• LEKCJA KALIGRAFII

     • Pierwsze przybory do pisania to pióro trzcinowe, później rylec.

      Po latach zaczęto używać przyborów, które sporządzano z lotek piór różnych ptaków (gęsie pióro to ich popularna nazwa). Gęsie pióro zastąpiła stalówka, którą mocowano w drewnianej obsadce, później stała się elementem wiecznego pióra, czyli stalówki z własnym zbiorniczkiem na atrament. Długopis wynaleziony został w 1938 roku.

      Lekcja kaligrafii to prawdziwa podróż w czasie. Uczniowie klasy III a i III b mieli możliwość pisania gęsim piórem i stalówką, rysowali patykiem lipowym maczanym w atramencie, uczyli się pisania ozdobnych liter. Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory o czym mogli przekonać się uczniowie sami.

      zobacz>

      (W. Tobolska, J. Czarnecka)

     • 74. ROCZNICA POWROTU PIŁY DO MACIERZY

     • Dnia 14 lutego 2019 r. o godz. 12.00 przed pomnikiem Tysiąclecia, na placu Zwycięstwa, odbyła się uroczystość z okazji 74. Rocznicy powrotu Piły do Macierzy.

      Delegacja Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, w składzie: Amelia, Natalia, Cyprian (VIIIa) złożyła wiązankę kwiatów, w imieniu uczniów szkół podstawowych.

      Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy - Julka, Mateusz (VIIIc) oraz  Paulina (VIIIa).

      Uroczystość uświetnił występ artystyczny naszych uczennic - Zuzi, Letycji (VIa) oraz Nataszy i Wiktorii (VIIa).

      (SU)

     • PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

     • W piątek 8 lutego 2019 r. odbyły się dwa uroczyste apele, na których podsumowano pierwsze półrocze.

      Najlepszym  uczniom wręczono odznaki „Wzorowego ucznia” a wszystkim, którzy brali udział w różnych konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych wręczono dyplomy i  słodkie niespodzianki. Uroczystość uświetniły występy uczniów z klasy IIa, koła tanecznego klas I-III i  uczennic z klasy IVa.

      (J. Polasik)

     • GÓRA GROSZA

     • „Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza.

      „Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych". – cytat ze strony http://towarzystwonaszdom.pl/kategorie/gora-grosza/

      W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny zaangażowała się w akcję GÓRA GROSZA, której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom.

      Uczniowie skrupulatnie gromadzili w swoich klasach monety, które łącznie dały naprawdę pokaźną sumę, a mianowicie 1855 zł i 53 gr. BRAWO!!!

      Najwięcej pieniędzy uzbierała klasa III A – 417,82 zł i aż 7590 monet . Druga była klasa II B z kwotą 187,35 zł w 7617 monetach. Tuż za nią klasa VI C, która zebrała 3410 monet o wartości 168,81 zł. Klasa V D z kwotą 141,09 w 3127 monetach zajęła IV miejsce, a na miejscu V z 3238 monetami  o wartości 116,10 zł uplasowała się klasa I A.

      Wszystkim uczniom dziękujemy za każdą monetę serca!

      Nad prawidłową zbiórką pieniędzy czuwał Samorząd Uczniowski i uczniowie klasy VII A.

      (A. Świstak, SU)

     • IV MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY "MATEMATYCZNE POTYCZKI CZWARTOKLASISTY"

     • Dnia 14 lutego 2019 r. odbył się w naszej szkole IV Miejski Konkurs Matematyczny "Matematyczne potyczki czwartoklasisty" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Piły. Wzięło w nim udział 27 uczniów z pilskich szkół podstawowych.

      Naszą szkołę reprezentowali:Nikodem Pastuszek z kl. IVa, Bartosz Tadych z kl. IVb i Igor Fons kl. IVe.

      Uczniowie w pierwszej części konkursu rozwiązywali zadania testowe o podwyższonym stopniu trudności, a w drugiej jego części przystąpili do konkurencji drużynowych. Były to zadania wykonywane zespołowo na czas.

      Zwycięzcą Indywidualnym został uczeń Szkoły Podstawowej nr 11 – Wiktor Pietrasz i również ta szkoła zajęła I miejsce w konkursie. II miejsce przypadło Szkole Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Natomiast zaszczytne III miejsce zdobyli uczniowie Salezjańskiej Szkoły Podstawowej. Dyplomy zwycięskim drużynom wręczył Prezydent Pan Krzysztof Szewc.

      Serdecznie wszystkim gratulujemy!

      A. Świstak

     • DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

     • Dnia 6 lutego 2019 roku odbyła się DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA dla klas IV i V, a 7 lutego odbyła się DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA dla klas VI - VIII.

       

      Dnia 6 lutego 2019 roku odbyła się DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA dla klas IV i V, a 7 lutego odbyła się DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA dla klas VI - VIII. Wszyscy dobrze się bawili, najwięcej śmiechu dostarczył konkurs "Roztańczone krzesła". Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki, za które dziękujemy Radzie Rodziców.

      zobacz>

      (Samorząd Uczniowski) 

     • CHEMIA W MAŁEJ SKALI

     • Ja, Marlena Rembarz, czynię wiadomym i podaję  do wiadomości wszystkim, że 15 lutego 2018r. uczniowie klasy 7A  odwiedzili Szkołę Podstawową nr 5 w Pile i wykonywali tam fascynujące eksperymenty chemiczne w technice małej skali pod czujnym okiem specjalistów z Torunia.

       Mam przyjemność poinformować, że nasi uczniowie poczuli chemię do chemii.

      Miło było patrzeć, jak nasi uczniowie zdobywają nową wiedzę z uśmiechem na ustachi zaciekawieniem w oczach.

      Opiekunka  grupy: p. Beata Skibińska

      (M. Rembarz)

     • SZKOLNY ETAP KONKURSU „MAŁY MATEMATYK”

     • Dnia 25 lutego 2019 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje do konkursu matematycznego „Mały Matematyk”.

      W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas drugich, którzy dostali do rozwiązania test konkursowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

       I miejsce  - Hanna Michniewicz z klasy II a,

       II miejsce  - Marta Kusz z klasy II b,

      III miejsce - Mateusz Kowalski i Anna Waloch z klasy II b.

      Etap miejski konkursu odbędzie się 16 marca 2019 r. o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej nr 11
      im. Królowej Jadwigi w Pile.

      (J. Nuszczyńska)

     • MISTRZOSTWA PIŁY W CZTERY OGNIE

     • W dniu 2 lutego 2019 roku uczennice klas czwartych brały udział w finale Mistrzostw Piły w cztery ognie w szkole podstawowej nr 3 w Pile i po zaciętej rywalizacji zajęły 3 miejsce.

      Wszystkie były bardzo zaangażowane i zadowolone ze wspaniałej sportowej zabawy. W zawodach brały udział uczennice:Grabowska Lena, Janecka Martyna, Kaźmierczak Natalia, Kozłowska Wiktoria, Malicka Maja, Masyra Julia, Piątek Paulina,Stefaniak Julia, Stróżyńska Weronika, Szymańska Zuzanna,Tomaszewicz Amelia, Draszawka Natalia, Plata Lilianna, Chilińska Maja, Stepka Nadia, Wysocka Marta, Rozpendek Wiktoria, Tetzlaff Vanessa, Jagła Ewa.     

                                    

      (M. Kuczmyło)

     • BAL KARNAWAŁOWY DLA KLAS I - III

     • Dnia 15 lutego odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych klas.

      Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Były konkursy, zabawy oraz konkurencje zimowo-sportowe. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości dzieciom, wprawiała w dobre humory zarówno dzieci  jak i ich panie. Bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

      (J. Czarnecka., W. Tobolska)

     • RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

     • Dnia 19 lutego 2019 r.  uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach  udzielania pierwszej pomocy pod hasłem "Uratuj Misia”.

      Podczas spotkania nabyli umiejętności zachowania się podczas wypadku, zapoznali się z zakresem czynności efektywnej pierwszej pomocy, nauczyli się  jak sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i jak wezwać pogotowie. Nauczyli się wykonywać oddechy ratownicze i uciski ratownicze.Rola małego ratownika sprawiła dzieciom dużo satysfakcji.Wszyscy byli bardzo dzielni i za swoje umiejętności otrzymali pamiątkowe dyplomy.

      (Animatorki warsztatów: M. Grzesik, J. Polasik)

     • ,,KABARET NA JEDNEJ NODZE” I „ZAPLĄTANI W SIECI”

     • Dnia 22.02.2019 r. aktorzy z Grupy T z Torunia zaprezentowali w naszej szkole dwa spektakle profilaktyczno-edukacyjne ,,Kabaret na jednej nodze” oraz „Zaplątani w sieci”.

      Artyści w atrakcyjny sposób poruszyli problem cyberprzemocy i zdrowego trybu życia. Humorystyczne podejście oraz osadzenie w konwencji kabaretowej poważnych treści spowodowało żywą reakcję dzieci, które chętnie zaangażowały się w przedstawienie.

      (A. Soroczyńska)

     • SZKOLNA POCZTA WALENTYNKOWA

     • Jak co roku w naszej szkole ruszyła Poczta Walentynkowa.

      W dniach 8 -13 lutego wszyscy uczniowie mogli przekazywać opiekunkom SU przygotowane przez siebie "Walentynki".

      W czwartek 14 lutego,  dziewczynki z Rady Samorządu Uczniowskiego doręczyły adresatom kartki walentynkowe.

      Kolejne walentynki już za rok!!!

      (SU)

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • DBI 2019 odbył się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”, w naszej szkole z tej okazji w dniach 04-08. lutego uczniowie mięli mozliwość sprawdzenia swoich wiadomości w różnego rodzaju quizach. 

      Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

      Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

      Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole.

      (D. Zubowicz)

     • MISTRZOSTWA POWIATU W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT

     • W sobotę 9 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Pile odbył się Finał Mistrzostw Powiatu w Koszykówce Dziewcząt, w którym występowały dziewczęta z rocznika 2003 - 2005.

      Oprócz naszej szkoły w turnieju udział wzięły drużyny z SP 11, SP 5 oraz SP 6. Nasze dziewczęta zajęły II miejsce ulegając w finale zawodniczkom z SP 11. Reprezentacja SP 1: Natalia Piątek, Klaudia Nielipowicz, Dominika Rutkowska, Amelia Olszewska, Zofia Płowens, Katarzyna Jagła, Patrycja Stopyra i Agata Bornikowska.

      (R. Drogosz)