• HERBATKA U KRÓLOWEJ

          • W ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" dnia 28 listopada, dzieci z klasy IIA i IIB podczas pobytu w świetlicy, wykonały kolejne zadanie - "Herbatka u Królowej".

            Celem było zapoznanie uczniów z kulturą Wielkiej Brytanii, oraz zwyczajami panującymi w rodzinie królewskiej. W trakcie zajęć dzieci, pijąc prawdziwą angielską herbatę z mlekiem w filiżankach, zapoznały się z etykietą obowiązującą przy stole. Uczniowie poznali również różne rodzaje herbat, a chętni mogli je skosztować. Tematyka i forma lekcji spotkała się z dużą aprobatą uczestników i z całą pewnością wzbudziła większe zainteresowanie kulturą Wielkiej Brytanii.

            (A. Magnucka)

          • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia 25 listopada  uczniowie klasy 1 a i 1 b (ze swoimi misiami) uczestniczyli  we wspólnej zabawie w misiowej krainie w czytelni.

            Spotkanie rozpoczęło się od poznania historii powstania pluszowego misia oraz wysłuchania  ciekawostek z życia misiów – bohaterów literackich i filmowych . Po zapoznaniu się z historią święta, dzieci wysłuchały fragmentu książki Czesława Janczarskiego pt. „Miś Uszatek i przyjaciele” , obejrzały bajkę pt. „Choinka”, odgadywały zagadki o misiach. Był też taniec z misiem przy piosence „Pluszowe niedźwiadki” oraz zabawa „Ciepło – zimno”, w trakcie której uczniowie musieli odszukać ukrytego misia. Na zakończenie znalazło się też ,,małe co nieco”.

            Miś to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i dlatego moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. W bibliotece szkolnej czekają „misiowe” książki!

            (W. Tobolska)

          • #POD GÓRKĘ Laboratorium Przyszłości#

          • Uczniowie klasy VII a uczestniczą w cyklu lekcji, podczas których wykorzystują zestawy LEGO Education SPIKE.

            Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego      w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne, zdobywając tym samym nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnych zajęciach. Rozwijają logiczne i algorytmiczne myślenie, umiejętności współpracy, rozwiązywanie problemów i krytycznego myślenia. Nauka programowania i kodowania, budowanie kompetencji STEAM, to główny cel tych zajęć.


                        Tematem tych zajęć jest konwersja energii. Uczniowie dowiedzieli się, że aby rowerzysta mógł utrzymać stałą prędkość (czyli stałą energię kinetyczną) podczas jazdy pod górę (czyli generowania energii potencjalnej), musi wprowadzić do układu więcej energii. Do zajęć potrzebny jest model roweru elektrycznego. Energia będzie pochodzić ze zwiększenia zużycia energii przez jego silnik. W rzeczywistej sytuacji pochodziłaby ze zwiększonego wysiłku podejmowanego przez rowerzystę. Poprzez to doświadczenie ustalają, jak zmienia się prędkość podczas jazdy w górę. Jaki rodzaj energii jest generowany podczas jazdy w górę i co trzeba zrobić, aby utrzymać stały poziom energii podczas jazdy na rowerze.

            (A. Kacza)

          • SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY "MISTRZ MAPY"

          • Dnia 21.11.2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny "MISTRZ MAPY" dla klas VII i VIII.

            W konkursie wzięło udział 18 osób, które musiały wykazać się znajomością flag, współrzędnych geograficznych oraz położeniem państ na mapie.

            Oto wyniki konkursu:

            I miejsce - Bartosz Tadych VIIIb

            II miejsce - Filip Hoffmann VIIa

            III miejsce - Jakub Wiśniewski VIIIc

            GRATULUJĘ!

            (D. Zubowicz)

          • KLASA III A W GNIEŹNIE W FABRYCE BOMBEK

          • Wesoło i kolorowo uczniowie klasy III a spędzili czas w fabryce, gdzie poznali tajniki produkcji i dekoracji bombek. 

            Wykazali się również wielkimi umiejętnościami ozdabiając swoje bombki, które zabrali do domu. Niespodzianką było otrzymanie bombki ze swoim imieniem. Poza tym, każdy zakupił jeszcze prześliczne bombki do domu.

            (J. Polasik)

          • SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

          • W dniach 21 i 24 listopada gościliśmy w naszej szkole ratownika medycznego, Panią Kingę Kosiór. Na co dzień pracującą w pilskim pogotowiu, oraz uczennice kierunku Ratownictwo Medyczne z Centrum Kształcenia "Nauka".

            Głównym celem spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W zajęciach brali udział uczniowie klas I – IV.

            Pani Kinga wyjaśniła na czym polega jej praca oraz zaprezentowała używane przez nią akcesoria. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, co zrobić w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratowniczkę, a następnie pod czujnym okiem przyszłych ratowników - uczennic z CK Nauka naśladowały czynności, prawidłowego udzielania pomocy poszkodowanemu, który jest nieprzytomny i nie oddycha. Dzieci miały okazję nauczyć się, jak prawidłowo wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej. Ponadto uczniowie utrwalili sobie znane im już numery alarmowe służb ratowniczych, a w formie zabawowej uczyli się jak należy rozmawiać przez telefon z dyspozytorką pogotowia. Były to niezwykle ważne zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której w przyszłości być może przyczynią się do uratowania czyjegoś życia.

            (A. Magnucka)

          • ANDRZEJKI w Ib

          • Dnia 28 listopada uczniowie z klasy 1b zorganizowali wspólnie ze swoją wychowawczynią klasowe spotkanie andrzejkowe.

            Dzieci wróżyły sobie na różne sposoby, jednak najwięcej emocji wzbudził wyścig butów. Najpierw dziewczęta szukały odpowiedzi na pytanie „która z nich pierwsza wyjdzie za mąż”, potem przyszła kolej na chłopców. Śmiechu było co nie miara! Oprócz wróżenia uczniowie mogli się rozruszać przy dźwiękach tanecznej muzyki czyli w andrzejkowych wygibasach. Andrzejki są świetną okazją do dobrej zabawy i pierwszoklasiści to wykorzystali. Pożegnali listopad z przytupem!

            (D. Ruc)

          • DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

          • Andrzejki to czas ostatnich hucznych zabaw przed Adwentem. W związku z tym Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole dyskotekę.

             Uczniowie świetnie się bawili przy dobrej muzyce. Można było dedykować piosenki zaprzyjaźnionym klasom, koleżankom, kolegom, ale również znalazły się dedykacje dla nauczycieli. Atrakcją specjalną był wybór króla i królowej dobrej zabawy. Nie zabrakło tańców integracyjnych - uczniowie pięknie odtańczyli „belgijkę”. Radości oraz uśmiechu było wiele, a więc do następnej zabawy.

            R. Tałanda

          • MEETING LEKKOATLETYCZNY

          • W dniu 10.11.2022 r. na stadionie MOSiR w Pile odbył się meeting LA organizowany przez TKKF.

            W zawodach startowały dzieci z pilskich szkół podstawowych w następujących konkurencjach: bieg na 300 m, bieg na 60 m i skok w dal w kategorii dziewcząt i chłopców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

            Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Buszka, Julia Buszka, Hanna Stepka, Eliza Fertikowska, Natalia Skrzypczyńska, Julia Januszewska, Maja Gondek, Laila Wnęk, Gabriela Poterała, Viktoria Berezhanska, Emilia Jabłońska, Hanna Michniewicz i Kazimierz Siwiak.

            M.Mankiewicz

          • PROJEKTOWANIE I DRUK 3D - WARSZTATY

          • Uczniowie klasy VIII c, VIII d, VIII e uczestniczyli w lekcji informatyki realizowanej w ramach projektu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI.

            Warsztaty poprowadził pan Paweł Bęben, który zaprezentował kurs projektowania i druku 3D oraz obsługę drukarki i pena 3D. Lekcje z wykorzystaniem tych akcesoriów tworzone są w taki sposób, by już od pierwszych zajęć uczniowie mogli wykorzystać urządzenia w praktyce drukując własne konstrukcje. Kształtujemy w ten sposób umiejętności związane z modelowaniem. Uczniowie dowiedzieli się między innymi:

            - czym jest grafika trójwymiarowa i czym różni się od grafiki rastowej

            - czym jest wymiarowanie

            - jak pracować w przestrzeni trójwymiarowej

            - jak wyrównywać i obracać bryły w przestrzeni

            - jak wygląda proces projektowania i prototypowania

            Praca z drukarką pozwala na wydruk własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, które mogą być wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

            (A. Kacza)

          • 11. LISTOPADA

          • W dniu 10. listopada o godzinie 11.11 na boisku szkolnym odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Wcześniej Pani Małgorzata Chwiłkowska-Kępczyńska przybliżyła obecnym historię uroczystości, a poczet flagowy podniósł flagę państwową na maszt.

            Następnego dnia - 11. listopada poczet sztandarowy naszej szkoły reprezentował wszystkie szkoły i przedszkola miasta Piły na uroczystości miejskiej z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości składając w wiązankę kwiatów pod pomnikiem na Pl. Zwycięstwa.

            (R. Michalski, zdjęcia: W. Wiśniewska)

          • #LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI#

          • Uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą panią Justyną Czarnecka uczestniczą w zajęciach realizowanych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości, który daje szanse na rozwijanie kompetencji kluczowych na rynku pracy w XXI wieku.

            Dzieci mają możliwość realizowania zajęć z LEGO EDUCATION ESSENTIAL, pozostając tym samym w duchu edukacji STEAM. Jest to innowacyjna pomoc edukacyjna dla uczniów klas I-III, która pomaga wprowadzać elementy programowania już w młodszych klasach. Dzieci uczą się przez zabawę, nabywają kompetencji matematycznych, językowych czy społeczno-emocjonalnych. Zajęcia realizowane w ten właśnie sposób to ćwiczenie rozwiązywania problemów i opowiadania historii, która uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia.

            (A. Kacza)

          • DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

          •  Dzień św. Marcina to święto ku czci patrona dzieci, ubogich i żebraków, obchodzone 11 listopada.

            W Niemczech znane jest jako  Martinstag. Z tej okazji klasy 6a i 7a  wzięły udział w nietypowej lekcji język niemieckiego. Uczniowie pracowali w grupach, rozwiązując różnorodne zadania, związane z postacią św. Marcina.

            Wysiłek został nagrodzony pysznymi wypiekami, ufundowanymi przez patrona klasy 7a, firmę G Data. Za co serdecznie dziękujemy.

             

            A. Górska, N. Węglicka

          • RAJD MARCIŃSKI

          • 11 listopada, w Święto Niepodległości, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Pikniku Marcińskim organizowanym przez  pilski oddział PTTK.

            Ponownie nie zawiedliśmy, bo nasza grupa była najliczniejsza -  ponad 50 osób. Trasa rajdu wiodła od Galerii VIVO,  aż do boiska przy ul. Sowiej w Motylewie. Podczas ośmiokilometrowej trasy, w wesołej atmosferze, podziwialiśmy piękne widoki. Na metę dotarliśmy o godzinie 12.30, gdzie wszyscy otrzymali rogale i gorący napój, można było też upiec kiełbaskę. Uczestnicy brali również udział w różnych konkursach  przygotowanych przez organizatora. Na zakończenie wręczono nagrody za przygotowane przez uczestników jesienne stroiki. Wśród nagrodzonych byli też nasi uczniowie. Piknik Marciński należał do wyjątkowo udanych. Kolejny już za rok!

            (Iwona Towgin, zdjęcia: W. Wiśniewska)

          • "JEDZ OWOCE I WARZYWA, BĘDZIESZ ZDROWY NICZYM RYBA!"

          • Pierwszaki na chwilę zamienili swoją salę w kuchnię i przyrządzili sałatkę warzywną.

            Dzięki tej lekcji miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności kulinarne oraz poznać największe źródła witamin.

            Było pysznie. 

            (N. Gruenke)

          • MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

          • "Ładna zakładka to nie tylko praktyczny gadżet przydatny w czytaniu, ale także przedmiot, który potrafi umilić kontakt z książką."

            Uczniowie wzięli udział w konkursie klasowym pt. " Moja zakładka do książki". 

            Laureaci:

            Antoni Zaborowski - I miejsce 

            Rozalia Pigłowska - II miejsce 

            Dmytro Butov - III miejsce 

            (N. Gruenke)

          • MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY

          • Uczniowie klas I – III wzięli udział w XV Miejskim Konkursie Plastycznym pt. „Ilustracja do ulubionego utworu Jana Brzechwy”.

            Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Pile.
            Nasi uczniowie wzięli w nim liczny udział.

            W kategorii klas drugich III miejsce zdobyła Sylwia Smolarz z klasy 2b, a w kategorii klas trzecich wyróżnienie przypadło uczennicy z klasy 3b – Jessice Grochowskiej.

            Serdeczne gratulacje!

            (W. Tobolska)

             

          • POEZJA NA TARGOWISKU

          • W czwartek 3 listopada w ramach obchodów Poetyckiej Jesieni („OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”  – WIERSZE POETÓW REGIONU) uczniowie z kl. 5c czytali wiersze Agnieszki Bartol, uzdolnionej literacko dziecięcej poetki i pisarki. Jest ona patronką ogólnopolskich konkursów literackich dla dzieci i młodzieży oraz dwóch szkół podstawowych w Wielkopolsce. 

            Ale ja zdradzę wam tajemnicę

            Dla mnie jest SZCZĘŚCIE

            po prostu – ŻYCIEM

                                                       Agnieszka Bartol

            (W. Tobolska)

          • PODSUMOWANIE XXVI EDYCJI PILSKICH CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

          • Dnia 26.10.2022 w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile  odbyło się spotkanie podsumowujące XXVI edycję „Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych”. Uroczystość poprowadził wieloletni prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile pan Leszek Zieliński. 

            W spotkaniu uczestniczyli starosta pilski pan Eligiusz Komarowski,  wiceprezes Stowarzyszenia Sport Dzieci i Młodzieży, medalista olimpijski pan Marian Woronin oraz przedstawiciele nagrodzonych szkół - dyrektorzy i nauczyciele, przedstawiciele klubów Gwardia i Gwda Piła, sponsorzy i media.  Goście uhonorowali najlepsze szkoły zakończonego już sezonu. 

            Puchary za XXVI edycję otrzymały szkoły, kolejno: za I miejsce SP nr 7 w Pile i ZS w Starej Łubiance; za II miejsce SP nr 1 w Pilei SP w Wyrzysku. Puchary z rąk gości i gospodarzy odebrali dyrektorzy nagrodzonych szkół. Doceniając edukację poprzez formy sportowe i aktywny udział w meetingach puchary otrzymali kolejno nauczyciele: Maciej Lubaszczuk z SP nr 7 w Pile, Elżbieta Szczepaniak z ZS w Starej Łubiance, Magdalena Mankiewicz z SP nr 1 w Pile, Dariusz Jańczak z SP nr 1 w Pile, Cezary Gdaniecz SP w Wyrzysku.

            M. Mankiewicz