwenta SP 1 p.Artura Dąbrowskiego oraz okolicznościowe wcielenie się przez p.Ryszarda Mostka z pomocą dziewczynek z kl.Vc w rolę patrona Jedynki Stanisława Staszica. Symboliczny charakter miała też wykonana na zakończenie gali przez wszystkich uczestników koncertu i ich opiekunów piosenka finałowa zatytułowana "Kiedy jesteśmy razem".

    Wspólnie przeżyte chwile poruszyły emocje wszystkich obecnych na sali, a długie rzęsiste brawa mówiły same za siebie. W takiej atmosferze nie sposób było oprzeć się wrażeniu, że to co połączyło artystów i zgromadzoną na miejscach publiczność to wyjątkowe poczucie prawdziwej, trwającej już 70 lat, wspólnoty serc i umysłów, pięknych wspomnień, a nawet przyjaźni na całe życie. Dlatego patrząc z dumą i ze wzruszeniem w przeszłość patrzymy też i z nadzieją w przyszłość. I cóż jeszcze więcej powiedzieć, jak tylko szczerze, serdecznie, razem zanucić naszej dostojnej Jubilatce Jedynce: "Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam!".
    (R. Mostek)