• OBCHODY 80. ROCZNICY AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

     • Dnia 17 września 2019 r. pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu oddaliśmy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie.

      Uczniów naszej szkoły godnie reprezentowali -  Kasia, Lena i Igor.

      (D. Zubowicz - opiekun SU)

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     • Dnia 16.09.2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy “Międzynarodowy Dzień Kropki”.

      Na korytarzu szkolnym znalazły się hasła motywujące do odkrywania talentów, rozwoju kreatywności  i wzmacniające wiarę we własne siły. Na tablicy Samorządu Uczniowskiego pojawiły się informacje dotyczące święta oraz historia Vashti. Na długiej przerwie uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia w “Kropkowej Fotobudce”.

      Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Każdego roku, miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności. Dzieci rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.

      Od 2011 roku 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki.

      Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. 

      (D. Zubowicz - opiekun SU)

       

     • SANDRA BRACISIEWICZ ZAJĘŁA III MIEJSCE W KONKURSIE PRZYRODNICZO – ARTYSTYCZNYM „PRZYRODNICZE RYMOWANIE – OTACZAJĄCEGO ŚWIATA POZNAWANIE – ROŚLINY WODNE I BAGIENNE WIELKOPOLSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH” W KATEGORII WIERSZYK

     • Z przyjemnością informuję, że uczennica klasy VI B, Sandra Bracisiewicz zajęła III miejsce w konkursie przyrodniczo – artystycznym „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – rośliny wodne i bagienne wielkopolskich parków krajobrazowych” w kategorii wierszyk.

      W konkursie udział wzięli uczniowie klas IV – VI z 64 szkół podstawowych z terenu województwa wielkopolskiego. Ocenie jury podlegało 735 prac,   w tym 528 prac plastycznych i 207 prac literackich, a więc wybór tych najlepszych z całą pewnością nie był łatwy. Sandrze gratuluję sukcesu, a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za udział oraz piękne prace.

       (B. Skibińska)

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     • Dnia 2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020.

      Dyrektor szkoły Marzenna Urbaniak powitała wszystkich uczniów i  pracowników szkoły, a  następnie przedstawiła nowych nauczycieli, rozpoczynających pracę w naszej szkole.Szczególnie gorąco powitała uczniów klas pierwszych  i czwartych, życzyła  wszystkim zgromadzonym ​ ​wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Prowadząca uroczystość Natasza - uczennica klasy VIIIa przypomniała o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą w dniu 1 września delegacja uczniów naszej szkoły upamiętniła, biorąc udział w miejskiej uroczystości i składając  hołd  poległym i walczącym żołnierzom.  O oprawę artystyczną akademii zadbali uczniowie  przygotowani przez Panią Jolantę Nuszczyńską i Panią Marzenę Kuczmyło.  
      Uczniowie klasy VIa rezpezentowali szkołę na Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego w Regionalnym Centrum Kultury.
      Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym.

      (D. Zubowicz, zdjęcia: W. Tobolska, D. Zubowicz) 

     • OBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     • Dnia 1 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Kasia, Ola, Dominika, Rafał i Igor uczestniczyli w uroczystości obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która odbyła się na pl. Zwycięstwa.

      Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.

      (E. Frankowska)

     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

     • (zdjęcia: A. Rajter)

     • POŻEGNANIE KLAS VIII

     • 18 czerwca 2019 roku pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

      Na uroczystości obecna była dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy i rodzice. Pani dyrektor, Marzenna Urbaniak, życzyła młodzieży powodzenia i sukcesów w przyszłym życiu.

      Wśród ósmoklasistów byli tacy, którzy ukończyli szkołę podstawową z wyróżnieniem:

      Klasa VIIIa:

      Paulina Ferfet, Natalia Piątek, Mateusz Dera, Cyprian Brzezinski, Klaudia Nielipowicz, Amelia Olszewska, Zofia Płowens, Oliwier Subotkiewicz

      Klasa VIII b:

      Oliwia Kapturska, Wiktoria Jurczyńska, Martyna Stasiewicz, Nikola Zarańska

      Klasa VIII c:

      Aleksandra Kurkiewicz, Julia Glazik, Oliwia Szudarek Mateusz Rożniakowski

      Uchwałą Rady Pedagogicznej Prymusem Szkoły w roku szkolnym 2018/19 została Aleksandra Kurkiewicz, uczennica klasy VIII c.

      To był szczególny dzień dla rodziców, nauczycieli, wychowawców i samych ósmoklasistów. Wszystkim absolwentom życzymy realizacji wszystkich marzeń!

      (S. Dzikowska, zdjęcia: D. Ślusarczyk)

     • WSPOMNIENIA PO WIZYCIE NA LITWIE

     • W dniach 20 – 25.05.2019 r. pięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami odbyło  drugą wizytę w ramach programu Erasmus +, realizując projekt „ Moc Matematyki”. Spotkanie miało miejsce na Litwie w mieście Alytus.  

      Głównym celem tej mobilności było dzielenie się dobrymi praktykami nauczania matematyki. Nauczyciele i uczniowie z Włoch, Portugalii, Turcji, Litwy oraz Polski obserwowali lekcje matematyki i dyskutowali na ich temat. Przeanalizowano techniki, metody nauczania, ocenę umiejętności uczniów w nauczaniu matematyki. Tematyką wiodącą spotkania była „Matematyka w kuchni”, której głównym celem było rozwijanie zdolności matematycznych uczniów na podstawie codziennych doświadczeń życiowych. W tym projekcie uczniowie nauczyli się relacji między jednostkami miary, dostosowywania receptur przez zmniejszanie o połowę lub podwajanie, zastosowania matematyki w sklepie spożywczym i matematyki potrzebnej do zarządzania pieniędzmi, obliczania kalorii za pomocą informacji na opakowaniach. Praktycznym zadaniem dla uczniów było pójście do sklepu i zakup wszystkich niezbędnych produktów potrzebnych do podanych przepisów kulinarnych oraz nieprzekroczenie ustalonego limitu pieniędzy. Dzieci pracowały w mieszanych grupach ze wszystkich narodowości i były zachęcane do współpracy. Wszystkie grupy uczniów przygotowały prezentacje wideo na temat wyników tych projektów.

      Uczestnicy spotkania także bawili się matematyką , biorąc udział w grach i zabawach matematycznych „Pancerniki”, Zgadnij słowo, Tort urodzinowy, uczestniczyli w wieczorze matematycznym „ Matematyka jest fajna”, w programach edukacyjnych ”Geometria w tkaniu”, które odbyło się w Muzeum Etnograficznym, w projekcie „Figury geometryczne w przyrodzie” podczas zwiedzania okolic miasta, mieli możliwość gościć w Urzędzie Miasta, zwiedzić Wilno i Troki, poznać kulturę i zwyczaje rodzin litewskich, które gościły ich w swoich domach oraz poznać litewską kuchnię i dziedzictwo kulturowe  podczas wizyty w ośrodku rzemieślniczym Pivašiūnai, gdzie realizowany był program edukacyjny „Produkcja bochenków ziemniaczanych”. Uczniowie brali udział także w koncercie młodych śpiewaków i wieczorze ”Mosty przyjaźni”, na którym każdy partner przedstawił krótką część artystyczną.

      (S. Dzikowska)

     • KONKURS KALIGRAFICZNY UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH

     • W poniedziałek  10 czerwca 2019 r. odbył się szkolny konkurs kaligraficzny o tytuł mistrza kaligrafii II semestru.

      Uczniowie przepisywali fragment książki. pt. „Mikołajek”. Ocenie podlegały  między innymi: prawidłowe proporcje w budowie liter, odpowiednie łączenie liter (płynność pisma), właściwe zagęszczenie liter, estetyka pisma, brak skreśleń i błędów ortograficznych.

      Mistrzem kaligrafii II semestru roku szkolnego 2018/2019 została Karolina Perska z kl.

       IV b , zaś wicemistrzem – Liliana Plata (również) z kl. IV b!

      Gratulujemy!

      (W. Tobolska, R. Mostek)                                        

     • WYCIECZKA DO BERLINA UCZNIÓW KLASY PATRONACKIEJ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

     • Cudownie kończą I etap nauczania języka niemieckiego uczniowie z Klasy Patronackiej z Językiem Niemieckim.

      W dniach 6-7.06.2019r. grupa uczniów z klasy IIIA z SP1 wspólnie z uczniami klasy IIIB z SP2 wzięła udział w dwudniowej wycieczce do Berlina. Pod opieką swoich nauczycieli pani Natalii Węglickiej i pani Agnieszki Płóciennik przeżyli cudowne chwile w stolicy Niemiec. W pierwszym dniu zwiedzili miasto i Muzeum Techniki, w drugim bawili się w Legolandzie i zwiedzali Berlińskie Zoo. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Piły.

      Wycieczka była zaplanowana już w pierwszej klasie, jako punkt realizacji projektu „Klasa Patronacka z Językiem Niemieckim”. Dzięki dofinansowaniu, które otrzymali uczniowie SP1 od firmy GData, a SP2 od SAFHolland, stała się możliwa.

      Serdeczne podziękowania dla firmy GData od uczniów klasy IIIA z SP1!

      Zobacz filmik z wycieczki:  Berlin_0001.wmv

      Nauczyciel języka niemieckiego Natalia Węglicka

     • PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI KOŁA KULINARNEGO

     • Przygotowywanie własnych, zdrowych i smacznych posiłków jest nie lada frajdą, tym bardziej jak wykonujemy je w gronie przyjaciół.

      Powstało więc koło kulinarne w wykafelkowanej, wyposażonej w cztery umywalki sali 02. Staraliśmy się, aby było zdrowo, więc  kisiliśmy kapustę, buraki, żur, przetwarzaliśmy pigwę. Używaliśmy dużo warzyw, a więc robiliśmy surówki, sałatki, czy wiosenne kanapki. Ale dzieci najbardziej cieszyły się, kiedy robiliśmy coś słodkiego np. kokosowe ciasteczka. Naszymi przepisami dzieliliśmy się z innymi uczniami poprzez przygotowanie gazetki pt. „Koło kulinarne dzieli się swoimi przepisami”.

      R. Tałanda

     • WYCIECZKA DO TORUNIA klasy IIIa i IIIb

     • Dnia 30 maja klasy III a i III b pojechały na wycieczkę do Torunia.

      Oglądaliśmy interesujący film w Planetarium, poznaliśmy najważniejsze zabytki Torunia, a na koniec spędziliśmy kreatywnie bawiliśmy się w Młynie Wiedzy. Zabawa ta polegała na samodzielnym działaniu dzieci, przybliżała im prawa fizyki i przyrody. 

      (A. Moszyk, J. Czarnecka)

     • MIEJSKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA PIŁY

     • W środę 15.05.2019 r. w naszej szkole już po raz kolejny odbyła się tegoroczna edycja Miejskiego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych miasta Piły.

      Do konkursowych zmagań zostało zgłoszonych 22 uczniów, zwycięzców szkolnego etapu eliminacji. Uczestnicy musieli rozwiązać przygotowany dla nich test, w którym mieli wykazać się nie tylko ponadprzeciętną wiedzą i umiejętnościami z zakresu tego przedmiotu, ale zredagować na koniec wypowiedź pisemną zgodną z tematem i formą oraz poruszającą w swej treści i użytym języku. Po dwóch tygodniach od tej chwili, 30.05.2019 r. odbyło się uroczyste podsumowanie jego wyników. W obecności Dyrekcji SP 1, komisji konkursowej, nauczycieli będących opiekunami uczestników oraz ich rodziców ogłoszono listę siedmiu laureatów, którym zostały wręczone specjalne dyplomy uznania i okolicznościowe nagrody, a ich nauczycielom listy gratulacyjne. Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy udziału, do których dołączono symboliczne upominki dla uczniów i podziękowania dla nauczycieli. Wszystkim obecnym udzielił się podniosły i radosny nastrój, a na niektórych twarzach widać było oznaki satysfakcji i wzruszenia. Trudno się temu dziwić, przecież w konkursie spotkali się naprawdę najlepsi z najlepszych, którym ojczyste słowa leżą głęboko na sercu i potrafią wyrazić to najpiękniej, jak tylko się da. Wszystkim laureatom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy wielu dalszych sukcesów na drodze odkrywania piękna i mocy ojczystej mowy.

      (R. Mostek)

     • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV-VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ – MACMILLAN PRIMARY SCHOOL TOURNAMENT (VII edycja)

     • Dnia 21 maja w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej – MACMILLAN PRIMARY SCHOOL TOURNAMENT (VII edycja).

      Celem konkursu było doskonalenie znajomości języka angielskiego, motywowanie uczniów do nauki języków obcych, zachęcanie do pozytywnej rywalizacji oraz stworzenie szansy na zwycięstwo.

      W konkursie uczestniczyło 6 zdolnych i ambitnych uczniów naszej szkoły. Możemy być dumni z naszych sukcesów:

      Klasy IV

      I miejsce – Sara Szmajda z kl.IVE

      II miejsce – Damian Maluga z kl.IVE

      Klasy VI

      I miejsce – Kamil Kuczyński z kl.VIC

      III miejsce – Daniel Maluga z kl.VIB

      Klasy VII

      III miejsce – Igor Smoguła z kl.VIIA

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – Good luck!

      (T.Rerek., W.Wiśniewska)

     • OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA INTERDYSCYPLINARNOŚĆ W EDUKACJI PRZYSZŁOŚCI - INSPIRACJE POSTACIĄ MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE

     • Pod koniec maja uczniowie klasy 8a SP1 wzięli czynny udział w Ogólnopolskiej Konferencji INTERDYSCYPLINARNOŚĆ W EDUKACJI PRZYSZŁOŚCI - INSPIRACJE POSTACIĄ MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE.

      Ósmoklasiści w części Dobre praktyki szkół zaprezentowali krótkie przedstawienie: ”Wehikuł czasu. Spędźmy kilka dni z Marią Skłodowską-Curie w teleexpresowym skrócie”.

      Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica i klasy 8 c Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile, pod okiem pani Marleny Rembarz. Celem przedstawienia było przybliżenie sylwetki słynnej polskiej uczonej. Scenariusz został przygotowany w oparciu o biografię Marii Skłodowskiej-Curie napisaną przez jej córkę Ewę Curie. Dzięki temu widowisku przybyli na konferencje nauczyciele mogli zobaczyć życie i działalność naukową dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.

      Na dobry początek przyświeciliśmy sobie odrobiną radu. Następnie zobaczyliśmy małą Manię w szkolnej ławie. Zaraz potem wybraliśmy się z Marią i jej rodzeństwem do fotografa. Później zobaczyliśmy jak wyglądała podróż pociągiem pod koniec XIX wieku. Zwiedziliśmy Paryż: minęliśmy Sekwanę i śmigłe wieżyce Noter-Dame. Przenieśliśmy się do chemicznego laboratorium na Sorbonie. Sekundę później poznaliśmy Piotra Curie. Odkryliśmy razem z Marią rad i polon. Odebraliśmy nagrody Nobla. Na koniec usłyszeliśmy, co sądził Albert Einstein o swojej przyjaciółce Marii.

      Miło było widzieć ciekawość w oczach naszych uczniów. Już myślę nad następną inscenizacją, aby moi „młodzi chemicy” mogli spotkać się oko w oko z kolejnym wielkim uczonym.

      (M. Rembarz)

     • XIII MIEJSKI I POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY „MAŁA I WIELKA POLSKA”

     • Dnia 21 maja w Szkole Podstawowej nr 7 w Pile odbył się XIII Miejski i Powiatowy Konkurs Historyczny „Mała i Wielka Polska”  pod patronatem Prezydenta Miasta Piły.

      Dnia 21 maja w Szkole Podstawowej nr 7 w Pile odbył się XIII Miejski i Powiatowy Konkurs Historyczny „Mała i Wielka Polska”  pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Nikolas Bykowski, Igor Smoguła  i  Wiktoria Zawalniak,   (klasa VIIa) oraz Maciej Rawicki i Piotr Szczap ( klasa VII b).  Sukces odnieśli: Piotr Szczap, który zajął III miejsce oraz Igor Smoguła i Witoria Zawalniak, uzyskując tytuł Laureata. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 3 czerwca w auli  Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile.

      Wszystkim serdecznie gratuluję!!!

      (I. Towgin)

     • GRAND PRIX PILSKICH CZWARTKÓW LA

     • W czwartek 23 maja 2019r. na stadionie MOSiR w Pile odbyły się finałowe zawody kończące XXIII Edycję Czwartków Lekkoatletycznych.

      W tych zawodach z powodzeniem wystartowali nasi uczniowie, łącznie zdobywając 14 medali: 4 złote, 4 srebrne, 6 brązowych.

      Złote medale zdobyli:

      Kisiel Karolina 2006 – skok wzwyż

      Ziółkowska Zuzanna 2007 – skok wzwyż

      Nawrot Igor 2007 – skok wzwyż

      Kunat Miłosz 2008 – skok wzwyż

      Srebrne medale zdobyli:

      Duda Paweł 2007 – skok wzwyż

      Kisiel Natalia 2006 – skok wzwyż

      Jakubowska Karolina 2007 – bieg na 60m

      Ziółkowska Zuzanna 2007 – bieg na 300m

      Brązowe medale zdobyli:

      Łosoś Letycja 2006 – skok wzwyż

      Zemanowicz Julia 2008 – bieg na 300m

      Jakubowski Michał 2006 – bieg na 1000m

      Pawlak Remigiusz 2007 – skok wzwyż

      Nawrot Igor 2007 – bieg na 60m

      Grabowska Lena 2008 – rzut piłeczką palantową

      Obecnie wszyscy uczestnicy zawodów Grand Prix czekają na listę zawodników zakwalifikowanych do Mistrzostw Polski Dzieci w Lekkiej Atletyce, które odbędą się w Łodzi w dniach 14-16.06.2019r.

      Projekt Czwartki Lekkoatletyczne w sezonie 2018/2019 w naszej szkole prowadziła pani Marzena Kuczmyło.

      (M. Kuczmyło)

     • DZIEWCZĘTA Z KLASY VII A NA POWIATOWYCH ZAWODACH LEKKOATLETYCZNYCH

     • Nasza szkoła  8. maja brała udział w powiatowych zawodach w ramach Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej.

      Należy podkreślić, że dziewczęta startowały z koleżankami 2 lata starszymi i nawiązywały walkę jak równy z równym. Szkołę reprezentowały uczennice klasy VII a:

      - Patrycja Stopyra – rzut oszczepem – 3. miejsce (awans do zawodów rejonowych),

      - Wiktoria Zawalniak – rzut oszczepem,

      - Aleksandra Lalka – 80 m przez płotki – 4. miejsce,

      - Katarzyna Jagła – skok w dal,

      - Julia Szczepańska – bieg na 100 m,

      - sztafeta 4x100 m – 6. miejsce (Katarzyna Jagła, Julia Szczepańska, Patrycja Stopyra, Aleksandra Lalka).

      Wszystkim zawodniczkom gratulujemy, a Patrycji życzymy powodzenia w zawodach rejonowych.

      Opiekun: M. Mazur

     • SZKOLNE KONKURSY PLASTYCZNE

     • W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek ogłoszone zostały konkursy plastyczne.

      Uczniowie klas i – III malowali farbami swojego  książkowego idola, zaś uczniowie klas IV – VIII wykonali wymarzone zakładki do książek.

      Jury w składzie p. Ewa Niemakowska, p. Małgorzata Pęcherzewska oraz p. W. Tobolska wyłoniło laureatów:

      KLASY I - III

      I miejsce –          Maja Gondek kl. 1 c

                                  Nikita Peregrym kl. I b

      II miejsce –         Jakub Banachowicz kl. I b

                                  Amelia Plata kl. I b

      III miejsce -        Hanna Czapska kl. I c

                                  Alicja Bracisiewicz kl. I a

      Wyróżnienia:      Natalia Skrzypczyńska kl. ! b

                                  Natalia Maluga kl. II b

                                  Krystian Parecki kl. III b

                                  Jakub Ciba – Jagiełka kl. I b

                                  Bartosz Jedliński kl. I a

      KLASY IV - VIII

      I miejsce -          Lena Grabowska kl. IV a

                                 Natalia Koman kl. IV d

      II miejsce -         Damian Maluga kl. IV e

                                 Izabela Drost kl. V b

      III miejsce -       Wiktoria Jurczyńska kl. VIII b

                                 Daniel Maluga kl. VI b

      Wyróżnienia -    Anna Czapska kl. IV e

                                 Bartosz Górecki kl. IV a

                                 Kacper Bonikowski kl. V b

      Serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczestników konkursów!

      W. Tobolska

     • HAPPENING NA WYSPIE

     • W poniedziałek 3 czerwca klasy 2 a i 2 b wzięły udział w happeningu „Lokomotywa w Parku na Wyspie” zorganizowanym w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Sportowcy czytają dzieciom”.

      Uczniowie wysłuchali czytanego wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima, wykonywali zadania sportowe i zadania związane z treścią wiersza, a na koniec malowali farbami lokomotywę z wypełnionymi (zgodnie z treścią) wagonami. Teraz już na pewno zapamiętają ten wesoły i bardzo znany wiersz!

      (W. Tobolska, J. Polasik, B. Mikołajewska)