• Przez dziewięć lat nasza szkoła uczestniczyła w projekcie dotyczącym rozwijania zainteresowań i talentów uczniów oraz posiadała zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”.

Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji przyznawał ten tytuł szkołom, które podejmowały systemowe działania na rzecz ucznia zdolnego i w istotny sposób przyczyniały się do odkrywania, wspierania oraz rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Nadanie naszej szkole tego tytułu spowodowało umieszczenie jej na Ogólnopolskiej Mapie Szkół Odkrywców Talentów.

Praca z uczniem zdolnym zawsze była bardzo ważnym elementem działalności naszej szkoły. Nauczyciele z pasją i dużym zaangażowaniem prowadzili dodatkowe zajęcia oraz przedmiotowe koła zainteresowań. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli, co dało im możliwość wszechstronnego rozwoju i zaowocowało pasmem sukcesów w organizowanych przedsięwzięciach, koncertach oraz konkursach.

Każdy rok w projekcie przebiegał pod innym hasłem. Pierwsza edycja dotyczyła przeglądu talentów aktorskich, plastycznych, wokalnych i sportowych pod wspólnym tytułem „Na powitanie Wiosny”. Druga edycja poświęcona była twórczości poetyckiej, plastycznej i kulinarnej pod wspólnym tytułem „Żyjmy zdrowo”. W kolejnym roku odbył się program z kategorii talent show, który zaangażował uczniów uzdolnionych tanecznie, wokalnie oraz sportowo. Następny rok przebiegał pod hasłem obchodów jubileuszu 70-lecia szkoły. Była to doskonała okazja do zorganizowania uroczystego koncertu w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, podczas którego uczniowie zaprezentowali społeczności lokalnej swoje talenty, pasje oraz umiejętności. W kolejnych latach nadal odnosiliśmy sukcesy w konkursach oraz prezentowaliśmy talenty uczniów podczas corocznych edycji „Wiosennych Koncertów Talentów”.

W omawianym okresie szkoła realizowała również wiele innych projektów, np. „eTwinning”, „Klub Szkół UNICEF”, „Szkoła Promująca Zdrowie”, „Mistrzowie kodowania”, projekt Erasmus+ pod tytułem Power of Maths – Moc matematyki, „Klasa Patronacka Języka Niemieckiego” oraz „Klasa Patronacka Spółki Gwdy”. Dla uzdolnionych uczniów były one inspiracją i doskonałą okazją do  podejmowania ciekawych inicjatyw oraz pokazania swoich uzdolnień i umiejętności.

Projekt „Szkoła Odkrywców Talentów” zakończył się w roku szkolnym 2020/2021. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pracę z uczniem zdolnym. Zapewniamy, że w naszej szkole nadal będziemy odkrywać talenty, rozwijać je i podejmować działania na rzecz ucznia zdolnego.

Lider Zdolności Jolanta Nuszczyńska