• ROK SZKOLNY 2018/2019


    kwadratWYSTĘP DZIECI Z KLASY IIa I IIIa NA ADVENTSFEIER zobacz>

    kwadratKALENDARZ ADWENTOWY W IIIa zobacz>

    kwadratSZKOLNY KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ zobacz>

    kwadrat WYSTĘP DZIECI Z KLASY IIIa NA OGÓLNOPOLSKIM ZJEŹDZIE NAUCZYCIELI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
    W dniach 23-25.08.2018r. odbył się w Pile XVIII Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego PSNJN. Piątka uczniów z klasy patronackiej z językiem niemieckim IIIA zaśpiewała na uroczystym rozpoczęciu piosenkę „Alle Vogel sind schon da”. Wiosną 2017 śpiewając tę piosenkę w Warszawie uczniowie wygrali Ogólnopolski Konkurs Piosenki Niemieckiej. Również tym razem nagrodzeni zostali ogromnymi brawami!
    zobacz>
    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    ROK SZKOLNY 2017/2018

    kwadrat PROJEKT „ERLEBNISREISE MIT DEUTSCH”
    W roku szkolnym 2017/2018 klasa IIa wzięła udział w projekcie organizowanym przez Goethe Institut oraz wydawnictwo Klett pt. „Erlebnisreise mit Deutsch”.
    Dzieci miały za zadanie zrobienie plakatu lub zdjęcia o tematyce związanej z podróżami po Niemczech. Zrobiliśmy piękny plakat – na mapie Niemiec umieściliśmy zdjęcia dzieci oraz chmurki z napisami w języku niemieckim. Otrzymaliśmy wyróżnienie oraz w nagrodę pudełko z różnymi pomocami dydaktycznymi, które będziemy wykorzystywać na lekcjach również w następnych latach nauki.
    W ramach projektu odbyło się w Poznaniu szkolenie dla nauczycieli, w którym wzięła udział również nauczyciel języka niemieckiego pani Natalia Węglicka.
    Następnym krokiem był udział dzieci w konkursie na narysowanie potworka, który umila podróżowanie. Z klasy IIa wzięło udział dwanaścioro dzieci, które otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz upominki.
    zobacz>
    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    kwadrat PODSUMOWANIE KONKURSU „MEINE DIDAKTISCHEN HILFSMITTEL”
    12 czerwca klasa IIa wzięła udział w podsumowaniu konkursu międzyszkolnego „Meine didaktischen Hilfsmittel”, który odbył się w SP2 w Pile.
    Inicjatorką konkursu była pani Agnieszka Płóciennik, nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 2. W konkursie wzięły udział dzieci z klas trzecich z SP1 oraz SP2. Są to klasy patronackie z językiem niemieckim. W SP2 patronatem klasę objęła firma SAFHolland, która tym razem ufundowała nagrody i poczęstunek.
    Dzieci miały za zadanie wykonać grę dydaktyczną, która wspomagałaby naukę języka niemieckiego. W trakcie spotkania odbyło się wręczenie nagród, a dzieci mogły wypróbować własnoręcznie zrobione gry poprzez zabawę.
    zobacz>
    (nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka)

    kwadrat KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO – WIERSZE HEINZA ERHARDTA zobacz>

    kwadrat WIGILIA kl. IIa
    W czwartek 21 grudnia uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą przygotowali stół wigilijny. Dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Po wspólnym poczęstunku śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Otrzymaliśmy od Gwiazdora video wiadomość i słodkie upominki, a od firmy GData pluszowe maskotki „Wiruski”. Dziękujemy wszystkim od których otrzymaliśmy upominki!!!
    zobacz>
    (J. Czarnecka)

    kwadrat ADWENT W KLASIE IIa
    Adwent to czas oczekiwania. Oczekiwanie w tym czasie jest jednak inne niż kiedykolwiek, jest przyjemne, pełne świadomości, że zdarzy się coś dobrego.
    W Niemczech czas Adwentu jest obchodzony szczególnie uroczyście. Przygotowuje się wianki adwentowe, co niedzielę zapala się jedną świeczkę, która symbolizuje tydzień oczekiwania, organizuje się jarmarki świąteczne, stroi się choinki.
    To właśnie w Niemczech po raz pierwszy przystrojone zostało drzewko świąteczne, które później dzięki angielskiej królewskiej parze stało się tak popularne.
    W klasie IIa czas oczekiwania umila dzieciom już po raz drugi Kalendarz Adwentowy, dzieci codziennie dostają cukierki. W tym roku firma GData zafundowała słodycze również dla młodszych koleżanek i kolegów uczących się języka niemieckiego z klasy Ia.
    Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Klockiewicza!
    (N.Węglicka, J.Czarnecka, B.Mikołajewska)

    kwadrat KLASA IIa Z WIZYTĄ W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 8 zobacz>

    kwadrat WYSTĘP DZIECI Z KLASY 2a W RAMACH POETYCKIEGO LISTOPADA zobacz>

    kwadrat KLASA IIa W ROGALOWYM MUZEUM
    10 listopada klasa IIa obchodziła Dzień Świętego Marcina. W krajach niemieckojęzycznych dzieci w tym dniu biorą udział w pochodach z lampionami, śpiewają piosenki o Św. Marcinie, palą ogniska.
    Z tej okazji dzieci z klasy 2a wzięły udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum w Poznaniu. Przypomnieli sobie historię Św. Marcina, wzięli udział w przygotowaniu ciasta i nadziewaniu rogali oraz poznali wybrane słowa gwary poznańskiej, która w wielu przypadkach przypomina język niemiecki. I tak poznański sznitloch to niemiecki Schnittlauch, czyli szczypiorek, mycka to niemiecka Mutze czyli czapka, a bryle to Brille. Na koniec wszyscy mogli spróbować prawdziwego świętomarcińskiego rogala oraz każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika.
    Serdeczne podziękowania za finansowe wsparcie firmie GData.
    zobacz>
    (N. Weglicka - nauczyciel języka niemieckiego)

    kwadrat KLASA IIa NA PRZEDSTAWIENIU W SP5 zobacz>

    kwadrat WYSTĘP DZIECI Z KLASY IIa NA APELU Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ zobacz>


    ROK SZKOLNY 2016/2017

    kwadrat SUKCES UCZNIÓW KLASY PATRONACKIEJ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM zobacz>

    kwadrat SPOTKANIE KLAS PATRONACKICH Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM zobacz>

    kwadrat Ia w WARSZAWIE zobacz>

    kwadrat KLASA Ia Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU NR 8 zobacz>

    kwadrat I OGÓLNOPOLSKA EDYCJA KONKURSU PIOSENKI NIEMIECKIEJ zobacz>

    kwadrat WYSTĘP UCZNIÓW KLASY 1A NA SZKOLNYM KONCERCIE WIGILIJNYM
    21 grudnia odbył się w szkole koncert wigilijny. Atmosfera była świąteczna, a występ dzieci z klasy 1a był miłym akcentem przypominającym o nauce języka niemieckiego w szkole. Dzieci zaśpiewały kolędę „Stille Nacht”. Powtórzyliśmy śpiewanie w klasie, zapraszamy do obejrzenia nagrania.
    zobacz>
    (N. Węglicka, J. Czarnecka)

    kwadrat WARSZTATY ŚWIĄTECZNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W GIMNAZJUM NR 4 zobacz>

    kwadrat WARSZTATY ŚWIĄTECZNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W LO zobacz>

    kwadrat KALENDARZ ADWENTOWY zobacz>

    kwadrat DZIEŃ KOLEJARZA zobacz>

    kwadrat DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA zobacz>

    kwadrat PRZEDSZKOLAKI Z PP8 NA LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO zobacz>

    kwadrat DEUTSCH MIT SOCKE zobacz>

    kwadrat PODZIĘKOWANIA OD KLASY PATRONACKIEJ Ia DLA SPÓŁKI GDATA
    Dnia 6 września 2016r. zostało podpisane porozumienie o współpracy w ramach projektu „Klasy patronackiej z językiem niemieckim” pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1, a firmą GDATA. Celem projektu jest propagowanie nauki języka niemieckiego od najmłodszych lat. Pomysłodawcą klasy patronackiej jest spółka GDATA. Dzięki podpisanej umowie uczniowie klasy patronackiej Ia będą mogli m.in. wziąć udział w dodatkowych zajęciach edukacyjnych, uczestniczyć w spektaklach teatralnych, w wycieczkach przedmiotowych. Firma GDATA reprezentowana przez pana Piotra Klockiewicza doposażyła salę lekcyjną klasy Ia w pomoce dydaktyczne, podręczniki i ćwiczenia do nauki języka niemieckiego oraz nowe meble i rolety okienne. Spółce GDATA i panu Piotrowi Klockiewiczowi dziękujemy za okazaną pomoc i życzymy sobie nawzajem miłej i owocnej współpracy.

    zobacz>
    (Justyna Czarnecka - wychowawca, Natalia Węglicka – nauczyciel języka niemieckiego)

    kwadrat POROZUMIENIE W SPRAWIE WSPARCIA KLASY PATRONACKIEJ zobacz>