• SUKCES MICHALINY TOMCZAK Z KLASY IVA

          • Bardzo miło nam ogłosić sukces naszej uczennicy Michaliny Tomczak z klasy IVa w konkursie z języka niemieckiego „Meine Lieblingssportart auf Deutsch”!

            Konkurs był zorganizowany przez Goethe Institut w Warszawie dla szkół biorących udział w projekcie Deutsch Plus (ponad 200 szkół z całej Polski), i polegał na nagraniu krótkiego filmiku na temat swojego ulubionego sportu. Michalina dostała się do dwunastki uczniów, którzy spędzą    w Warszawie weekend - spotka się z Linusem Weberem, weźmie udział w lekcji sportu oraz obejrzy mecz siatkówki Projektu Warszawa z Jastrzębskim Węglem!

            Ogromne gratulacje dla Michaliny i jej mamy, która była głównym operatorem filmu!

            Poniżej link do strony konkursu oraz do zwycięskiego filmiku na TikToku Michaliny.
            Można go również zobaczyć na stronie konkursowej w tiktokach.

            nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka

             

            https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/dep/nac/wettbewerbbrmeine-liebling.html

             

            https://drive.google.com/file/d/1JtE3rcFa9yfyipjTJSQDacCOAwCrIrjy/view?usp=sharing

             

          • DIECEZJALNY KONKURS PLASTYCZNY

          • Laureatem XX edycji konkursu plastycznego pt. „MÓJ KOŚCIÓŁ NA POMORZU”, zorganizowanego przez Diecezję Koszalińsko–Kołobrzeską został uczeń naszej szkoły -  Jakub Futerski  z klasy III a.

            Wielkie gratulacje!!!

            (E. Frankowska)

          • ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

          • Dnia 24.11.2023 r. w sklepie Lidl przy ulicy Okrzei była prowadzona Świąteczna Zbiórka Żywności. Organizatorem zbiórki był Pilski Bank Żywności.

            Wolontariusze z naszej szkoły byli aktywnymi uczestnikami tej akcji charytatywnej!

            Dziękujemy uczniom, którzy przyłączyli się do wspomnianej akcji, a byli to:

            Błażej Cebieniak

            Aleksander Ciesielski

            Jakub Grabiec

            Emilia Jabłońska

            Emilia Jerzewska

            Hanna Michniewicz

            Nikola Nawrocka

            Maria Odor

            Lena Pawlak

            Lena Rutkowska

            Nikodem Speyer

            Julia Suchomska

            Maciej Szulc

            Anna Waloch

            Anita Wieczorek

            Filip Wola

             

            Serdeczne podziękowania składamy Paniom: Magdalenie Armuszewskiej, Kornelii Cebuli-Czajkowskiej, Małgorzacie Chwiłkowskiej-Kępczyńskiej, Natalii Gruenke, Rozalii Tałandzie, Wiesławie Tobolskiej za pomoc w organizacji pracy wolontariuszy!

            A. Soroczyńska

             

          • Warsztaty w klasie 2 b - TABLICZKI FLORENCKIE

          • Dnia 27 listopada 2023 r. klasę 2 b odwiedziła pani Bożena Wola, która poprowadziła dla uczniów warsztaty.

            Podczas zajęć dzieci miały możliwość samodzielnego przygotowania tabliczek florenckich. Z różnorodnych przypraw powstały wspaniałe kompozycje. Uczniowie zapakowali swoje dzieła w piękne woreczki. Pachnące tabliczki będą wspaniałym prezentem dla bliskich. To były cudowne, kreatywne warsztaty, które na pewno długo pozostaną w pamięci uczniów.
            Pani Woli bardzo dziękujemy za przeprowadzenie niezwykle ciekawych zajęć.

            D. Becker

          • DZIEŃ Z MOTYWEM LIŚCIOWYM

          • Kończy się nam listopad, ostatnie liście spadają z drzew.

            Nasi uczniowie ozdobili swoje stroje właśnie liśćmi czy to wyciętymi z papieru, czy też wprost z drzewa, a jak się udało znaleźć w szafie coś liściowego, to koniecznie tego dnia należało założyć. Pomysłem Samorządu Uczniowskiego na strój z motywem liściowym powoli żegnamy jesień.

            R. Tałanda

          • POEZJA NA TARGOWISKU

          • W czwartek 23 listopada odbyło się zakończenie „Poetyckiej jesieni na targowisku”. Tym razem tematem były ryby, żaby i raki w utworach Jana Brzechwy.

            Uczniowie z klasy 4a zaprezentowali piosenkę, zaś uczennice z klasy 6a i 6c – wiersze. O stronę plastyczną zadbała p. Ewa Frankowska.

            Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w programie bardzo serdecznie dziękuję.

            W. Tobolska

          • REALIZACJA PROJEKTU „PIŁA Z NOWĄ ENERGIĄ”

          • W ramach realizacji projektu „Miasto Piła z nową energią” uczniowie klasy IVa  uczestniczyli w otwarciu Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji - Okrąglaka w Pile przy ul. Okólnej, który ma być miejscem wielu działań o charakterze  wielopokoleniowym.

            Wydarzenie miało miejsce we wtorek 21 listopada 2023r. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Gminy Piła,  uczniowie pilskich szkół podstawowych, organizacji oraz społeczności miejskiej i seniorów. W czasie spotkania przeprowadzone były ciekawe animacje dla uczniów, zaprezentowana została interaktywna prezentacja dotycząca obiektu. Uczniowie w aktywny sposób uczestniczyli w przygotowanej  biesiadzie i zabawie przy muzyce. 

            W czwartek 23 listopada po raz kolejny dzieci z  klasy IVa zawitały do Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji. Uczniowie  pod okiem seniorów obsadzali roślinami specjalnie dla nich przygotowaną rabatę i zagospodarowywali miejsca wokół „Okrąglaka”. Po pracy na świeżym powietrzu,  uczniowie brali udział  w warsztatach  z edukacji ekologicznej. W marcu uczniowie wrócą w to samo miejsce, aby zobaczyć efekty swojej pracy.

            Iwona Towgin

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Dzień 17.11.2023 r. to XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, której organizatorem jest firma KARTY GRABOWSKIEGO.

            Nasza szkoła także w tym roku przystąpiła do tej akcji, której hasło przewodnie brzmiało: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Jej głównym celem jest przypomnienie uczniom tabliczki mnożenia, która jak wiemy nie tylko jest niezbędna w nauce matematyki ale i w życiu codziennym. Szkoła została udekorowana plakatami i działaniami tabliczki mnożenia. We wtorek, środę i czwartek uczniowie podczas przerw ćwiczyli znajomość tabliczki mnożenia poprzez zabawy: MARMUR, SPACERY MATEMATYCZNE, HASŁO-ODZEW. W czwartek został również przeprowadzony konkurs na ARCYMISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA na poziomach klas.
             

            Oto wyniki:

            klasy czwarte - Malwina Kanecka kl. IVb,

            klasy piąte Nazar Kybukevych kl. Vc ,

            klasy szóste - Zadvorna Nataliia kl. VIc,

            klasy siódme - Joanna Kubas kl. VIIa

            i klasy ósme - Julia Bolesta VIIIa.

            W piątek na przerwach o godz. 11.30 i 12.30 uczniowie przystępowali do egzaminu na Eksperta Tabliczki Mnożenia. Asystenci przy wyznaczonych stanowiskach przepytywali swoich kolegów i koleżanki ze znajomości tabliczki mnożenia. A Ci uczniowie, którzy bezbłędni podali wszystkie wyniki otrzymali specjalne certyfikaty.

            (A. Świstak)

          • DZIEŃ POSTACI

          • Jak rozweselić się w te krótkie, deszczowe dni listopada?

            Samorząd Uczniowski  zaproponował przebieranki w postacie z bajek, filmów i książek dla dzieci. Jak zwykle pomysłowość naszych uczniów była duża. W szkole zrobiło się kolorowo i wesoło, co można zobaczyć na przedstawionych zdjęciach.

            R. Tałanda, zdjęcia: D. Becker, J. Czarnecka, N. Gruenke, N. Węglicka, R. Tałanda

          • RAJD MARCIŃSKI

          • 11 listopada, w Święto Niepodległości, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Pikniku Marcińskim organizowanym przez  pilski oddział PTTK.

            Ponownie nie zawiedliśmy, bo nasza grupa była najliczniejsza - ponad 47 osób. Trasa rajdu wiodła od Szpitala Specjalistycznego na ulicy L. Rydgiera,  aż do boiska przy ul. Sowiej w Motylewie. Podczas ośmiokilometrowej trasy, w wesołej atmosferze, podziwialiśmy piękne widoki. O godzinie 12.00 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Na metę dotarliśmy o godzinie 12.30, gdzie wszyscy otrzymali rogale i gorący napój, można było też upiec kiełbaskę. Uczestnicy brali również udział w różnych konkursach  przygotowanych przez organizatora. Na zakończenie wręczono nagrody za przygotowane przez uczestników jesienne stroiki. Wśród nagrodzonych było wielu naszych  uczniów. Piknik Marciński należał do wyjątkowo udanych. Kolejny już za rok!

            Iwona Towgin

             

             

          • MITING HISTORYCZNY NA CMENTARZU JENIECKIM W LESZKOWIE

          • W piątek 10 listopada 2023 roku uczniowie klasy VIIb i VIIIa reprezentowali naszą szkołę w Międzynarodowym Mitingu na cmentarzu jenieckim w Leszkowie, który jest częścią projektu „Piła z nowa energią” realizowanego z środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

            Celem mitingu było upamiętnienie tysięcy jeńców wielu narodowości, którzy cierpieli i zmarli w pilskim obozie jenieckim. W czasie uroczystości zapoznano uczestników z historią obozu, można było też obejrzeć wystawę zdjęć poświęconą życiu obozowemu. Odczytano apel pamięci oraz podpisano apel do narodów Europy, o zapobieganie  konfliktom budowanie zgody i wzmacnianiu współpracy w duchu szacunku i tolerancji dla odmienności i praw człowieka. W trakcie uroczystości, pod pomnikiem ofiar złożone zostały kwiaty oraz zapalono znicze.

            W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Piły, władze miasta, organizacji seniorskich i przedstawiciele młodzieży z pilskich szkół.

            Iwona Towgin

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” – To hasło rozpoczynające tygodniową akcję przygotowującą uczniów naszej szkoły do XIII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA. W tym roku przypada na 17-go listopada 2023 r. Główny Organizator tej inicjatywy to "KARTY GRABOWSKIEGO" (www.wmtday.org)

            Wzorem lat ubiegłych serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego uczestniczenia w tej akcji i do wspólnej zabawy z TABLICZKĄ MONŻENIA!

             DROGA UCZENNICO! DROGI UCZNIU !

            1. W poniedziałek zapoznajemy się z HARMONOGRAMEM akcji i z zabawami, które będą towarzyszyć nam, we wtorek, w środę i w czwartek podczas przerw:

            • MARMUR

            Zapytaj dowolnie wybraną osobę na przerwie o wynik działania z TABLICZKI MNOŻENIA, który sam wymyślisz. Jeśli odpowie poprawnie, to przebijcie ze sobą „ŻÓŁWIKA”, a jeśli osoba ta odpowie błędnie, będzie musiała stać nieruchomo przez jedną minutę – tak jak posąg z marmuru!!!

            • SPACERY MATEMATYCZNE

            Spacerując dwójkami odczytujcie kolejne działania z TABLICZKI MNOŻENIA, które zostały umieszczone na korytarzach szkolnych (na szybach okien). Spróbujcie wspólnie odgadnąć brakujące czynniki, dzielne, dzielniki lub wyniki tych działań. Jeśli Wam się to uda, to przebijcie ze sobą „ŻÓŁWIKA”.

            • HASŁO – ODZEW

            Na tablicy, przy pokoju nauczycielskim przez trzy kolejne dni będzie wywieszane HASŁO i ODZEW (inne na każdy dzień). Podejdź do wybranej osoby i zapytaj ją o HASŁO. Jeśli je zna, to odpowie Ci właściwym działaniem z TABLICZKI MNOŻENIA i zyska prawo do zapytania Cię o ODZEW! I teraz to Ty będziesz musiał odpowiedzieć właściwym działaniem!!! BĄDŹCIE CZUJNI i nie zapomnijcie przebić ze sobą „ŻÓŁWIKA”! Jeśli nie będziesz znał ODZEWU, osoba, która Cię zapyta może wymyślić dla Ciebie zadanie do wykonania, np.: „Zrób 5 przysiadów !”

            2. Dnia 16.11.2023 r. w czwartek odbędzie się szkolny konkurs dla uczniów klas IV – VIII na ARCYMISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA na poszczególnych poziomach. Na najbliższych lekcjach matematyki odbędą się klasowe eliminacje, które wyłonią trzech przedstawicieli z każdej klasy!!! Postaraj się! Może to będziesz właśnie TY!!!

            3. Piątek 17.11.2023 r. to ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA! Na długiej przerwie o godz. 12.30 na holu na I piętrze dla klas IV–VI i na II piętrze dla klas VII–VIII), odbędą się EGZAMINY na EXPERTÓW TABLICZKI MNOŻENIA! Każdy uczeń, który poprawnie odpowie na 5 przykładów z TABLICZKI MNOŻENIA otrzyma LEGITYMACJĘ EXPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

            Życzymy wszystkim uczniom udanej zabawy!

            (A. Świstak)

          • X POWIATOWY KONKURS POEZJI ŚPIEWANEJ W SZYDŁOWIE

          • Dnia 09.11.2023 r. uczeń z kl. Vc Przemysław Sobolewski uczestniczył w X Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej w Szydłowie.

            Przemek z wielkim zaangażowaniem i przejęciem zaprezentował swoje umiejętności wokalne śpiewając piosenkę Marka Grechuty ,,Będziesz moją panią”. 

            Gratulujemy Przemkowi pierwszego, udanego występu na scenie i życzymy dalszych sukcesów wokalnych! 

            Beata Smulska 

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • W piątek 10 listopada, z okazji przypadającego w sobotę Święta Niepodległości i 105. rocznicy powrotu Polski na mapę Europy, odbyły się szkolne obchody tego wyjątkowego w kalendarzu dnia.

            Z tej okazji, tak jak w poprzednich latach, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu". Punktualnie o godzinie 11.11, po uroczystym wciągnięciu biało-czerwonej flagi na maszt i okolicznościowym słowie wygłoszonym przez p. Małgorzatę Chwiłkowską-Kępczyńską, w towarzystwie pocztu sztandarowego, p. Dyrektor, p. Wicedyrektor oraz wszystkich uczniów i nauczycieli SP 1, koło wokalno-artystyczne pod kierunkiem p. Beaty Smulskiej poprowadziło wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". Chwytające za serce piękne wykonanie na żywo narodowego hymnu mogło wywołać wzruszenie i pobudzić do refleksji nad poczuciem dumy z bycia Polakiem. To przecież takie ważne, byśmy patrząc z ufnością w przyszłość nie zapominali o tym, gdzie są nasze korzenie i co zawdzięczamy żyjącym przed nami pokoleniom, bo wolność i niepodległość to wartości, dla których z pewnością zawsze warto pięknie żyć, jak i umierać. Kontynuacją rozpoczętych w piątek obchodów był udział naszego pocztu sztandarowego w miejskiej uroczystości z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się w sobotę 11 listopada na Placu Zwycięstwa w Pile.

            B. Smulska, R. Tałanda,  R.Mostek i R. Michalski, zdjęcia: D. Zubowicz

          • POEZJA NA TARGOWISKU

          • Gwary są nie tylko sposobem porozumiewania się lokalnej społeczności, są także cennym świadectwem rozwoju języka polskiego i warto „ocalić je od zapomnienia”.

            W ramach projektu „Poezja na targowisku” uczniowie z kl. 5a i 7a zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” w gwarach: śląskiej, góralskiej i kaszubskiej.

            W. Tobolska

          • Udział w ogólnopolskiej akcji „ Szkoła pamięta”

          • Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o historii i bohaterach naszego kraju, regionu, czy społeczności.

            W ramach tego projektu uczniowie klasy 8b złożyli hołd „Tym którzy słowem i czynem walczyli o polskość miasta i przywrócili je do macierzy”  zapalając znicz pod pomnikiem Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy. Odwiedzili też, miejsce poświęcone pamięci „Tych – którzy wolność wykuwali” , czyli członkom Polskiej Rady Ludowej w Pile 1918 -1923. Dzieci z klas czwartych i 5a przygotowały przepiękne plakaty, nawiązujące do Święta Zmarłych oraz Zaduszek. Z kolei uczniowie klasy 7a uczestniczyli  w spotkaniu, z kustoszem Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Panem  Maciejem Usurskim, który przedstawił im historię Piły, jakiej nie znamy.

            Iwona Towgin

          • POETYCKA JESIEŃ 2023

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Widzę Cię Poezjo”.

            Zadanie polegało na wykonaniu obrazu do wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Dzieci wykonały je indywidualnie i w grupach.

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy zaangażowania, bardzo dziękujemy za udział w zabawie konkursowej!

            W. Tobolska, E. Frankowska

          • PODSUMOWANIE SZKOLNYCH KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH

          • W związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna ogłosiła konkursy plastyczne.

            Oto ich wyniki:

             

            KONKURS PLASTYCZNY NA LOGO NASZEJ SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

            I miejsce –   Hanna Michniewicz kl. 7a

            II miejsce –  Bartosz Jedliński kl. 6a

                                 Michalina Tomczak kl. 4a

            III miejsce – Przemysław Sobolewski kl. 5c

             

            KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

            Nagroda specjalna – Bartosz Jedliński kl. 6a

             

            KONKURS PLASTYCZNY NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI PT. „NIE ZAGINAJ MOICH ROGÓW”

            Klasy pierwsze:

            I miejsce –   Aleksandra Świątek kl. 1b

            II miejsce –  Michał Gałka kl. 1b

            III miejsce – Marta Skrzypczak kl. 1a

             

            Klasy drugie:

            I miejsce –   Aleksandra Senska kl. 2b

            II miejsce –  Aleksandra Stefen kl. 2b

            III miejsce – Izabela Sobieraj kl. 2b

             

            Klasy trzecie:

            I miejsce –   Julia Suchomska kl. 3a

                                 Jakub Futerski kl. 3a

            II miejsce –  Martyna Beczek kl. 3b

                                 Julia Jelińska kl. 3b

                                 Daryna Malkut kl. 3b

            III miejsce – Michał Jasianek kl. 3b

                                 Agnieszka Gałka kl. 3b

             

            Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursach. Zwycięzcom gratuluję i zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.   

            W. Tobolska – biblioteka szkolna