Dnia 14 lutego 2020 r. nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystości przy pomniku na placu Zwycięstwa z okazji ,,75. rocznicy powrotu Piły do Macierzy''.
Kasia, Lena i Igor godne reprezentowali naszą szkołę.
(E. Frankowska)
Dnia 14 lutego 2020 r. nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystości przy pomniku na placu Zwycięstwa z okazji ,,75. rocznicy powrotu Piły do Macierzy''.
Kasia, Lena i Igor godne reprezentowali naszą szkołę.
(E. Frankowska)
Dnia 12.02.2020 r. odbyła się dyskoteka szkolna, której organizatorem był Samorząd Uczniowski.
Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Maciej, a za przygotowanie zabaw Lena, Kasia, Julka, Wiktoria i Natasza, za dekorację - Kasia i Julka (kl. VIIIa).
Dziękujemy Radzie Rodziców za słodycze i wychowawcom za opiekę w trakcie dyskoteki.
Samorząd Uczniowski
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza".
Jej celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Kwota, którą udało nam się zebrać to: 1439 złotych i 57 groszy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w tej wspaniałej akcji.
(D. Ruc)
Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie finansowe na rzecz DZIECI Z UGANDY.
Dzięki Wam jesteśmy pewni, że istnieją dobrzy ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.
Kwota jaką zebraliśmy to 1716 zł.
Dziękujemy wszystkim.
Rada Rodziców Magdalena Balcewicz
Od 27 stycznia do 7 lutego 2020 roku odbyło się w naszej szkole zimowisko.
Uczestnicy zimowiska brali udział w zajęciach sportowych, bawili się w Gym Factory, w Parku Trampolin, grali w kręgle. Uczestniczyli w seansach filmowych organizowanych przez kino Helios i RCK. Odbyło się również wiele konkursów. Zimowisko obfitowało w wiele wrażeń. Dziękujemy wychowawcom za zaangażowanie i prowadzenie zimowiska, pani pielęgniarce za opiekę, a paniom z kuchni za smaczne i zdrowe śniadania i obiady.
(J. Polasik)
Dnia 21 stycznia 2020 roku w Miasteczku Krajeńskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas VIIa, VIIIa i VIIIc, które po zaciętej rywalizacji zostały wicemistrzyniami powiatu w składzie: Patrycja Stopyra, Justyna Buś, Lena Fijołek, Katarzyna Jagła, Aleksandra Lalka, Marta Pawłoszek, Natasza Uszko, Wiktoria Zawalniak, Oliwia Grzeszczak, Martyna Nowak, Zuzanna Słupska i Letycja Łosoś. Warto wspomnieć, że Justyna Buś otrzymała miano najlepszej bramkarki całego turnieju, a Lena Fijołek najlepszej zawodniczki naszej drużyny.
Dnia 17 stycznia w piątek odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych klas.
Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami. Atrakcją tego dnia było malowanie twarzy – dzieci z radością ustawiały się w kolejce, a na ich twarzach pojawiały m.in. serduszka, kwiatki, słoneczka i wiele innych. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i z pewnością będzie mile wspominanym przez dzieci wydarzeniem.
(J. Czarnecka, W. Tobolska)
16 stycznia uczniowie klas V i VIc uczestniczyli w „Żywej Lekcji Historii”.
Przeprowadzili ją członkowie Bractwa Rycerskiego z Gniewu, którzy w ciekawy sposób przybliżyli dzieciom historię średniowiecza. Z humorem opowiadali o kodeksie rycerskim, turniejach rycerskich, obyczajach i ważnych wydarzeniach z historii Polski. Atrakcją było ubieranie się uczniów w stroje z epoki, w tym w zbroję rycerską. W czasie pokazu widzowie zobaczyli też różne rodzaje broni używanej przez wojów i rycerzy. Wszyscy dobrze się bawili, a przy okazji poszerzyli swoja wiedzę z historii.
(I. Towgin)
W listopadzie i grudniu uczniowie nasze szkoły brali udział w „Trzecim otwarty pilski konkursie wiedzy o Stanisławie Staszicu” zorganizowanym przez Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
W konkursie mogli brać udział mieszkańcy miasta Piły oraz uczniowie pilskich szkół. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące życia i działalności Stanisława Staszica w dwóch seriach pytań. Finalistami konkursu zostali: Kamil Kuczyński z klasy VIIc, który zajął 5 miejsce, oraz Anna Latosińska z klasy VIIc i Julia Graczyk z klasy VIIIa.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
(I. Towgin)
W okresie przedświątecznym w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Ozdoby świąteczne”.
Wszystkie prace były przepiękne, mogliśmy je podziwiać na wystawie 18 i 19 grudnia.
Wystawie ozdób towarzyszyła zbiórka charytatywna na rzecz pilskiego hospicjum, która została przeprowadzona w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za przygotowanie ozdób świątecznych, uczniom, którzy pomagali w przeprowadzeniu kiermaszu, sponsorom za ufundowane ozdoby i choinki oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji charytatywnej.
Niech słowa Matki Teresy z Kalkuty towarzyszą nam na co dzień: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.”
(Nauczyciele świetlicy i biblioteki oraz Szkolne Koło Wolontariatu)
„Jezus malusieńki leży wśród stajenki” – tę i inne kolędy mogliśmy usłyszeć na szkolnym koncercie kolęd i pastorałek.
Nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć piękne aranżacje występów naszych uczniów. Na koniec p. Dyrektor złożyła życzenia świąteczne.
Nagrodzeni zostali także uczniowie w konkursie na szopkę betlejemską: Szymon Hryncewicz – I miejsce, Liliana i Amelia Plata – II miejsce, Adam Skorupa i Mikołaj Lisewski – ex aequo III miejsce. Gratulacje.
To wszystko wprowadziło nas w okres Bożego Narodzenia pełnego symboli, tradycji, radości, pojednania i miłości.
(R. Tałanda, D. Zubowicz)
6 grudnia 2019 r. w Regionalnym Centrum Kultury w Pile odbyła się Gala Wolontariatu, zorganizowana przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Pile.
Podczas uroczystości nasze Szkolne Koło Wolontariatu reprezentowały uczennice klasy 8a: Aleksandra, Patrycja i Julia oraz absolwentka naszej szkoły – Julia, której serdecznie gratulujemy wyróżnienia w konkursie „Barwy Wolontariatu – 2019” w kategorii „wolontariat stały”.
Nasze Szkolne Koło Wolontariatu zostało laureatem II miejsca w kategorii „szkolny wolontariat gminnego konkursu Barwy Wolontariatu”. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie!
Wszystkim angażującym się w akcje Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie dziękujemy i zapraszamy kolejnych wolontariuszy!
Dnia 18 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie z klas II – V przygotowali inscenizację pt. „W świecie książek”, podczas której starali się przekazać wiedzę o książce i bibliotece. Pierwszoklasiści zaś musieli wykazać się znajomością bajek. Nowi czytelnicy zdali egzamin, złożyli przyrzeczenie, zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki. Otrzymali zakładki do książek, słodkie upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Życzymy radosnych chwil spędzanych z książkowymi bohaterami!
(W. Tobolska, J. Czarnecka)
18 grudnia dwie klasy VIB i VIE wzięły udział w świątecznej lekcji. Lekcję przygotowały nauczyciele języka angielskiego p.Węglicka i p.Rerek.
Zadania były przygotowane metodą stacji, a uczniowie pracowali w grupach. Pierwsze zadanie polegało na podzieleniu się na grupy – przygotowane były do tego kartki świąteczne w formie puzzli, uczniowie losowali ćwierć kartki, znajdowali swoją grupę, przypinali na tablicy puzzle i podpisywali przedmioty widoczne na kartkach. Następnym zadaniem było wymyślenie nazwy grupy. I tak powstało sześć grup: White Christmas, Four Rudolfs, Christmas Reindeer, Color Reindeer, Reindeer oraz ReindeerS. Każda drużyna miała do wykonania pięć zadań z pięciu stacji, wszystkie zadania byłe związane z tematem świątecznym. Pogrupować świąteczne słownictwo, dopasować tytuły piosenek do opisów oraz wypowiedzi do postaci świątecznych je wypowiadających, rozszyfrować świąteczne zdania oraz używając aplikacji QR-Code-Reader odsłuchać piosenkę i uzupełnić jej tekst. Dodatkowy punkt otrzymywała drużyna z uśmiechem na twarzach. J Na końcu czekał na dzieci słodki poczęstunek.
A oto wyniki rywalizacji:
White Christmas – 56pkt.
Four Rudols – 54pkt.
Christmas Reindeer – 54pkt.
Color Reindeer – 50pkt.
Reindeer – 54pkt.
ReindeerS – 50pkt.
(nauczyciele języka angielskiego N. Weglicka, T. Rerek)
Kolejny raz w naszej szkole odbyła się zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla dzieci z ośrodka „Nasz Dom” w Gębicach. Rodzice i uczniowie, jak zwykle, nie zawiedli!
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM za wrażliwość, otwierającą serce, za bezinteresowną chęć do czynienia dobra, za życzliwość.
DOBROĆ DAWANA INNYM, ZAWSZE DO NAS POWRACA!
(W. Tobolska, J. Czarnecka)
W sobotę 14 grudnia 2019 r. r. w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” odbył się rejonowy konkurs recytatorski dla uczniów klas I – III pt. „Wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i innych poetów w inscenizacji dziecięcej”.
Nasza szkołę reprezentowało jedenaścioro uczniów.
Wyróżnienia zdobyli:
Patryk Półtorak z kl. I a (wiersz pt. „Leń”)
Oliwia Wieczorek z kl. III a (wiersz pt. „Ptasie radio”)
Kornelia Wódzka z kl. III a (wiersz pt. „Żaba”)
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu!
Nagrodzonym gratuluję!
(W. Tobolska)
W szkolnym konkursie „Mistrz kaligrafii” dla uczniów klas II i III. uczestniczyło szesnaście osób.
Uczniowie klas II przepisywali fragment książki pt. „Dlaczego nazywam się Plastuś”, a uczniowie klas III fragment lektury „Dzieci Pana Astronoma”.
Mistrzem kaligrafii I semestru roku szkolnego 2019/2020
klas drugich został – Nikita Peregrym z kl. II b
klas trzecich - Natalia Maluga z kl. III b
Klasy II - II miejsce – Blanka Pastuszek kl. II a
III miejsce – Wiktoria Lipkowska kl. II c
Klasy III - II miejsce – Hanna Michniewicz kl. III a
III miejsce – Nikola Nawrocka kl. III b
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
(J. Czarnecka, W. Tobolska)
Z przyjemnością informujemy, iż dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Konkursie Kulinarnym „Koch mir was” organizowanym przez Goethe Institut w Warszawie.
Byli to: Lena Borowska, Paweł Drost, Bartosz Jedliński z kl.2a, Julia Bolesta, Aleksander Ciesielski, Filip Hoffmann, Maciej Szulc z kl.4a oraz Anna Latosińska, Julia Sadoch i Karolina Szewczyk z kl.7c.
Zadaniem uczniów w ramach konkursu było zaprojektowanie strony książki kucharskiej z przepisem z kuchni niemieckiej. Projekt zawierał spis składników, opis wykonania dania oraz jego zdjęcie. Językiem pracy był język niemiecki. I tak powstały bardzo ciekawe prace. Uczniowie otrzymali upominki przesłane przez organizatora konkursu.
Serdecznie zachęcamy do przetestowania przepisów.
(A. Górska)
Dnia 12.12.2019r. odbył się IV Miejski Konkurs Piosenki Niemieckiej i Angielskiej pod patronatem Prezydenta miasta Piły, pana Piotra Głowskiego, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile.
Uczniowie klas VII i VIII pilskich szkół podstawowych zaprezentowali jeden utwór w języku niemieckim, drugi w języku angielskim. Były to kolędy i piosenki o tematyce świątecznej.
Naszą szkołę wspaniale reprezentowały uczennice klas 7c i 8a: Julia Sadoch i Karolina Szewczyk jako duet oraz Katarzyna Jagła.
Serdecznie gratulujemy Kasi, która otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.
(A. Górska)
W czwartek 12 grudnia 2019 r. odbył się szkolny konkurs kaligraficzny o tytuł mistrza kaligrafii I semestru.
Uczniowie przepisywali fragment książki. pt. „Król Maciuś Pierwszy”. Ocenie podlegały między innymi: prawidłowe proporcje w budowie liter, odpowiednie łączenie liter (płynność pisma), właściwe zagęszczenie liter, estetyka pisma, brak skreśleń i błędów ortograficznych.
Mistrzem kaligrafii I semestru roku szkolnego 2019/2020 została Weronika Bogdańska z kl. IVa , zaś wicemistrzem – Aleksander Ciesielski z kl. IVa! Wyróżnienie otrzymała Anita Wieczorek (również) z kl. IVa.
Gratulujemy!
(W. Tobolska, R. Mostek)
Powered by aSc EduPage