• ROK SZKOLNY 2019/2020

     

    kwadrat MARTINSTAG - POTKANIE Z DZIEĆMI I RODZICAMI
    11 Listopada to Święto Niepodległości, ale również Dzień św. Marcina. Z tej okazji 7 listopada rodzice oraz uczniowie klas I- IVa uczestniczyli w spotkaniu upamiętniającym tę postać.
    Uczniowie klasy IVa zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie oraz wokalne. Rodzice wspólnie z dziećmi obejrzeli filmik o św. Marcinie, sprawdzili swoją wiedzą na jego temat grając w kahoota oraz kalambury. Na koniec wykonali wspaniałe plakaty, łączące symbole charakterystyczne dla tej postaci.

    Nie mogło również zabraknąć Weckmannów, pysznych, drożdżowych ludzików oraz rogali świętomarcińskich ufundowanych przez Pana Piotra Klockiewicza.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie.

    kwadrat OBCHODY DNIA ŚW. MARCINA - spotkanie w SP 11
    Dnia 6 listopada odbyło się spotkanie w SP 11 z okazji obchodów Dnia św. Marcina. Udział w nim wzięli uczniowie klas II, objętych programem „Hallo Deutsch””. Naszą szkołę reprezentowała klasa II a. Imprezę uświetnili swoją obecnością Prezydenta Miasta Pan Piotr Głowski oraz goście z Niemiec. Podczas spotkania dzieci obejrzały historyjkę o św. Marcinie, rozwiązywały w grupach zagadki związane z tą postacią i wspólnie śpiewały piosenki w języku niemieckim. Rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszą latarenkę, w którym nasi uczniowie: Lena Pikulik z kl. Ia oraz Paweł Drost z kl. IIa zajęli miejsca na podium i otrzymali nagrody. Nie zabrakło również rogali świętomarcińskich.

    kwadrat PODZIĘKOWANIA OD KLASY PATRONACKIEJ IVa DLA SPÓŁKI G DATA
    Serdecznie dziękujemy firmie G Data, reprezentowanej przez Pana Piotra Klockiewicza, za ufundowanie uczniom klasy IVa słowników oraz zestawów podręczników i ćwiczeń Wir smart 1.
    Dzięki Państwa wsparciu  i zaangażowaniu dzieci mogą skutecznie rozwijać swoje umiejętności językowe, poszerzać horyzonty i poznawać inne kultury.
    Cieszymy się z możliwości dalszej współpracy!

    kwadrat POROZUMIENIE W SPRAWIE WSPARCIA KLASY PATRONACKIEJ
    Dnia 2 października 2019r. odbyło się spotkanie w sprawie przedłużenia porozumienia o współpracy w ramach projektu „Klasy patronackiej z językiem niemieckim”.
    Porozumienie zostało podpisane na kolejne trzy lata między Szkołą Podstawową nr 1 w Pile, firmą G Data Software i Gminą Piła.
    Porozumienie podpisali: Prezydent Miasta Piły Pan Piotr Głowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile Pani Marzenna Urbaniak oraz przedstawiciel firmy G Data Software, Dyrektor  Handlowy Pan Piotr Klockiewicz.
    Całość uświetnił występ uczniów kl. IVa, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki w języku niemieckim. Dzieci zostały przygotowane przez nauczyciela języka niemieckiego, Panią Natalię Węglicką.

     

    ROK SZKOLNY 2018/2019
    kwadrat  WYCIECZKA DO BERLINA UCZNIÓW KLASY PATRONACKIEJ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

    Cudownie kończą I etap nauczania języka niemieckiego uczniowie z Klasy Patronackiej z Językiem Niemieckim. W dniach 6-7.06.2019r. grupa uczniów z klasy IIIA z SP1 wspólnie z uczniami klasy IIIB z SP2 wzięła udział w dwudniowej wycieczce do Berlina. Pod opieką swoich nauczycieli pani Natalii Węglickiej i pani Agnieszki Płóciennik przeżyli cudowne chwile w stolicy Niemiec. W pierwszym dniu zwiedzili miasto i Muzeum Techniki, w drugim bawili się w Legolandzie i zwiedzali Berlińskie Zoo. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Piły.

    Wycieczka była zaplanowana już w pierwszej klasie, jako punkt realizacji projektu „Klasa Patronacka z Językiem Niemieckim”. Dzięki dofinansowaniu, które otrzymali uczniowie SP1 od firmy GData, a SP2 od SAFHolland, stała się możliwa.

    Serdeczne podziękowania dla firmy GData od uczniów klasy IIIA z SP1!

    Zobacz filmik z wycieczki:  Berlin_0001.wmv

    Nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka

     

    kwadrat  WYSTĘP DZIECI Z KLASY IIa I IIIa NA ADVENTSFEIER
    8 grudnia w budynku MDK na ul. Okrzei odbyło się spotkanie adwentowe Społecznego Stowarzyszenia Niemieckiego. Gośćmi honorowymi spotkania byli  Prezydent Miasta Pan Piotr Głowski oraz Starosta Pilski Pan Eligiusz Komarowski. Występy dzieci ze szkół podstawowych SP1 i SP11 były serdecznie przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Uczniowie klas 2a i 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystąpiły w krótkim programie artystycznym, który od samego początku wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Na rodziców i dzieci czekał skromny poczęstunek oraz słodkie upominki. Serdeczne podziękowania dla rodziców za przepiękne stroje i przygotowanie dzieci do występu!

    Korzystając z okazji Przewodniczący Rady Rodziców SP11 zwrócił się do Pana Prezydenta Piotra Głowskiego z podziękowaniem w imieniu wszystkich rodziców za wsparcie nauki języka niemieckiego w szkołach oraz do publiczności z prośbą o wsparcie finansowe w tworzeniu prawdziwych pracowni językowych w szkołach.

    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)


    kwadrat  KALENDARZ ADWENTOWY W IIIa
    Jak co roku, dzieci z klasy IIIa zostały ponownie obdarowane przez firmę patronacką GData słodkim kalendarzem adwentowym. Na początek każde dziecko dostało swój kalendarz adwentowy, a zaraz po rozpoczęciu okresu Adwentu w sali nr 20 pojawiło się 24 woreczki z cukierkami. Dzieci codziennie będą dostawać po jednym cukierku, ma to im przypominać o okresie oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Pragniemy przypomnieć, że kalendarz adwentowy ma swoją historie, o której pisaliśmy już wcześniej. Nie zawsze muszą być w okienkach słodycze, a zrobienie kalendarza adwentowego w domu może być wspaniałym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu z rodziną.

    https://www.juniorowo.pl/kalendarz-adwentowy-pelen-niespodzianek/

    https://dziecisawazne.pl/6-pomyslow-na-kalendarz-adwentowy-i-24-pomysly-na-przedswiateczne-aktywnosci/

    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    kwadrat  SZKOLNY KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ
    22 listopada w auli naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Niemieckiej „Ich singe gern”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IIA i IIIA. Zdolności wokalne, intonację, wymowę oraz obraz sceniczny w całości oceniali jurorzy w składzie: Pani Bogusława Klec (Wice-Dyrektor naszej szkoły), Pani Iwona Brandenburger (nauczyciel muzyki i śpiewu) oraz Pan Piotr Klockiewicz (Dyrektor Handlowy firmy GData). Pomysłodawcą konkursu i prowadzącą była nauczyciel języka niemieckiego Pani Natalia Węglicka.

    Dzieci samodzielnie przygotowywały się do konkursu. Same musiały wybrać piosenkę, przygotować występ. Niektóre z nich przygotowały również inscenizacje, co dodatkowo wzbogaciło występ. Jesteśmy pod ogromnym i bardzo pozytywnym wrażeniem zdolności naszych uczniów. Zachęcamy również inne dzieci do brania udziału w szkolnych i pozaszkolnych występach nie tylko z niemieckiego, ponieważ buduje to w dzieciach poczucie pewności siebie, uczy jak radzić sobie ze stresem, rozwija i przynosi wiele satysfakcji.

    Fundatorem nagród była firma GData oraz Goethe Institut w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy.

    A oto lista zwycięzców:

    I miejsce – Anita Wieczorek IIIA

    II miejsce – Oliwia Wieczorek IIA

    III miejsce – Weronika Bogdańska IIIA

    IV miejsce – dwa duety 1. Dominik Klockiewicz i Błażej Król IIIA

                                           2. Oliwia Wieczorek i Aleksander Chmielowiec IIA

    V miejsce – Joanna Kubas IIA

    Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    (Nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)


    kwadrat WYSTĘP DZIECI Z KLASY IIIa NA OGÓLNOPOLSKIM ZJEŹDZIE NAUCZYCIELI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
    W dniach 23-25.08.2018r. odbył się w Pile XVIII Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego PSNJN. Piątka uczniów z klasy patronackiej z językiem niemieckim IIIA zaśpiewała na uroczystym rozpoczęciu piosenkę „Alle Vogel sind schon da”. Wiosną 2017 śpiewając tę piosenkę w Warszawie uczniowie wygrali Ogólnopolski Konkurs Piosenki Niemieckiej. Również tym razem nagrodzeni zostali ogromnymi brawami!
    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    ROK SZKOLNY 2017/2018

    kwadrat PROJEKT „ERLEBNISREISE MIT DEUTSCH”
    W roku szkolnym 2017/2018 klasa IIa wzięła udział w projekcie organizowanym przez Goethe Institut oraz wydawnictwo Klett pt. „Erlebnisreise mit Deutsch”.
    Dzieci miały za zadanie zrobienie plakatu lub zdjęcia o tematyce związanej z podróżami po Niemczech. Zrobiliśmy piękny plakat – na mapie Niemiec umieściliśmy zdjęcia dzieci oraz chmurki z napisami w języku niemieckim. Otrzymaliśmy wyróżnienie oraz w nagrodę pudełko z różnymi pomocami dydaktycznymi, które będziemy wykorzystywać na lekcjach również w następnych latach nauki.
    W ramach projektu odbyło się w Poznaniu szkolenie dla nauczycieli, w którym wzięła udział również nauczyciel języka niemieckiego pani Natalia Węglicka.
    Następnym krokiem był udział dzieci w konkursie na narysowanie potworka, który umila podróżowanie. Z klasy IIa wzięło udział dwanaścioro dzieci, które otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz upominki.
    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    kwadrat PODSUMOWANIE KONKURSU „MEINE DIDAKTISCHEN HILFSMITTEL”
    12 czerwca klasa IIa wzięła udział w podsumowaniu konkursu międzyszkolnego „Meine didaktischen Hilfsmittel”, który odbył się w SP2 w Pile.
    Inicjatorką konkursu była pani Agnieszka Płóciennik, nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 2. W konkursie wzięły udział dzieci z klas trzecich z SP1 oraz SP2. Są to klasy patronackie z językiem niemieckim. W SP2 patronatem klasę objęła firma SAFHolland, która tym razem ufundowała nagrody i poczęstunek.
    Dzieci miały za zadanie wykonać grę dydaktyczną, która wspomagałaby naukę języka niemieckiego. W trakcie spotkania odbyło się wręczenie nagród, a dzieci mogły wypróbować własnoręcznie zrobione gry poprzez zabawę.
    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    kwadrat KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO – WIERSZE HEINZA ERHARDTA
    6 kwietnia w auli naszej szkoły spotkali się miłośnicy języka niemieckiego. Klasa patronacka IIA, uczniowie klas siódmych oraz uczniowie Gimnazjum nr4 spotkali się aby wziąć udział w Konkursie Recytatorskim z Języka Niemieckiego. Wszyscy recytowali wybrane wiersze niemieckiego autora Heinza Erhardta, a oceniało ich jury w składzie: Pani Iwona Kusiorska (n-l języka niemieckiego SP5), Pani Justyna Czarnecka (wychowawczyni klasy IIA) oraz przedstawiciel firmy patronackiej GData Pan Piotr Klockiewicz. Gościem honorowym była Pani Dyrektor Bogusława Klec.

    Nagrody i poczęstunek ufundowała firma GData, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

    Jesteśmy ogromnie dumni z naszych uczniów, wykazali się oni bowiem wielkim talentem, zdolnościami artystycznymi i zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że to nie jest koniec lecz początek przygody naszych wychowanków z poezją w języku niemieckim.

    A oto lista zwycięzców:

    Klasa II: I m. - Anita Wieczorek IIA, Dominik Klockiewicz IIA

                   II m. - Weronika Bogdańska IIA

                   III m.- Julia Bolesta IIA

                   IV m. - Tomasz Nałęcki IIA

    Klasy VII: I m. - Maria Wajs VIIA

                      II m. - Nikola Zarańska VIIB

                      III m. - Oliwier Subotkiewicz VIIA

    Klasy gimnazjalne: I m. - Gracjan Bączkowski IIIB

                                    II m. - Wiktoria Pytlarz IIB

                                    III m. - Natalia Wepera IIIB

    Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Weglicka)


    kwadrat WIGILIA kl. IIa
    W czwartek 21 grudnia uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą przygotowali stół wigilijny. Dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Po wspólnym poczęstunku śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Otrzymaliśmy od Gwiazdora video wiadomość i słodkie upominki, a od firmy GData pluszowe maskotki „Wiruski”. Dziękujemy wszystkim od których otrzymaliśmy upominki!!!
    (J. Czarnecka)

    kwadrat ADWENT W KLASIE IIa
    Adwent to czas oczekiwania. Oczekiwanie w tym czasie jest jednak inne niż kiedykolwiek, jest przyjemne, pełne świadomości, że zdarzy się coś dobrego.
    W Niemczech czas Adwentu jest obchodzony szczególnie uroczyście. Przygotowuje się wianki adwentowe, co niedzielę zapala się jedną świeczkę, która symbolizuje tydzień oczekiwania, organizuje się jarmarki świąteczne, stroi się choinki.
    To właśnie w Niemczech po raz pierwszy przystrojone zostało drzewko świąteczne, które później dzięki angielskiej królewskiej parze stało się tak popularne.
    W klasie IIa czas oczekiwania umila dzieciom już po raz drugi Kalendarz Adwentowy, dzieci codziennie dostają cukierki. W tym roku firma GData zafundowała słodycze również dla młodszych koleżanek i kolegów uczących się języka niemieckiego z klasy Ia.
    Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Klockiewicza!
    (N.Węglicka, J.Czarnecka, B.Mikołajewska)

    kwadrat KLASA IIa Z WIZYTĄ W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 8
    13 grudnia klasa 2a odwiedziła Publiczne Przedszkole nr8. Zostaliśmy zaproszeni przez panią Izabelę Baraniak na świąteczną lekcję w języku niemieckim. Przedszkolaki przygotowali świąteczny występ – śpiewali świąteczne piosenki, a pani Izabela Baraniak przypomniała wszystkim o najważniejszych niemieckich  tradycjach świątecznych takich jak ubieranie choinki, zapalanie czterech świeczek w adwencie oraz tradycji świątecznych jarmarków. Poczęstowano nas też pysznymi cukierkami. Przedszkolaki oraz nasi uczniowie wspólnie bawili się oraz wycinali aniołki. Na koniec dostaliśmy w prezencie książkę i kolorowanki świąteczne. Firma GData zafundowała dla przedszkolaków dwie piękne książki, które z pewnością pozytywnie wpłyną na motywację dzieci w nauce języka niemieckiego.
    Bardzo dziękujemy za zaproszenie i już cieszymy się na kolejne spotkanie wiosną!

    (N.Weglicka, J.Czarnecka)

    kwadrat WYSTĘP DZIECI Z KLASY 2a W RAMACH POETYCKIEGO LISTOPADA

    kwadrat KLASA IIa W ROGALOWYM MUZEUM
    10 listopada klasa IIa obchodziła Dzień Świętego Marcina. W krajach niemieckojęzycznych dzieci w tym dniu biorą udział w pochodach z lampionami, śpiewają piosenki o Św. Marcinie, palą ogniska.
    Z tej okazji dzieci z klasy 2a wzięły udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum w Poznaniu. Przypomnieli sobie historię Św. Marcina, wzięli udział w przygotowaniu ciasta i nadziewaniu rogali oraz poznali wybrane słowa gwary poznańskiej, która w wielu przypadkach przypomina język niemiecki. I tak poznański sznitloch to niemiecki Schnittlauch, czyli szczypiorek, mycka to niemiecka Mutze czyli czapka, a bryle to Brille. Na koniec wszyscy mogli spróbować prawdziwego świętomarcińskiego rogala oraz każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika.
    Serdeczne podziękowania za finansowe wsparcie firmie GData.
    (N. Weglicka - nauczyciel języka niemieckiego)

    kwadrat KLASA IIa NA PRZEDSTAWIENIU W SP5
    31 października klasa IIa wraz z wychowawczynią panią Justyną Czarnecką oraz nauczycielem języka niemieckiego panią Natalią Węglicką odwiedziły Szkołę Podstawową nr5. Nauczyciele języka niemieckiego – pani Iwona Kusiorska oraz pani Agata Demeszuk wraz z uczennicami  przygotowały przedstawienie pt. ”Czerwony Kapturek” w języku niemieckim. Były również gry i zabawy – Worterpflucken, Memory, czytanie obrazkowe oraz gry ruchowe. Dzieci poradziły sobie ze wszystkim znakomicie, były grzeczne a jednocześnie aktywne i chętne do odpowiedzi i zabawy. Dzięki takim eventom język niemiecki staje się dla dzieci językiem żywym, używają go poza lekcjami i nabierają przekonania, że warto się uczyć. Na koniec zostaliśmy miłe zaskoczeni – wszystkie dzieci dostały piękne prezenty do kreatywnej pracy. Ogromnie dziękujemy zespołowi z SP5 i już cieszymy się na następne spotkanie!
    (N. Węglicka, J.Czarnecka)

    kwadrat WYSTĘP DZIECI Z KLASY IIa NA APELU Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
    13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dziesięcioro uczniów z klasy IIA zaprezentowało się w wykonaniu piosenki w języku niemieckim. Dzieci śpiewały o rozpoczęciu szkoły, o tym czego w szkole można się nauczyć, o kolegach z klasy i nauczycielach. Podczas śpiewania dzieci trzymały w rękach kolorowe rożki, które same przygotowywały w klasie ozdabiając według własnych pomysłów.  W Niemczech istnieje bowiem taka tradycja - kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy, do szkoły dostaje w pierwszym dniu  od rodziców rożek pewien słodyczy. Po występie czekał na dzieci rożek ze słodyczami od firmy patronackiej GData. Występ był bardzo udany, gratulujemy!
    nauczyciel języka niemieckiego N.Węglicka


    ROK SZKOLNY 2016/2017
    kwadrat SUKCES UCZNIÓW KLASY PATRONACKIEJ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM
    26 maja w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji Ogólnopolskiej Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej Dachll-Lieder-Wettbewerb.  Anita Wieczorek, Tomasz Nałęcki, Julia Bolesta, Weronika Bogdańska oraz Błażej Król z klasy patronackiej 1a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile wywalczyli  I miejsce w kategorii wiekowej klasy 1-3. Jest to ogromny sukces dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli.
    Od roku szkolnego 2016/2017 w dwóch pilskich szkołach podstawowych zostały stworzone klasy patronackie z językiem niemieckim. Są to klasy pierwsze, dzieci  uczą się dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. Język niemiecki jest finansowany przez Urząd Miasta Piły. Patronat nad klasą 1a w Szkole Podstawowej nr1 im. Stanisława Staszica  objęła firma GData.

    Od początku roku szkolnego dało się zauważyć, że projekt ten odnosi sukces. Odbyły się integracyjne spotkania z rodzicami, z uczniami z Gimnazjum nr 4, ILO, z wychowankami PP nr 8, dzieci brały udział w nietypowej lekcji „Deutsch mit Socke”, poznawały zwyczaje i tradycje niemieckie. Uwieńczeniem pracy w tym roku było spotkanie integracyjne klas patronackich z językiem niemieckim 1a z SP1 oraz 1b z SP2. Spotkanie było poświęcone baśniom Braci Grimm. Dzieci już wcześniej przygotowywały prace plastyczne do wybranych bajek, podczas spotkania odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Dyplomy wręczył Dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu Pan Sebastian Dzikowski, nagrody zaś ufundowała firma GData oraz wręczył je dzieciom Członek Zarządu Pan Piotr Klockiewicz.
    (N.Węglicka, nauczyciel języka niemieckiego SP1)

    kwadrat SPOTKANIE KLAS PATRONACKICH Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM
    24 maja w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile odbyło się spotkanie klas patronackich z językiem niemieckim – klasy 1a z SP1 i klasy 1b z SP2. Dzieci w tych dwóch klasach uczą się dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. Język niemiecki jest językiem dodatkowym finansowanym przez Urząd Miasta. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pan Sebastian Dzikowski Dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu, Pan Piotr Klockiewicz Członek Zarządu firmy GData oraz Pani Marzenna Urbaniak Dyrektor Szkoły. Tematem spotkania były wybrane baśnie Braci Grimm: „Czerwony Kapturek”, „Czterej muzykanci z Bremy” oraz „Jaś i Małgosia”.  Odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego do wybranej bajki – dyplomy wręczył Pan Sebastian Dzikowski, nagrody w formie książeczek w języku niemieckim ufundowała firma GData i wręczył je dzieciom Pan Piotr Klockiewicz.
    Dzieci słuchały bajki „Czerwony Kapturek”, odpowiadały na pytania do bajek, bawiły się w kalambury, tańczyły i bawiły się razem. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku oraz upominków dla wszystkich dzieci również dzięki uprzejmości firmy Gdata. Całe spotkanie przygotowały Pani Natalia Węglicka (nauczyciel języka niemieckiego), Pani Justyna Czarnecka (wychowawczyni klasy 1a) oraz Pani Wiesława Tobolska (biblioteka szkolna). Bardzo serdecznie  dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu!
    N.  Węglicka, J.  Czarnecka, W. Tobolska


    kwadrat Ia w WARSZAWIE
    27 kwietnia pięcioro dzieci z klasy 1a – Anita Wieczorek, Julia Bolesta, Weronika Bogdańska, Błażej Król oraz Tomasz Nałęcki  zmierzyły się z dziećmi z całej Polski w I edycji Ogólnopolskiej VII Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL – LIEDER – WETTBEWERB. Konkurs objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Przesłuchania odbyły się w Warszawie w Wyższej Szkole Menedżerskiej. Przewodniczącym jury był Pan Piotr Kwiatkowski (na zdjęciach z grupą).
    Nasze dzieci zaśpiewały piosenkę „Alle Vogel sind schon da” – o wiośnie, ptaszkach i radości. Piosenka jest wesoła i dynamiczna, dzieci zebrały ogromne brawa publiczności i nawet jurorów!
    Po występie odwiedziliśmy siedzibę Goethe Institut na ul. Chmielnej. Pan Christoph Mohr oprowadził nas po bibliotece, opowiedział o działalności Instytutu, o nowoczesnych metodach nauczania i wsparcia nauczycieli i młodzieży. Dzieci miały możliwość pobawić się w bibliotece oraz dostały w prezencie piękne książki.
    Nie ukrywamy, ze wyprawa do Warszawy była skrupulatnie przygotowywana od wielu tygodni. Od strony muzycznej dzieci przygotowywali Pan Piotr Belak i Pani Klaudia Kaczyńska (Muzostacja w Pile), organizacyjnie pomagał i finansowo wspierał nas Pan Piotr Klockiewicz (GData), nagranie  video do piosenki mamy dzięki uprzejmości Pana Adama Wieczorek (rodzic jednej z uczennic), choreografię przygotowała Pani Anna Krajewska. Wszystkim Panom i Paniom serdecznie dziękujemy! Specjalne podziękowania należą się rodzicom, którzy zadbali o stroje, wozili dzieci na próby, wspierali nas pomysłami i pozytywną energią!
    26 maja odbędzie się w Warszawie Koncert Galowy, na który dzieci otrzymały zaproszenie i na którym wystąpią przed szerszą publicznością. Jesteśmy z nich bardzo-bardzo dumni!

    Po raz kolejny przekonaliśmy się, że dobra współpraca prowadzi ku sukcesom, czego nadal sobie i wszystkim życzymy!

    Nauczyciel języka niemieckiego Natalia Weglicka

    kwadrat KLASA Ia Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU NR 8
    19 kwietnia klasa 1a wraz z wychowawczynią panią Justyną Czarnecka oraz nauczycielem języka niemieckiego panią Natalią Węglicką odwiedziła Publiczne Przedszkole nr 8. W tym przedszkolu jak również w klasie 1a w naszej szkole dzieci uczą się dwóch języków obcych – języka niemieckiego i języka angielskiego. Klasa 1a została zaproszona przez panią Izabelę Baraniak oraz grupę starszaków na zabawy z zajączkiem. Dzieci wesoło i edukacyjnie jednocześnie spędziły czas bawiąc się w różne gry, śpiewając piosenki oraz  poznały niemieckie wielkanocne zwyczaje. Nie obeszło się również bez słodkiego poczęstunku, który tym razem zostawił dzieciom Osterhase.Mamy nadzieję, że w przyszłości przed nami wiele wspólnych zabaw!
    N.Węglicka, J.Czarnecka

    kwadrat I OGÓLNOPOLSKA EDYCJA KONKURSU PIOSENKI NIEMIECKIEJ
    A w klasie 1a dzieje się, dzieje…
    Od kilku miesięcy piątka dzieci z klasy 1a: Weronika Bogdańska, Julia Bolesta, Anita Wieczorek, Błażej Król oraz Tomek Nałęcki przygotowują się do udziału w konkursie piosenki niemieckiej. Będzie to pierwsza  ogólnopolska edycja konkursu. Będzie to też debiut sceniczny naszych podopiecznych. Dzieci przygotowują się pod okiem Pana Piotra Bielaka (szkoła muzyczna „Muzostacja”), ogromne podziękowania również dla Pana Piotra Klockiewicza, który wspiera finansowo i organizacyjnie całe przedsięwzięcie. Już wkrótce zobaczymy nagranie piosenki, nie zdradzamy dopóki co szczegółów, ale możemy zapełnić, że będzie fantastyczne. 27 kwietnia dzieci z rodzicami jadą do Warszawy na przesłuchanie. Trzymajmy za nich kciuki!


    kwadrat WYSTĘP UCZNIÓW KLASY 1A NA SZKOLNYM KONCERCIE WIGILIJNYM
    21 grudnia odbył się w szkole koncert wigilijny. Atmosfera była świąteczna, a występ dzieci z klasy 1a był miłym akcentem przypominającym o nauce języka niemieckiego w szkole. Dzieci zaśpiewały kolędę „Stille Nacht”. Powtórzyliśmy śpiewanie w klasie, zapraszamy do obejrzenia nagrania.
    (N. Węglicka, J. Czarnecka)

    kwadrat WARSZTATY ŚWIĄTECZNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W GIMNAZJUM NR 4
    14 grudnia klasa 1a wzięła udział w świątecznych warsztatach z języka niemieckiego w Gimnazjum nr4. Warsztaty przygotowała Pani Iwona Kosiorska wraz ze swoimi uczniami z klas drugich. Dzieci poznały nowe świąteczne wyrazy, śpiewały piosenkę „Schlittenfahrt, Schlittenfahrt”, układały puzzle, ozdabiały choinkę oraz tworzyły świąteczne skarpety, które od dziś ozdabiają salę nr 10 w naszej szkole. Pomagali im w tym uczniowie klasy drugiej gimnazjum, którzy również uczą się języka niemieckiego. Na koniec był tradycyjny słodki poczęstunek od firmy GData. Świąteczną atmosferę tworzyły niemieckie kolędy oraz podkreślała pięknie ozdobiona sala.
    Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o odrobinę wiedzy.

    Dziękujemy serdecznie i mamy nadzieję na jeszcze wiele wspólnych wydarzeń.

    N.Węglicka, J.Czarnecka.

    kwadrat WARSZTATY ŚWIĄTECZNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W LO
    13 grudnia klasa 1a miała przyjemność wzięcia udziału w warsztatach świątecznych w LO, które specjalnie dla nich przygotowała pani  Wajs oraz pani Tabita  wspólnie z uczniami drugiej klasy liceum. Dzieci uczyły się świątecznych wyrazów, wierszyka oraz tworzyły kalendarze adwentowe. Licealiści zaopiekowali się młodszymi uczniami, grali z nimi w Memory, pomagali przy pracach plastycznych. Na koniec warsztatów zatańczyli dla nas świąteczny taniec, a pani Tabita w roli Mikołaja poczęstowała wszystkich słodyczami – cukierkami, które ufundowała firma GData. Dzieci wróciły zadowolone i pozytywnie nastawione do nauki języka niemieckiego.
    Wszystkim zaangażowanym w organizację warsztatów serdecznie dziękujemy!
    N.Węglicka, J.Czarnecka

    kwadrat KALENDARZ ADWENTOWY
    Kalendarz adwentowy ma wyjątkową historię. Jest czymś, co pomaga przygotować siebie i rodzinę do świąt. Początkowo kalendarz adwentowy miał niewiele wspólnego z jego dzisiejszą komercyjną wersją. W domach codziennie wieszano obrazek dotyczący świąt, zapalano jedną z 24 świeczek lub wkładano po jednym źdźble słomy do szopki.Jeśli zdecydujemy się na samodzielne zrobienie kalendarza wspólnie z dziećmi, pamiętajmy, że w okienkach nie muszą się pojawić wyłącznie słodycze. Mogą to być refleksje, życzenia, obraki, wspólnie zaplanowane czynności przedświąteczne.
    W klasie 1a kalendarz adwentowy pojawił się z inicjatywy naszego sponsora Pana Piotra Klockiewicza - 24 woreczki z 20 cukierkami w każdym. Teraz dzieci będą codziennie dostawać po jednym cukierku, co mamy nadzieję, umili im czas oczekiwania na święta.
    Więcej o kalendarzu adwentowym oraz pomysły na jego zrobienie na stronie: dziecisawazne.pl/sam-zrob-kalendarz-adwentowy/
    (N.Węglicka, J.Czarnecka)


    kwadrat DZIEŃ KOLEJARZA
    24 listopada klasa patronacka 1a z językiem niemieckim świętowała Dzień Kolejarza. Impreza odbyła się w ramach 39. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, którego organizatorem jest Związek Literatów Polskich w Poznaniu.
    Dzieci wspólnie z wychowawczynią Panią Justyną Czarnecką oraz nauczycielką języka niemieckiego Panią Natalią Węglicką odwiedziły pomnik kolejarzom przy ulicy Okrzei. Poznały historię powstania pomnika, usłyszały wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim, śpiewały piosenkę  „Jedzie pociąg z daleka…”
    Po powrocie do szkoły czekały na dzieci zabawy z lokomotywą. Wspólnie została wykonana również praca plastyczna pt. „Lokomotywa. The Lokomotive. Die Lokomotive”.  Gazetka, która została stworzona w trakcie zajęć, będzie pięknie zdobić naszą klasę. Dziękujemy  naszemu sponsorowi Panu Piotrowi Klockiewiczowi, dzięki uprzejmości firmy GData  „Lokomotywa” w trzech językach zagościła również na szkolnej wystawce na korytarzu.
    Wszystkim kolejarzom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia!

    Klasa 1a, wychowawczyni J.Czarnecka, nauczyciel j.niemieckiego N.Węglicka


    kwadrat DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

    kwadrat PRZEDSZKOLAKI Z PP8 NA LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
    9 listopada zawitała do nas starsza grupa dzieci z Przedszkola nr8 na lekcję języka niemieckiego. Była to nietypowa lekcja, gdyż trwały przygotowania do obchodów przez naszą klasą patronacką Dnia Świętego Marcina, który jest również w Niemczech obchodzony 11 listopada.
    Dzieci w PP8 uczą się dwóch języków - angielskiego i niemieckiego, tak jak nasze dzieci w klasie 1a. Kilkoro  wychowanków tego przedszkola są teraz naszymi uczniami klasy patronackiej, z sukcesem kontynuują naukę języków rozpoczętą w przedszkolu. Tym większa była radość dzieci gdy spotkały się po długiej czteromiesięcznej przerwie.
    Obejrzeliśmy wspólnie legendę o Św. Marcinie, śpiewaliśmy piosenki "Ich geh' mit meiner Laterne" oraz "Laterne, Laterne", wymieniliśmy się prezentami w postaci plakatów, kolorowanek, książeczek, plakietek oraz słodyczy, Pani Izabela Baraniak przypomniała dzieciom niemieckie zabawy, w które się bawiły dzieci w przedszkolu. Było miło i sympatycznie. Dostaliśmy zaproszenie do przedszkola. Wiosną przed świętami wielkanocnymi to nasza klasa 1a odwiedzi Przedszkole nr8 i z pewnością będzie również sympatycznie.
    (N.Węglicka, J.Czarnecka)


    kwadrat DEUTSCH MIT SOCKE
    27 września dzieci z klasy 1a wzięły udział w nietypowej lekcji języka niemieckiego, którą poprowadziła Esther, sławna postać z serii filmów dla dzieci „Deutsch mit Socke”.
    „Deutsch mit Socke“ to cykl filmów telewizji WDR, który dzieciom w wieku od pięciu do ośmiu lat pomaga stawiać pierwsze kroki z językiem niemieckim. A kto uczy się  chodzić, potrzebuje pomocnej dłoni.
    W trzynastu krótkich filmach Esther i skarpetka dostarczają wielu informacji i wrażeń. Esther to młoda kobieta, która rozmawia ze skarpetką na wszystkie możliwe tematy – tak jak w życiu. Skarpetka jest czerwona, pełna fantazji, nieco bezczelna i tryska energią. Często dochodzi do sytuacji, w których Esther rozmawia po niemiecku ze skarpetką, ponieważ mają sobie dużo do powiedzenia i dzielą się swoimi przeżyciami.
    Dzieci mogą łatwo utożsamić się ze skarpetką i o to chodzi w prezentowanym materiale – dzieci, tak jak skarpetka, mają zabierać głos i komunikować się w języku obcym.
    W trakcie zajęć dzieci mówiły po niemiecku, zadawały pytania i odpowiadały na nie, wypełniały kartki dla Socke, bawiły się w kalambury, dostały książeczki przyjaźni, a Esther dała wszystkim swój autograf. Wszyscy wyszliśmy zadowoleni i z poczuciem, że dużo umiemy, a jeszcze więcej chcemy umieć.
    Natalia Węglicka, Justyna Czarnecka


    kwadrat PODZIĘKOWANIA OD KLASY PATRONACKIEJ Ia DLA SPÓŁKI GDATA
    Dnia 6 września 2016r. zostało podpisane porozumienie o współpracy w ramach projektu „Klasy patronackiej z językiem niemieckim” pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1, a firmą GDATA. Celem projektu jest propagowanie nauki języka niemieckiego od najmłodszych lat. Pomysłodawcą klasy patronackiej jest spółka GDATA. Dzięki podpisanej umowie uczniowie klasy patronackiej Ia będą mogli m.in. wziąć udział w dodatkowych zajęciach edukacyjnych, uczestniczyć w spektaklach teatralnych, w wycieczkach przedmiotowych. Firma GDATA reprezentowana przez pana Piotra Klockiewicza doposażyła salę lekcyjną klasy Ia w pomoce dydaktyczne, podręczniki i ćwiczenia do nauki języka niemieckiego oraz nowe meble i rolety okienne. Spółce GDATA i panu Piotrowi Klockiewiczowi dziękujemy za okazaną pomoc i życzymy sobie nawzajem miłej i owocnej współpracy.

    (Justyna Czarnecka - wychowawca, Natalia Węglicka – nauczyciel języka niemieckiego)

    kwadrat POROZUMIENIE W SPRAWIE WSPARCIA KLASY PATRONACKIEJ
    6 września 2016r. w Szkole Podstawowej nr2 w Pile odbyła się konferencja prasowa, na której został podpisany Draft Porozumienia w sprawie wsparcia Klasy Patronackiej z Językiem Niemieckim pomiędzy Szkołą Podstawową nr1 reprezentowaną przez Panią Dyrektor Marzennę Urbaniak, firmą GData Software reprezentowaną przez członka zarządu Pana Piotra Klockiewicza oraz Wydziałem Oświaty UM Piły reprezentowanym przez Pana Dyrektora Sebastiana Dzikowskiego. Honorowym gościem spotkania był prezydent miasta Piły Pan Piotr Głowski, który podkreślił w swojej wypowiedzi wagę nauki języka niemieckiego w przyszłości.
    Od tego roku w dwóch pilskich szkołach podstawowych - SP2 oraz SP1 -  dzieci już od klasy pierwszej mają możliwość uczenia się oprócz języka angielskiego również języka niemieckiego. Jest to również efekt wieloletniego zaangażowania Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, a w szczególności inicjatywy Pani Marii Kopeć, która aktywnie wspiera propagowanie nauki języka niemieckiego w Wielkopolsce.

    Materiał filmowy z konferencji można oglądać od czwartku 8 września na antenie TVASTA lub http://www.asta24.pl/
    https://www.facebook.com/telewizja.TVASTA/