• LEKCJA KALIGRAFII UCZNIÓW KLAS TRZECICH

          • Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Lekcja kaligrafii to prawdziwa podróż w czasie.

            W poniedziałek 28 lutego uczniowie z klas trzecich mieli możliwość pisania gęsim piórem i stalówką, rysowali patykiem lipowym maczanym w atramencie. Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory o czym mogli przekonać się uczniowie sami.

             (W. Tobolska, J. Czarnecka)

          • XIII edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka” Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów

          • W miesiącu lutym nasi uczniowie z klas I wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa.

            Test ten obejmował 12 pytań z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w Internecie, pierwszej pomocy i bezpiecznych relacji z rówieśnikami. Jego głównym celem było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy pierwszoklasistów, zdobytej podczas zajęć realizowanych w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Wszystkim pierwszoklasistą gratulujemy.

            Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji udało nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa. 

            (J. Czarnecka, B. Mikołajewska)

          • MOC SŁÓW

          • Uczniowie klasy 3c zrealizowali moduł 3 „Moc Słów” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja.” Celem modułu było zwiększenie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych, poszanowania dla inności.

            Realizacja modułu 3 rozpoczęła się od określenia przez uczniów na termometrze uczuć swojego samopoczucia oraz od udziału w zabawie „Dla każdego miłe słowo”, podczas której podając woreczek gimnastyczny dzieci mówiły sobie komplementy. Następnie uczniowie wysłuchali „Bajki o ciepłym i puchatym” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej. Po uważnym odsłuchaniu bajki rozmawialiśmy na temat jej treści, rozwiązaliśmy quiz on-line. Wyszukiwaliśmy słów „kolczastych”, które mogą ranić oraz słów „puchatych”, które są dla nas miłe. Słowa te symbolizowała kolczasta piłeczka oraz pluszowy woreczek. Uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką mają moc „puchate słowa” oraz ile krzywdy mogą wyrządzić drugiej osobie „słowa kolczaste.” Wiele emocji i zaciekawienia wzbudził w dzieciach „Worek dobrych słów”, w którym znajdowały się wyrazy o pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Miłe słowa zostały umieszczone na tablicy, a złe wyrzucone do kosza na śmieci. Stworzyliśmy z serduszek „Drzewko dobrych słów.” Każde dziecko napisało na serduszku miłe słowa dla swoich koleżanek i kolegów z klasy.

            Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne próbując namalować „puchate i ciepłe.” Z przygotowanych prac utworzyliśmy wystawę klasową. Zajęcia były dla dzieci wspaniałą i kreatywną zabawą.

            Dominika Ruc

          • XI MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PILE „MATEMATYCZNE REBUSY” 2021/2022

          • Dnia 14 lutego odbył się XI Miejski Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III Szkół Podstawowych w Pile „Matematyczne Rebusy”.

            Reprezentantami naszej szkoły byli Gabriel Grabowski z klasy 3 a oraz Patryk Uchman z klasy 3 b. Zmagania konkursowe odbywały się w SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika. Przedmiotem oceny była poprawność wykonania 7 zadań konkursowych (m.in. zadań typu „KAKURO”, „SUDOKU”, działań „zapałczanych”, rebusów i krzyżówek matematycznych oraz zadań z treścią). Rywalizacja była zacięta. Zmagania matematyczne trwały ponad 80 minut. Mimo tego, nasi reprezentanci z zapałem przystąpili do dogrywki z trzema szkołami o 3 miejsce. Walcząc dzielnie do samego końca, ostatecznie zdobyli 4 miejsce na 9 szkół biorących udział w konkursie. Cóż za wytrwałość i upór!

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Karina Pilarczyk

          • PIŁA - MOJE MIASTO

          • Z okazji 77. rocznicy powrotu Piły do Macierzy, uczniowie klas V - VIII przygotowali plakaty ukazujące piękno naszego miasta.

            (D. Zubowicz)

          • SZKOLNE OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

            DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Tradycyjnie jak co roku, nasza szkoła przyłączyła się do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022 roku.

            Wychowawcy we wszystkich klasach I-III poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy, których głównymi celami było: poznanie przez uczniów najważniejszych zastosowań Internetu, przybliżenie informacji o dobrych i złych stronach Internetu, uwrażliwienie uczniów na konieczność poszukiwania pomocy u dorosłych w sytuacji zetknięcia się z zagrożeniem w sieci, zapoznanie z stronami Sieciaki.pl oraz Cyfrowobezpieczni.pl.

            Uczniowie zdobytą wiedzę i swoje rozważania na temat „Bezpieczeństwa w sieci” zaprezentowali tworząc plakaty, które można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

            Na korytarzu szkolnym powstała gazetka podkreślająca, że Internet jest pożyteczny, ale nie zawsze bezpieczny!

            „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” - podkreśla, że wszyscy powinniśmy angażować się w inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

            W załączonym dokumencie prezentujemy opracowane rady dla Rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu.

            Rady_dla_Rodzicow_dotyczace_bezpiecznego_korzystania_przez_dzieci_z_Internetu.docx

            Karina Pilarczyk

          • POWRÓT PIŁY DO MACIERZY

          • Po raz kolejny Poczet Sztandarowy naszej Szkoły uczestniczył w uroczystości miejskiej, tym razem z okazji powrotu Piły w granice Polski.

            Uroczystości te odbyły się 14 lutego w 77. rocznicę wyzwolenia Piły spod okupacji niemieckiej.

            R. Tałanda

          • PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA W KLASACH I – III w roku szkolnym 2021/2022

          • Dnia 10 lutego w naszej szkole,odbyły się spotkania, podsumowujące I półrocze roku szkolnego 2021/2022.

            W klasach I – III podsumowanie tego okresu odbyło się podczas uroczystości wręczenia odznak "Wzorowego Ucznia". Pani wicedyrektor Bogusława Klec wręczyła tę ważną odznakę 45 najlepszym uczniom. Podziękowała im również za aktywny udział w szkolnych konkursach i godne reprezentowanie szkoły w konkursach poza szkolnych. Podziękowała, także nauczycielom za zaangażowanie w różne projekty realizowane w szkole. Spotkania zakończono pamiątkowymi zdjęciami.

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów niesamowitych pomysłów oraz zapału do pracy w II półroczu.

            Nauczycielom i rodzicom ślemy podziękowania za włożony trud w edukację wczesnoszkolną dzieci.

            B. Mikołajewska, J. Polasik, zdjęcia: W. Tobolska