•       

        Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

        Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

          

        Podczas zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniowie korzystają ze sprzętu  zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
        Uczeń z klasy 6a ułożył grę Pinball z klocków Lego Education Spike.
        Gra była układana podczas 2 zajęć rozwijających.
        Na kolejnej zajęciach zaprezentowaliśmy projekt gry uczniom ze świetlicy szkolnej, gra cieszyła się powodzenie; uczniowie podziwiali talent kolegi.

             


        Uczniowie z klas 5 i 6 chętnie przychodzą na zajęcia rozwijające w których mogą korzystać ze sprzętu projektu Laboratoria Przyszłości.

        Każdy artysta zaczynał jako amator

        Od początku roku szkolnego uczennice klas 6a i 6b podczas zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia rozpoczęły swoją przygodę z haftowaniem maszynowym.

        Hafciarka z firmy JANOME „Memory Craft 500E” została zakupiona dzięki programowi Laboratorium Przyszłości.

        Dzięki tym zajęciom uczennice miały możliwość uczestniczenia w warsztatach podczas wizyty  nauczycieli z Turcji Job Shadowing w ramach programu Erasmus+. Wspólnie zostały wykonane serwetki ze wzorów zaprogramowanych w hafciarce. Goście swoje serwetki zabrali ze sobą, a uczennice dalej się uczą tworząc obecnie kolorowe wzory.

                        

         

        “Laboratoria Przyszłości” na zajęciach z biologii

        Dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu ,,Laboratoria Przyszłości” uczniowie klas 8 mają okazję uczestniczenia w zajęciach, na których rozwijają umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych.  Sprzęt pozwala na prowadzenie obserwacji preparatów klasycznych, a także nietrwałych, wykonanych samodzielnie w klasie, z użyciem przyrządów preparacyjnych.

        Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów i odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem, zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, oraz zaangażowaniem w przygotowanie i obserwację obiektów biologicznych.

        Mikroskopy i specjalne zestawy narzędzi  pozwalają młodym przyrodnikom odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać kreatywność.Ciekawostka: Pierwszy mikroskop skonstruował w XVII wieku Antoni van Leeuwenhoek – nie biolog, a kupiec z Delf. Niektóre mikroskopy znajdujące się w pracowni biologicznej, nazywają się “Levenhuk”, właśnie od nazwiska pierwszego konstruktora tego urządzenia.

                               

        Wielka przygoda z Lego Education LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

        Uczniowie klasy II b i III b uczestniczą w projekcie Laboratorium przyszłości. Wraz z opiekunkami panią Justyną Czarnecką i Beatą Mikołajewską realizują lekcje z wykorzystaniem Lego Education Spike. Uczniowie zdobywają umiejętności myślenia
        obliczeniowego. Dzieci dowiadują się na tych zajęciach, czym są sekwencje oraz jak tworzyć je zgodnie z instrukcjami i opisać rówieśnikom. Nauczą się rozbijać problemy na mniejsze części, identyfikować związki przyczynowo - skutkowe oraz rozumieć proste pętle. Zajmą się również testowaniem i debugowaniem programów w celu sprawdzenia, czy działają, jak należy. Kolejnym zagadnieniem realizowanym podczas zajęć będzie udział w lekcjach z wykorzystaniem gotowych historii i opowieści, dzięki takim zajęciom naucza się uczestniczyć w konwersacjach grupowych.

               

        #LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI#

        Uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą panią Justyną Czarnecka uczestniczą w zajęciach realizowanych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości, który daje szanse na rozwijanie kompetencji kluczowych na rynku pracy w XXI wieku.

        Dzieci mają możliwość realizowania zajęć z LEGO EDUCATION ESSENTIAL, pozostając tym samym w duchu edukacji STEAM. Jest to innowacyjna pomoc edukacyjna dla uczniów klas I-III, która pomaga wprowadzać elementy programowania już w młodszych klasach. Dzieci uczą się przez zabawę, nabywają kompetencji matematycznych, językowych czy społeczno-emocjonalnych. Zajęcia realizowane w ten właśnie sposób to ćwiczenie rozwiązywania problemów i opowiadania historii, która uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia.

                                                         

        PROJEKTOWANIE I DRUK 3D - WARSZTATY

        Uczniowie klasy VIII c, VIII d, VIII e uczestniczyli w lekcji informatyki realizowanej w ramach projektu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI. Warsztaty poprowadził pan Paweł Bęben, który zaprezentował kurs projektowania i druku 3D oraz obsługę drukarki i pena 3D. Lekcje z wykorzystaniem tych akcesoriów tworzone są w taki sposób, by już od pierwszych zajęć uczniowie mogli wykorzystać urządzenia w praktyce drukując własne konstrukcje. Kształtujemy w ten sposób umiejętności związane z modelowaniem. Uczniowie dowiedzieli się między innymi:

        - czym jest grafika trójwymiarowa i czym różni się od grafiki rastowej

        - czym jest wymiarowanie

        - jak pracować w przestrzeni trójwymiarowej

        - jak wyrównywać i obracać bryły w przestrzeni

        - jak wygląda proces projektowania i prototypowania

        Praca z drukarką pozwala na wydruk własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, które mogą być wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

               

                   

        #POD GÓRKĘ Laboratorium Przyszłości#

        Uczniowie klasy VII a uczestniczą w cyklu lekcji, podczas których wykorzystują zestawy LEGO Education SPIKE. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego      w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne, zdobywając tym samym nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnych zajęciach. Rozwijają logiczne i algorytmiczne myślenie, umiejętności współpracy, rozwiązywanie problemów i krytycznego myślenia. Nauka programowania i kodowania, budowanie kompetencji STEAM, to główny cel tych zajęć.
                    Tematem tych zajęć jest konwersja energii. Uczniowie dowiedzieli się, że aby rowerzysta mógł utrzymać stałą prędkość (czyli stałą energię kinetyczną) podczas jazdy pod górę (czyli generowania energii potencjalnej), musi wprowadzić do układu więcej energii. Do zajęć potrzebny jest model roweru elektrycznego. Energia będzie pochodzić ze zwiększenia zużycia energii przez jego silnik. W rzeczywistej sytuacji pochodziłaby ze zwiększonego wysiłku podejmowanego przez rowerzystę. Poprzez to doświadczenie ustalają, jak zmienia się prędkość podczas jazdy w górę. Jaki rodzaj energii jest generowany podczas jazdy w górę i co trzeba zrobić, aby utrzymać stały poziom energii podczas jazdy na rowerze.
                    

        TYDZIEŃ Z LABORATORIUM

        W ramach realizacji założeń programu Laboratorium Przyszłości, w naszej szkole odbył się tydzień z laboratorium. Uczniowie klas siódmych i ósmych w ostatnim tygodniu przed feriami mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach, podczas których tworzyli swoje własne projekty.