• We wrześniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu Comenius, który ma na celu, między innymi, rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości.

        Wraz z uczniami z partnerskich szkół z trzech państw: Turcji, Litwy i Hiszpanii uczniowie i nauczyciele naszej szkoły będą opracowywać materiał do projektu Let’s discover hidden talents - odkryjmy ukryte talenty. Będziemy pracować razem, aby pokazać znane już umiejętności i odkrywać nowe zainteresowania i uzdolnienia. Projekt obejmuje również kwestie związane z życiem szkoły. Wszystkie materiały powstałe podczas realizacji projektu będą publikowane na stronie internetowej i w lokalnej prasie.

        Projekt zakłada dwuletnią współpracę pomiędzy krajami partnerskimi trwającą od września 2013roku do lipca 2015.

        Koordynatorką projektu jest Pani Wanda Wiśniewska.

        Link do strony projektu Let's discover hidden talents

        kwadrat Zgoda uczestnictwa w projekcie

        kwadrat Regulamin konkursu na najciekawsze zdjęcie obrazujące jedno z wybranych świąt państwowych, szkolnych,… obchodzonych w naszym kraju

        WIZYTA W PILE

        Poniedziałek, 11. 11.2013r.
        Pierwszy dzień wizyty w naszej szkole uczniów i nauczycieli w ramach projektu Comenius – uczenie się przez całe życie.
        Ze względu na Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, dzień ten spędziliśmy w duchu patriotycznym.
        Goście zostali powitani chlebem i solą, a następnie obejrzeli montaż słowno-muzyczny dotyczący kultury i tradycji naszego kraju, uczestniczyli w warsztatach, na których przygotowali kokardy narodowe oraz chusty z logo projektu. Dzień zakończyliśmy, uczestnicząc w uroczystościach miejskich z okazji Święta Niepodległości.
        (zobacz)

        Wtorek, 12. 11.2013r.
        Drugi dzień wizyty gości z Turcji i Hiszpanii-Katalonii upłynął pod hasłem Moje miasto, moja historia. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną Piła dawniej i dziś, uczyli się polskiej piosenki pt. „Szła dzieweczka do laseczka” oraz przeszli się ulicami naszego miasta, spotkali się z Panią Beatą Dudzińską, Zastępcą Prezydenta Miasta Piły. Zwieńczeniem tego dnia był turniej bowlingowy o puchar dyrektora naszej szkoły.
        (zobacz)

        Środa, 13. 11.2013r.
        W środę zabraliśmy naszych gości do Torunia, gdzie w Muzeum Piernika wypiekaliśmy pierniki i zwiedzaliśmy Dom Kopernika. Następnie w Geodium i Orbitarium zwiedzaliśmy wystawy interaktywne, a w Planetarium obejrzeliśmy seans „Makrokosmos”.
        Wizytę w Toruniu zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście. 
        (zobacz)

        Czwartek, 14. 11.2013r.
        Uczniowie z Turcji i Hiszpanii uczestniczyli w lekcji matematyki i języka polskiego, po zakończeniu których udali się do MDK-u na przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Nauczyciele z Katalonii prowadzili rozśpiewaną lekcję języka angielskiego w klasie IIIa. Pani Ewa Niemakowska zaprosiła gości na ciekawe zajęcia otwarte do klasy Ia, podczas których nauczyciele mogli włączyć się do zabawy wraz z pierwszoklasistami. Następnie wszyscy brali udział w warsztatach, na których malowali porcelanę. Po obiedzie udali się do Tarnowa na ognisko.
        (Spacer po szkole - zobacz)
        (Lekcja - zobacz)

        Piątek, 15. 11.2013r.
        Pożegnania nadszedł czas…
        Ostatni dzień wizyty nasi goście spędzili na ozdabianiu ramek do zdjęć, w których umieszczona była wspólna fotografia ze spotkania u Pani Beaty Dudzińskiej, Wiceprezydent Miasta Piły. Następnie obejrzeli występ zespołu folklorystycznego Kachy i brali udział w konkursie na polskie słowa. Gości pożegnaliśmy na uroczystym apelu, podczas którego rozdano certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz nagrodzono uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie na logo projektu. Wśród nagrodzonych znalazła się Aleksandra Lalka, uczennica klasy IIc.

        Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielem, którzy zaangażowali się w realizację projektu.
        (zobacz)

        COMENIUS - REFLEKSJE PO PIERWSZEJ WIZYCIE W POLSCE

        Tydzień po wyjeździe naszych gości, gdy emocje już trochę opadły, zorganizowaliśmy wspólne spotkanie z rodzicami i dziećmi, którzy przyjęli rówieśników z Turcji i Hiszpanii w swoich domach. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie, herbacie i słodyczach. Pani dyrektor Marzenna Urbaniak bardzo serdecznie podziękowała rodzicom i dzieciom za ogromne zaangażowanie w zorganizowanie interesującego pobytu gości w ich domach. Wspólnie obejrzeliśmy prezentacje i zdjęcia, które dzieci przygotowały na to spotkanie, a rodzice podzielili się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi wspólnego mieszkania z dziećmi odmiennej kultury. Rodzice przyznali, że dzieci świetnie się porozumiewały, zintegrowały i wspólnym rozmowom i zabawie nie było końca. Dla rodziców jednak najbardziej kłopotliwe było trafienie w gusty żywieniowe gości i jak to rodzice martwili się, aby dzieci nie były głodne.
        Dla wszystkich natomiast najważniejsze było nawiązanie nowych przyjaźni, a teraz oczekiwanie na kolejne spotkanie w domach nowych przyjaciół. (W. Wiśniewska) (zobacz)

        Relacja telewizyjna z wizyty w Pile (zobacz)

        DRUGA WIZYTA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS W REUS, CATALONIA

        Od 3 lutego do 8 lutego 2014 roku w Reus, położonym w Katalonii w Hiszpanii, miała miejsce 2 wizyta w ramach programu unijnego Comenius, w której uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu „Let’sdiscover hidden talents” - Hiszpania, Turcja, Grecja, Litwa i Polska. Z naszej szkoły w spotkaniu wzięły udział dwie nauczycielki języka angielskiego Wanda Wiśniewska i Magdalena Pankanin. W związku z tym, że podczas pierwszej wizyty w Polsce, z przyczyn obiektywnych, zabrakło Litwy i Grecji, a Rumunia nie otrzymała akceptacji Agencji Narodowej, potrzebna była dodatkowa wizyta robocza w celu przedyskutowania i określenia zadań zawartych w projekcie, sposobu ich realizacji oraz zmian odpowiedzialności szkół za ich realizację. Niektóre aktywności wymagały głębszego omówienia i uatrakcyjnienia ich pod względem sposobu realizacji. A wszystko to po to, aby uczynić projekt ciekawym nie tylko dla uczniów wyjeżdżających do krajów partnerskich, ale także tych dzieci, które realizują go w szkole.
        Nauczyciele i uczniowie EscolaPompeuFabra w Reus przyjęli wszystkich partnerów bardzo życzliwie. Wszyscy byli bardzo gościnni i przyjaźni. Wizyta rozpoczęła się koncertem piosenek angielskich w wykonaniu uczniów. Mieliśmy okazję poznać szkołę, zwiedzić klasopracownie, poznać uczniów. Zasmakowaliśmy też różnych regionalnych potraw. Największe jednak wrażenie nas wywarła cudowna atmosfera panująca w szkole, atmosfera przyjaźni i życzliwości wśród uczniów i nauczycieli. Cieszymy się, że wrócimy tam jeszcze za rok w kwietniu, pojedziemy do Reus razem z naszymi uczniami. Już nie możemy się doczekać. (W. Wiśniewska, M. Pankanin)
        (zobacz)

        TRZECIA WIZYTA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS W TURECKIM IZMIRZE

        W maju 2014 roku, w Turcji, miała miejsce 3 wizyta w ramach programu unijnego Comenius w której uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu „Let’s discover hidden talents” – Turcja, Grecja, Polska, Katalonia oraz Litwa. Uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile przebywali w tureckim mieście Izmir. Zaprosiła ich szkoła partnerska Başöğretmen Atatürk Secondary School Balçova. Podczas pobytu uczestnicy projektu poznawali szkołę, uczestniczyli w zajęciach, warsztatach artystycznych. Brali udział w miejskiej uroczystości z okazji Młodzieżowego Dnia Sportu oraz w innych przedstawieniach szkolnych. Odbył się również konkurs dotyczący znajomości tureckich słów i zwrotów. Uczestnicy mieli okazję poznać turecki system edukacji, kulturę, zwyczaje, kuchnię. Dużym przeżyciem było spotkanie ze Starostą Izmiru, a także całodniowa wycieczka do miasta Efez. Jednak największe wrażenie wywarła na wszystkich atmosfera życzliwości i otwartości. Główny cel projektu - rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości – został osiągnięty.
        (W. Wiśniewska, M. Grąbczewska)
        (zobacz)

        Wrażenia z pobytu w Turcji:
        Po powrocie z Turcji, dnia 2 czerwca zorganizowaliśmy spotkanie uczestników wyjazdu do Turcji z dyrekcją szkoły i rodzicami dzieci uczestniczącymi w wymianie. Podzieliliśmy się wrażeniami z pobytu w Turcji. Dzieci opowiadały o tym jak spędzały czas w swoich tureckich rodzinach. Uczniowie odczytali przygotowane przez nich sprawozdania lub pokazali prezentacje multimedialne z pobytu w Turcji. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu. Przekonały się, ze warto się uczyć języka angielskiego i poznawać nowe kraje.
        Oto sprawozdania z pobytu w Turcji Emilki, Darii, Marcela i Michała.
        (zobacz)

        - sprawozdanie Marcela Butyrowskiego (zobacz)
        - sprawozdanie Michała Stragi (zobacz)
        - sprawozdanie Emilii Szymańskiej (zobacz)
        - sprawozdanie Nese (zobacz)
        - prezentacja Emilii Szymańskiej (zobacz)
        - zdjęcia Marcela Butyrowskiego (zobacz)

        CZWARTA WIZYTA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS - ALYTUS

        Od 18. do 25. października 2014 roku, na Litwie, miała miejsce 4. wizyta w ramach programu unijnego Comenius, w której uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu "Let’s discover hidden talents” – Turcja, Grecja, Polska, Katalonia oraz Litwa. Uczniowie i opiekunowie z naszej szkoły przebywali w litewskim mieście Alytus. Podczas pobytu poznawaliśmy szkołę, uczestniczyliśmy w zajęciach, warsztatach artystycznych. Mieliśmy okazję poznać litewski system edukacji, kulturę, zwyczaje, kuchnię. Odbył się również konkurs dotyczący znajomości litewskich słów i zwrotów. Ostatni dzień upłynął na prezentacji dziecięcych talentów. Naszą grupę reprezentowała Klaudia Marszał z klasy VIa, która zaśpiewała piosenkę i Kornelia Bogusławska z klasy Va, która zaprezentowała taniec. Dużym przeżyciem było spotkanie z merem Alytusa, a także całodniowa wycieczka do Wilna, stolicy Litwy. Jednak największe wrażenie wywarła na nas atmosfera życzliwości i otwartości.
        (S. Dzikowska)
        (zobacz)


        PIĄTA WIZYTA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS - KATALONIA

        W dniach 18.04.-25.04. 2015 pięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile uczestniczyła w piątej już wizycie w ramach projektu Comenius, tym razem w Reus w Katalonii. W projekcie, którego głównym koordynatorem jest pilska Jedynka, biorą również udział szkoły z Litwy, Katalonii, Turcji i Grecji. Tytuł projektu to: „ Let's discover hidden talents”. W czasie wizyty realizowano zadania projektowe. Odbyły się warsztaty plastyczne, nauka słówek w języku katalońskim, nagranie hymnu projektu w profesjonalnym studiu, warsztaty muzyczne. Przeprowadzono również konkurs ze znajomości katalońskich słów i zwrotów. Wszyscy uczestniczyli 23.04. w obchodach dnia Św. Jerzego, obdarowywali się różami, kupowali książki i podziwiali budowanie wieży z ludzi. Dużą atrakcją była jednodniowa wycieczka do Barcelony. Sagrada Familia, La Rambla, budowle Gaudiego zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Uczestnicy mieli również możliwość poznania katalońskiego systemu edukacji, kultury, zwyczajów i kuchni. Otwartość, życzliwość i gościnność Katalończyków na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.
        (W. Wiśniewska)
        (zobacz)


        SZÓSTA WIZYTA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS - GRECJA

        W ramach programu Comenius w dniach 1-8 czerwca 2015 roku Marzenna Urbaniak – dyrektor szkoły, Wanda Wiśniewska – koordynator projektu, Agnieszka Kacza - koordynator szkolny projektu oraz uczennice Martyna Wybraniec i Marcelina Jurczuk wzięły udział w spotkaniu w Grecji w Palaikastro na przedmieściu Salonik. Była to wizyta, podsumowująca dwa lata wspólnej pracy. Podobnie jak podczas poprzednich wyjazdów, Grecja również przyjęła nas bardzo ciepło i serdecznie. Rodziny opiekowały się dziećmi bardzo troskliwie przez cały czas pobytu w Grecji. Szkoła, do której przyjechaliśmy była nieduża, lecz bardzo urokliwa, składająca się z kilku niewielkich parterowych budynków. Pięknie była przygotowana na spotkanie z partnerami z Litwy, Turcji, Hiszpanii i Polski.
        Program spotkania był bardzo atrakcyjny. W szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nas zajęciach plastycznych, których produktem były obrazki wyklejane drewnianymi wiórkami przez dzieci oraz deseczki z napisem Thessaloniki wykonane przez nauczycieli tą samą techniką. Mieliśmy okazję skosztować smakowitości greckiej kuchni, przygotowane przez rodziców i nauczycieli. Poznaliśmy grecką kulturę i tradycje, uczestniczyliśmy w nauce greckiego tańca. Dzieci miały okazję zagrać wspólnie we wszystkie gry i zabawy sportowe, które były jednym z zadań projektu.
        Podczas wizyty wzięliśmy udział w spotkaniu z burmistrzem miejscowości Palaiokastrow Urzędzie miasta, a następnie zwiedziliśmy Park Dinozaurów. Park Dinozaurów, znajduje się w obszarze Oraiokatstro. Mieliśmy okazję zobaczyć repliki i skamieniałości mające tysiące lat. Jest to największa wystawa dinozaurów w Europie o rozmiarach rzeczywistych eksponatów. Pojechaliśmy na wycieczkę do Chalkidiki na YuppiCamp, gdzie mieliśmy okazję spędzić czas razem bawiąc się, śpiewając i tańcząc. Odwiedziliśmy bardzo interesujące wykopalisko archeologiczne w Vergina /starożytna nazwa Aigai/. Aigai było pierwszą starożytną stolicą Królestwa Macedonii. Tu odkryto miejsce pochówku królów Macedońskich, w tym grób Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego. To również w tej miejscowości urodził się sam Aleksander Wielki. Było to prawdziwe spotkanie z historią starożytnej Grecji. Królewskie grobowce odkryte zostały w 1977-8 przez archeologa Manolis Andronikos. Zwiedzaliśmy także i same Saloniki. Saloniki to drugie największe - po Atenach - miasto Grecji, które otrzymało nazwę od imienia żony króla Macedończyków, siostry Aleksandra Wielkiego oraz było miejscem urodzenia Cyryla i Metodego. Spacerowaliśmy pięknymi ulicami miasta, widzieliśmy symbol Salonik - Białą wieżę, pomnik Aleksandra Wielkiego, płynęliśmy statkiem wzdłuż wybrzeża, widzieliśmy starożytne wykopaliska w centrum miasta. Przekonaliśmy się, że jest to miasto, które nigdy nie śpi, życie toczy się tu intensywnie i w dzień i w nocy.
        Gospodarze spotkania na każdym kroku zaskakiwali nas niezwykłą muzyką, tradycyjnymi tańcami, wybornymi potrawami, a także swoją otwartością i gościnnością. Ostatnia kolacja przyniosła niespodziankę, bowiem okazało się, że był to wieczór grecki połączony z tańcami, śpiewem i tradycyjną grecką zabawą, na którą przybyli mieszkańcy Palaiokastro, uczniowie i nauczyciele z rodzinami. Było bardzo gwarno i wesoło. Była to prawdziwa grecka uczta. Napis na koszulkach „Our talent is hospitality”, które zostały podarowane każdej grupie partnerskiej w pełni odzwierciedla te słowa.
        Pobyt w Grecji był niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach. Wyjazd ten był niezwykle owocny w nowe przyjaźnie, zarówno wśród dzieci, jak i nauczycieli.
        Jesteśmy dumni, że udało nam się tak wiele nauczyć podczas tych dwóch lat, kiedy mieliśmy przyjemność realizować projekt. Cieszymy się, że mieliśmy okazję odkrywać nasze talenty, pogłębić swoją wiedzę z zakresu tolerancji, wielokulturowości i poszanowania innych.
        (W. Wiśniewska)