• WSPOMNIENIA PO WIZYCIE NA LITWIE

     • W dniach 20 – 25.05.2019 r. pięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami odbyło  drugą wizytę w ramach programu Erasmus +, realizując projekt „ Moc Matematyki”. Spotkanie miało miejsce na Litwie w mieście Alytus.  

      Głównym celem tej mobilności było dzielenie się dobrymi praktykami nauczania matematyki. Nauczyciele i uczniowie z Włoch, Portugalii, Turcji, Litwy oraz Polski obserwowali lekcje matematyki i dyskutowali na ich temat. Przeanalizowano techniki, metody nauczania, ocenę umiejętności uczniów w nauczaniu matematyki. Tematyką wiodącą spotkania była „Matematyka w kuchni”, której głównym celem było rozwijanie zdolności matematycznych uczniów na podstawie codziennych doświadczeń życiowych. W tym projekcie uczniowie nauczyli się relacji między jednostkami miary, dostosowywania receptur przez zmniejszanie o połowę lub podwajanie, zastosowania matematyki w sklepie spożywczym i matematyki potrzebnej do zarządzania pieniędzmi, obliczania kalorii za pomocą informacji na opakowaniach. Praktycznym zadaniem dla uczniów było pójście do sklepu i zakup wszystkich niezbędnych produktów potrzebnych do podanych przepisów kulinarnych oraz nieprzekroczenie ustalonego limitu pieniędzy. Dzieci pracowały w mieszanych grupach ze wszystkich narodowości i były zachęcane do współpracy. Wszystkie grupy uczniów przygotowały prezentacje wideo na temat wyników tych projektów.

      Uczestnicy spotkania także bawili się matematyką , biorąc udział w grach i zabawach matematycznych „Pancerniki”, Zgadnij słowo, Tort urodzinowy, uczestniczyli w wieczorze matematycznym „ Matematyka jest fajna”, w programach edukacyjnych ”Geometria w tkaniu”, które odbyło się w Muzeum Etnograficznym, w projekcie „Figury geometryczne w przyrodzie” podczas zwiedzania okolic miasta, mieli możliwość gościć w Urzędzie Miasta, zwiedzić Wilno i Troki, poznać kulturę i zwyczaje rodzin litewskich, które gościły ich w swoich domach oraz poznać litewską kuchnię i dziedzictwo kulturowe  podczas wizyty w ośrodku rzemieślniczym Pivašiūnai, gdzie realizowany był program edukacyjny „Produkcja bochenków ziemniaczanych”. Uczniowie brali udział także w koncercie młodych śpiewaków i wieczorze ”Mosty przyjaźni”, na którym każdy partner przedstawił krótką część artystyczną.

      (S. Dzikowska)